Приключението да откриеш себе се
Станислав Гроф
ВЪВЕДЕНИЕ
Ако познаете себе си, и вие ще бъдете познати
и ще знаете, че сте синовете на Живия Отец
Но ако не познаете себе си, ще пребивавате в
бедността и вие ще сте бедността),
Иисус, Евангелие на Тома, Логион 3
Който знае другите, е мъдър.
Който знае себе си, е просветлен.
За да победиш другите е нужна сила.
За да победиш себе си трябва да си могъщ.
Лао Дзъ, Даодъдзин, XXXIII
γνωτι σεατον (Познай себе си).
Сократ
Бях още в началото на професионалната си кариера, когато няколко мои дълбоки преживявания с психеделични вещества, както и клиничните наблюдения на техния ефект върху психично болни привлякоха вниманието ми към забележителния лечебен и трансформативен потенциал на необичайните състояния на съзнанието (НСС). Вече повече от три десетилетия систематичните изследвания на теоретичната и практическата стойност на тези състояния заемат централно място в моята научна дейност.
През първите двадесет години се занимавах главно с психеделичните вещества. Започнах в няколко института в Прага, Чехословакия, след което продължих в Психиатричния научно-изследователски център в Балтимор, щата Мериленд. Резултатите ме убедиха, че психеделиците - при условие, че се използват уместно и разумно, и то задължител-
Най-новите данни са от такова естество, че биха могли да предизвикат революция в разбиранията ни за човешка психика, психопатология и терапевтичен процес. По значение някои от тях надхвърлят тесните рамки на психологията и психиатрията и отправят сериозно предизвикателство към битуващата в момента нютонистко-картезианска парадигма в западната наука. Те са в състояние да променят драстично нашата представа за човешка природа, култура и история, а и реалността като цяло.
Покрай ширещата се злоупотреба с психеделичните наркотици и предприетите впоследствие юридически, политически и административни мерки, психеделичните изследвания са станали изключително трудни и непопулярни. По същата причина за мен бе особено вълнуващо онова откритие, което направих през последното десетилетие, а именно че на практика е възможно да се предизвика целия спектър от т. нар. „психеделични феномени” със съвсем стандартни и безопасни нефармакологични средства. Със съпругата ми Кристина успяхме да развием цяла методика, която се оказа определено ефикасна в това отношение.
Методът, който нарекохме холономична интеграция или холотропна терапия, се основава на нашите наблюдения от психеделичните експерименти. Той съчетава по специфичен начин контролирано дишане, слушане на музика и други типове аудиотехнология, фокусирана телесна дейност и рисуване на мандали. Личният ни опит с този метод бе ограничен в рамките на емпиричните работни семинари, траещи понякога до четири седмици. Засега не сме имали възможността да го подложим на по-строга оценка в стандартни клинични условия, както бе случаят с моите изследвания в областта на психеделичната терапия в Балтимор.
Затова пък повечето участници в работните семинари прецениха метода като ефикасно и интересно средство за самонаблюдение, притежаващо невероятно големи възможности да предизвиква трансформативни и мистични преживявания. Поне в едно отношение описанията им съвпадаха напълно - този метод значително превъзхожда всяка форма на вербална терапия, която дотогава са използвали. Но дори и в ограничените рамки на тези семинари забелязахме доста драматично подобрение на различни емоционални и психосоматични състояния, често тежки и с голяма продължителност. В много случаи обратната връзка (feedback) - кореспонденция, телефонни обаждания или по-късни срещи - потвърждаваше, че промените са от трайно естество. До сходни заключения стигнаха и някои колеги, които се обучаваха с нас и по-късно започнаха да прилагат този метод там, където работеха.
През последното десетилетие в нашите експерименти с т. нар. холотропно дишане се включиха хиляди участници в рамките на семинарите, които организирахме в Северна и Южна Америка, Европа, Австралия и Азия. Установихме, че методът дава навсякъде еднакъв ефект, въпреки огромните културни различия Тази книга бе написана и в отговор на многобройните молби за съставянето на учебно ръководство, което съдържа основната информация за теорията и практиката на холотропната терапия в опростен и достъпен вид, за да бъде използвано не само от специалисти, но и от по-широка публика.
В предишните ми книги акцентът падаше основно върху психеделичните експерименти, което пък значително стесняваше кръга на заинтересуваните читатели. Тъй като повечето данни от последните изследвания не можеха да се вместят в традиционните понятийни рамки, наложи се да представя своя материал в контекста на техническите дискусии за психологическите теории, както и да включа диалога между нютонистко-картезианската наука и новоформиращата се парадигма. Тази книга се различава от предишните ми в редица важни аспекти. Независимо че съдържа доста отпратки към психеделични експерименти и описания на психеделични състояния, основното ударение тук пада върху обикновените нефармакологични методи за самонаблюдение, които са лесно достъпни за широката публика и не попадат под ударите на закона срещу наркотиците и останалите фактори, които толкова възпрепятстват работата с психеделични вещества. Всеки, който се интересува от темата, би могъл да провери на практика тезите на тази книга - в специални емпирични сеанси и под съответното ръководство.
Въздържах се да включа чисто техническите дискусии за мястото на новия материал в общия контекст на утвърдените познания в областта на психологията и останалите научни дисциплини. Предполагам, че интелектуалният климат като цяло се е променил достатъчно и повечето читателите са запознати с аргументите, които бих изтъкнал или просто са склонни да приемат данните и без тях. Освен това, тази тема е обсъждана много подробно в досегашните ми трудове, затова се ограничих с библиографски отпратки към съответните книги, за да улесня онези читатели, за които теоретичният контекст би бил необходим, полезен или интересен.
Основните данни от моите клинични изследвания на психеделиците са подробно разгледани в книгата ми LSD Psychoterapy (Grof 1980). Връзката между новите концепции и основните школи на дълбинната психология са разгледани в моята последна книга Beyond the Brain: Birth, Death and Transcendence in Psychoterapy (Grof 1985). Бих искал да насоча вниманието на читателя към раздела за .,архитектурата на емоционалните смущения”, за да прецени съществените допълнения към досегашните ми тези, които предлагам в настоящия труд. Книгата включва и обширна дискусия за научните парадигми и ограниченията на нютонистко-картезианското научно мислене. В този контекст данните от съвременните изследвания на съзнанието са съпоставени с революционните открития в други научни дисциплини и с различни аспекти на нововъзникващата научна парадигма.
Моята цел бе да напиша едно достъпно ръководство по самонаблюдение и емпирична психотерапия, затова и не исках да обременявам книгата си с обширни екскурси в сродни проблематични области, за да оправдая своите твърдения или да им придам по-,,достоверен” вид. Единственото необоримо доказателство за читателя би трябвало да бъде личният опит. Ако такъв липсва, вероятно не малка част от твърденията в тази книга ще прозвучат неубедително, макар и подкрепени с възможно най-ефектните интелектуални аргументи.
Първата част на тази книга е посветена на разширената картография на психиката, която съм развил по време на моята клинична работа с психеделиците. Тя описва основните типове преживявания, които могат да бъдат изпитани от всеки нормален човек, стига да се ангажира с по-сериозно самонаблюдение чрез психеделици или различните ефикасни нефармакологични емпирични методи. Ако стандартният модел, използван в традиционната академична психотерапия, е сведен съзнателно до нивото припомняне-анализ, то тази нова картография на човешката психика включва и две допълнителни - трансбиографични - нива. Това са перинаталното ниво, за което е характерно ударението върху аналогичните феномени на раждането и смъртта, и трансперсоналното, което по принцип позволява не само постигането на емпирична връзка с всички аспекти на феноменалния свят, но и с различни митологични и архетипни сфери. Смятам, че тази картография би изиграла ролята на незаменим помощник в едно безопасно и ефикасно пътешествие в дълбините на съзнанието.
Във втората част на книгата („Новите перспективи пред психотерапията и вътрешните наблюдения”) са изложени за първи път основните принципи на холотропната терапия - същият този еклектичен метод за нефармакологична психотерапия, за който вече стана дума. Въпросният метод може да бъде прилаган като самостоятелна процедура, като допълнение към психеделична терапия или в съчетание с други форми на емпирична психотерапия и работа с тялото (body work). Въпреки че описанието и дискусията на холотропната терапия, представени в тази книга, не могат да заменят реалното обучение, което би трябвало да включва личен опит и работа с други хора под съответния надзор, тя съдържа цялата необходима информация за онези, които биха искали да експериментират в тази насока, а и да внесат евентуални корекции.
Включен е специален раздел за всички онези ефективни механизми на лечебната и личната трансформация, действащи в НСС, независимо дали спонтанни, предизвикани от наркотици или възникващи по време на сеанси с различни нефармакологични форми на психотерапия. Въпреки че повечето изглеждат принципно нови за западния терапевтичен инструментариум, в действителност тези механизми датират от дълбока древност и играят важна роля в шаманските методи, изцелителните ритуали и обредите на прехода. Днес те просто се преоткриват и преформулират в съвременни научни понятия.
Книгата завършва с дискусия за приложението и целите на емпиричното самонаблюдение, използващо терапевтичните и трансформативни възможности на НСС Описано е как в рамките на този процес емоционалното и психоматичното лечение се комбинира с пренасочването към по-ползотворна житейска стратегия и откриването на отговори за най-фундаменталните онтологични и космологични въпроси на съществуванието
Включено е и едно приложение, специално посветено на психеделичната терапия, което допълва книгата и в исторически, и в тематичен план. Както вече споменах, методът на холотропната терапия се основава на работата ми с психеделиците и е напълно съвместим с нея. Въпреки че днес психеделичната терапия на практика е неприложима, може би някои читатели ще проявят интерес, защото са имали преживявания от този род или от чисто теоретични съображения. Засега оставам само с надеждата, че в едно не толкова далечно бъдеще тези уникални инструменти ще бъдат отново на разположение на психиатрията и психологията. Ако това стане, психеделиците биха могли да се превърнат в част от конкретен терапевтичен процес, включващ трансперсонално ориентирани беседи, юнгиански фигури от пясък (мандали), различни форми на медитация, гещалт-психологически методи, телесни упражнения, холотропна терапия и целия спектър на психеделичните вещества, което не изключва и използването на други похвати, стига да са съвместими с изброените. Тогава всички тези взаимнодопълващи се и действащи в една и съща насока методи биха могли да доведат - със съответната доза съобразителност и благоразумие - до една много по-ефикасна и по-безопасна психотерапия и самонаблюдение.
Написах тази книга с надеждата, че поне една част от читателите ще я намерят за полезен спътник и водач в онова вълнуващо приключение, наречено „да откриеш себе си”, което толкова много велики философи и мислители са поставяли между най-благородните и възвишени цели пред човешките същества.
Д-р Станислав Гроф
Януари 1986
Биг Сър, Калифорния
I. ИЗМЕРЕНИЯТА НА СЪЗНАНИЕТО
Новата картография на човешката психика
Моделът на човешката личност, използван в традиционната психиатрия, психология и психотерапия, се свежда до биографията и личното несъзнавано и е препоръчан още от Зигмунд Фройд. Може би този подход изглежда уместен в контекста на онзи тип психотерапевтично самонаблюдение, което използва методи, основани на различни форми на словесен обмен от рода на свободни асоциации или лично събеседване.
Този модел обаче не е адекватен за разбирането на динамиката на емоционалното и психосоматичното лечение, личната трансформация и еволюцията на съзнанието, които се получат при някои по-ефективни методи от рода на психеделична терапия, лечебен трансов танц или някои емпирични похвати в съвременната психотерапия. Такива методи активират и мобилизират дълбоки несъзнавани и свръхсъзнавани пластове в човешката психика и изискват значително по-широки концептуални рамки. Всеки, който иска да ги използва за самонаблюдение или в качеството си на терапевт, трябва да разполага и със съответния модел или картография на психиката, включващ и сферата на трансбиографичното. Ние самите смятаме, че познаването на тази картография е едно от необходимите условия за всяка по-сериозна терапевтична дейност и неговата дискусия трябва задължително да фигурира в подготовката за работата с психеделици и холотропната терапия. Въпреки че описаният по-долу модел първоначално бе разработен с цел да се улесни разбирането на динамиката на психеделичните сеанси, той е еднакво приложим и в дълбинната емпирична работа с нефармакологични средства.
Новата картография включва традиционното биографично-споменно ниво плюс две основни трансбиографични нива -перинаталното, свързано с преживяванията на раждането и смъртта, и трансперсоналната сфера. Преживяванията от тези три категории - биографична, перинатална и трансперсонална - са достъпни за повечето хора. Могат да бъдат наблюдавани в сеансите с психеделични дроги, в онези форми на емпирична психотерапия, използващи дихателни упражнения, музика, танц и телесни упражнения и -доста често - в сънищата. Някои лабораторни методи за промяна на съзнанието, например, биофийдбек, лишаване от сън, сензорна депривация или сетивно натоварване, както и отделни кинестетични средства, също могат да предизвикат много от тези явления.
Съществува широк спектър от древни духовни практики, специално предназначени да улесняват достъпа до перинаталното и трансперсоналното ниво. Затова и новият модел на психиката неслучайно демонстрира големи сходства с онова, което великите мистични традиции са развили още преди векове и дори хилядолетия. Целият този спектър е описан от историците, антрополозите и религиоведите в контекста на най-различни шамански процедури, обреди на прехода и изцелителски церемонии, мистериите на смъртта и прераждането, както и трансовите танци в екстатичните култове. В хода на най-новите изследвания в областта на съзнанието стана за първи път възможно да бъде основно преразгледано отношението към древното и не-западно познание за съзнанието и да се пристъпи към истински синтез на вековната мъдрост и модерната наука (Grof 1984).
Фактът, че въпросните перинатални и трансперсонални преживявания (ТПП) възникват и спонтанно в неординерни състояния на съзнанието, може да се окаже от огромно значение за разбирането и лечението на онези състояния, които традиционната психиатрия класифицира като психотични и следователно свидетелстващи за душевно заболяване. В светлината на новите открития те могат да се възприемат като трансперсонални кризи или „спешни случаи от духовно естество” (spiritual emergencies). При съответния подход и третиране подобни кризи лесно могат да се преодолеят с помощта на емоционална и психосоматична терапия, персонална трансформация и еволюция на съзнанието (Grof and Grof, 1986).
Сензорната бариера
и споменно-биографичното ниво
При методите, осигуряващи емпиричен достъп до несъзнаваното, се наблюдава следната тенденция - най-често първи се активират сетивата. В резултат на това дълбинното самонаблюдение при повечето хора започва с различни неспецифични преживявания като елементарни визии на цветове и геометрични фигури, чуване на звънливи или бръмчащи звуци, тактилни усещания в различни части на тялото, вкусови или обонятелни възприятия. На пръв поглед те са повече или по-малко абстрактни, лишени са от някакъв по-дълбок символичен смисъл и не играят особена роля в самонаблюдението и саморазбирането. Става дума по-скоро за своеобразна сензорна бариера, която трябва да бъде преодоляна, преди да започне същинското пътешествие в дълбините на психиката.
Следващият леснодостъпен дял на психиката е споменно-биографичното ниво и личното несъзнавано. Въпреки че явленията от тази категория са важни и в теоретичен, и в практически план, не е нужно да се спираме по-подробно на тях по простата причина, че повечето традиционни психотерапевтични методи се ограничават именно с това ниво на психиката. Има достатъчно специализирана литература, която разглежда всички нюанси на психодинамиката в биографичната сфера За съжаление, отделните школи взаимно си противоречат и твърде рядко се съгласуват за това кои са основните психични фактори, защо се развива психопатологията и как би трябвало да се провежда една ефикасна психотерапия.
Преживяванията на споменно-биографичното ниво обикновено са свързани с важни събития и обстоятелства от живота на личността - от раждането до настоящия момент. На този етап от несъзнаваното могат да изплуват всякакви събития, представляващи сами по себе си неразрешени конфликти, потиснати спомени, не поддаващи се на интеграция или пък непълни психологически гещалти, които се превръщат в съдържание на преживяването.
Едно от условията е темата на спомена да бъде достатъчно значима в емоционално отношение. Тук се крие и голямото предимство на емпиричната психотерапия в сравнение с вербалните подходи. Очевидно методите, които директно активират несъзнаваното, засилват селективно най-релевантния емоционален материал и подпомагат неговата поява в съзнанието. По този начин те се явяват своеобразен „вътрешен радар”, който сканира системата и засича материала с най-силен заряд и емоционална значимост. Това не само спестява усилия на терапевта да отсява значимото от незначимото, но и го избавя от задължението да взима решения, които неизбежно биха били повлияни от професионалните му пристрастия, принадлежност към дадена школа или чисто субективни фактори.
В общи линии биографичният материал, появяващ се в хода на емпиричната работа, се съгласува с теорията на Фройд или някоя от производните й. Има обаче и съществени разлики. В дълбинната емпирична психотерапия биографичният материал не се припомня или реконструира, той наистина може да се преживее изцяло наново. Това включва не само емоции, но и физически усещания, визуални възприятия, както и ярки данни от всички останали сетива. В типичния случай това става при пълна възрастова регресия до стадия на развитие, на който са се случили оригиналните събития
Имали сме възможност да се убедим, че възрастовата регресия, наблюдавана при НСС, е пълна и автентична Неврологичният преглед на лице, върнало се в ранното детство, дава резултати, които в никакъв случай не са характерни за възрастните. Тук влиза рефлексът за бозаене, както и ред други аксиални рефлекси, включително позитивен Бабински - ветрилообразно разперване на пръстите на краката като реакция на стимулирането на стъпалото с остър предмет
Друго важно различие е, че релевантните спомени и другите биографични елементи не се появяват отделно, а образуват отчетливи динамични констелации, които нарекох с термина СОЕХ-системи1. Една такава СОЕХ-система е динамична констелация от спомени (и асоциативен фантазиен материал) от различни периоди в живота на личността, чийто общ знаменател е силният емоционален заряд със същото качество, интензивни физически усещания от специфичен вид или споделени допълнителни важни елементи. Типични примери за СОЕХ-системи, както клинични илюстрации на тяхната динамика и подробна дискусия на ролята им в емпиричното самонаблюдение, могат да бъдат намерени в моята книга Realms of the Human Unconscious. Observations from LSD Psychotherapy (Селенията на човешкото несъзнавано: Наблюдения от ЛСД-психотерапията) (Grof 1975)
Първата ми представа за СОЕХ-системите бе свързана с ръководната роля, която те играят в динамиката на личното несъзнавано. Убедих се, че познаването им е от съществено значение за разбирането на вътрешния процес на това ниво. По-късно обаче стана ясно, че системите на кондензираните преживявания представляват общи организационни принципи, действащи на всички психични нива.
Повечето биографични СОЕХ-системи са динамично свързани с характерните аспекти на перинаталния процес, от което следва, че перинаталните теми и техните елементи предполагат специфични асоциации със сходен емпиричен материал от трансперсоналната сфера. Далеч не е необичайно, когато дадена динамична констелация съдържа материал от най-различни биографични периоди - примерно, от биологичното раждане, но и от някои раздели на трансперсоналната сфера като спомени за предишни инкарнации, идентификация с животни и митологични секвенции.
В този контекст емпиричното сходство между отделните теми, идващи от тези толкова различни нива на психиката, е много по-съществено от конвенционалните критерии на нютонистко-картезианския светоглед: примерно, визираните събития са разделени от цели столетия, отпада т. нар. принципно различие между човешко и животинско светоусещане или пък елементите на „обективната реалност” се съчетават с архетипни и митологични теми.
Последното основно различие между вербалните и емпиричните психотерапии е значението, което емпиричните терапии отдават на директната физическа травматизация в психологическата история на индивида. В традиционната психиатрия, психология и психотерапия ударението пада най-вече върху психологическите травми. Смята се, че физическите травми сами по себе си не оказват пряко влияние върху психологическото развитие на индивида или са просто част от психогенезиса на емоционалните и психосоматичните смущения. Този възглед рязко контрастира с наблюденията от дълбинната емпирична работа, които показват, че спомените за физически травми очевидно играят първостепенна роля. В психеделичната и холотропната терапия, както и в другите ефективни емпирични методи, повторното изживяване на смъртоносни заболявания, наранявания, операции или рискови ситуации е извънредно често явление и тяхното значение далеч превишава това на обичайните психични травми. Остатъчните емоции и физическите усещания, свързани със ситуации, в които оцеляването или целостта на организма са били изложени на заплаха, явно играят важна роля и в развитието на различни форми на психопатология, макар това все още да не се признава от академичната наука.
Нека си представим следната ситуация. Дете страда от сериозно заболяване, примерно дифтерит, и получава пристъп, при който едва не се задушава. Родителите викат „Бърза помощ” и след спешното постъпване в болница и направената трахеотомия животът на детето е спасен буквално в последната минута. Според традиционната психотерапия, подобно преживяване, в което фигурира заплаха за живота и изключително силен физически дискомфорт, едва ли може да остави някаква трайна травма. Ударението по-скоро ще бъде поставено върху факта, че детето е било разделено от родителите си в момента на хоспитализацията, преживяло е емоционална депривация и се е уплашило от злокобния вой на сирената на линейката, общуването с непознати и озоваването си в непривична среда.
Затова пък един типичен психосоматичен симптом от рода на астма, психогенна болка или истерична парализа ще бъде изтълкуван като „соматизация” на някакви първоначално психологически конфликти. Емпиричната работа обаче показва, че травмите, свързани с някаква заплаха за живота, оставят трайни следи и спомагат значително за развитието на емоционални и психосоматични смущения като депресии, суицидни тенденции, тревожност и фобии, садомазохистични наклонности, сексуални отклонения, мигрена или астма. В действителност проблемите от психосоматично естество могат винаги да бъдат проследени до теми от сферата на несъзнаваното (на биографично, перинатално или трансперсонално ниво), включващи като свой съществен елемент физическата травматизация.
Спомените за сериозни физически травми представляват естествена връзка между биографичното и перинаталното ниво на психиката, чиито основни компоненти са аналогичните феномени на раждането и смъртта, физическите травми са свързани със събития от постнаталния живот на субекта и следователно са биографични по своето естество. Затова пък фактът, че той едва не е умрял, а самите му спомени са белязани от усещането за изключителен дискмофорт и болка, ги свързва с травмата от раждането. В тази връзка изключителната роля на спомените за заболявания и травми, свързани със сериозни нарушения на дишането като пневмония, дифтерит, магарешка кашлица или суфокация, е повече от очевидна.
Достарыңызбен бөлісу: |