Акліматизація цінних і рідкісних екзотичних рослин (гінкго дволопатеве, зизифус справжній, інжир (смоківниця), лавр благородний, фейхоа)
О. В. Гиндич
Мале державне науково-виробниче підприємство по репродукції цінних, рідкісних і зникаючих видів рослин «Фонд відродження флори Карпат Стародуб»,
м. Чернівці, Україна
Чорнобильська трагедія змусила шукати нові способи для збереження здоров'я і виживання в несприятливому екологічному середовищі. Завдяки успішним багаторічним дослідам, проведених автором разом з Інститутом оздоровлення і відродження народів України (ІОВН України) (Київ), є можливість надати інформацію про використання для лікування цінних і рідкісних рослин, які походять з теплих країв і, крім Південного узбережжя Криму, в Україні ніде і ніколи не зростали, за винятком поодиноких дерев гінкго у деяких парках і ботанічних садах. Для прискореного розмноження цих рослин використовували препарат “Дивостим”, одержаний із зазначеного інституту.
Інтродуковані цінні і рідкісні рослини мають специфічну лікувальну
дію, яка відсутня у наших загальновідомих рослин, що збагачує цінною
сировиною існуючий на сьогодні лікувальний арсенал. Зокрема, це – сповільнення старіння і омолодження організму із застосуванням препаратів з гінкго; потужні енергетичні властивості лавра благородного; наявність легкозасвоюваного організмом людини йоду в фейхоа і неперевершений смак її зрілих плодів, що поєднують смак лісової суниці, ананасу і авокадо у перетертому з цукром вигляді.
Гінкго дволопатеве (Gingo biloba). Цей релікт флори третинного періоду за 200 млн років витримав усі земні катаклізми і дожив до наших днів. Проявив неймовірну стійкість після зруйнування атомною бомбою Хіросіми у 1945 р. Батьківщиною цієї рослини є Китай. Ще 4 000 років тому гінкго використовували при багатьох захворюваннях. За оцінками провідних сучасних експертів з лікарських рослин, гінкго “дерево молодості”, яке сповільнює процес старіння мозку і всього організму. Зменшує імовірність інфарктів, інсультів, запобігає пухлинним захворюванням тощо.
Основна дія гінкго збільшення притоку крові у ті органи, де є недостатність в ній, зокрема, в мозок, нижні кінцівки, у всі артерії, вени і навіть найдрібніші капіляри, що запобігає їхній ламкості, при цьому зростає еластичність стінок кровоносних судин. Ліки з гінкго при тривалому вживанні нормалізують кров’яний тиск підвищують працездатність, концентрацію уваги, знижують розсіяність, покращують пам’ять, зір, слух, сприяють зникненню головного болю. Препарати з гінкго не мають протипоказань, їх використовують при 20 різних захворюваннях. Для найкращого і стійкого ефекту спиртові настоянки з гінкго потрібно приймати по 1015 крапель тривалий час–не менше 3 місяців. У домашніх умовах їх використовують як чай з листя або 10 % настоянку на горілці.
Зизифус справжній (Ziziphus jujuba) китайський фінік, унабі, ююбa. Невеликий кущ до 3 м заввишки. Розповсюджений в Індії, Середній Азії і в Криму. На Буковині щорічно і рясно родить. Лікувальну дію має 10 %-й відвар плодів 60 мл, 46 разів на день. Використовують свіжі плоди – 1015 шт. 34 рази на день для загального зміцнення організму. Зникають головні болі, запаморочення голови, шум у вухах, серцебиття. Поліпшується сон, загальне самопочуття, настрій і працездатність. Застовують при анемії, запаленні верхніх дихальних шляхів, гарячці, виразці кишковика і кишкових інфекціях. Плоди використовують в космонавтиці як один з найкращих препаратів для регулювання тиску. У висушених плодах з інактивацією ферментів кількість вітаміну С зростає в чотири рази до (15002000 мг/%).
Плоди містять дубильні і смолисті речовини, флавоноїди, аскорбінову кислоту, каротин, жирну олію, солі калію і фосфору.
Інжир (Ficus саrіса) смоківниця. Батьківщина інжиру – Середземномор’я, де він сягає висоти до 15 м. За наших кліматичних умов – це кущ висотою 23 м. При легкому укритті інжир зимує у відкритому грунті без пошкоджень морозом. У сніжні зими можна обійтися без укриття, оскільки від холоду надземну частину рослини захищає сніг. В умовах Буковини та Прикарпаття (район м. Коломиї) плоди інжиру дозрівають у серпні.
Вся надземна частина інжиру має лікувальні властивості, але найефективнішу дію виявляє молочний сік з гілок і з листя навесні, протягом літа і до глибокої осені. Плоди використовують як ліки і поживну їжу. З листя готують чаї проти лишаїв, кропивниці, кашлю, укусів отруйних тварин і комах. Сік з листя знімає сліди татуювання, знижує кількість жиру в організмі. Молочко з листя і гілок широко застосовують у гінекології, при бородавках, папіломах, загоєнні ран, пухлинах, які важко розсмоктуються. А в суміші з медом воно допомагає при вологй катаракті на початковій стадії, виганяє пісок із сечостатевих шляхів.
Препарати з інжиру швидко проникають у судини і розсмоктують пухлини, затримують ріст саркоми, їх використовують при захворюваннях серцево-судинної системи, анемії, вони корисні ослабленим хворобою людям, особливо похилого віку, при бронхіальній астмі, ентеритах і ентероколітах. Чай з листя: 2 столові ложки сировини на 400 мл окропу, настоювати протягом 1 год, процідити і пити 4 рази на день до їжі. Плоди інжиру протипоказані хворим на цукровий діабет, при гострих запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, при сечокислому діатезі.
Лавр благородний (Laurus nobilis L.) домашній лікар. У місцевостях, де зростає лавр, чисте з пряним ароматом повітря, люди більш спокійні, відрізняються лагідністю, чистотою помислів, ясністю розуму, менше хворіють і довше живуть.
Як широковживана пряність і розповсюджена кімнатна культура лавр є найпоширенішою рослиною на земній кулі. Батьківщина лавра – країни Середземномор’я, де він сягає до 18 м у висоту. Чернівці – найпівнічніша точка Європи, де у відкритому грунті з легким укриттям на зиму лавр успішно росте кущем. Дає запашне листя і життєздатне насіння. Шляхом багаторічної акліматизації і селекції виведено нову ботанічну форму лавра благородного “Буковинський кущистий”.
Із стародавніх джерел відомо, що лавр єдине дерево, яке не побиває блискавка. До знаменитого лаврового гаю на землях Антіохії (Близький Схід) приходили звідусіль тисячі людей для очищення. Сучасним людям, які живуть у промислових центрах, перенасичених автотранспортом і викидами в атмосферу, лавр можe допомогти зберегти здоров’я і силу.
Лікувальний потенціал лавра без труднощів можна використовувати в домашніх умовах для очищення організму від шлаків, болів у суглобах, хребті, головних болях, запаленнях вуха, зубів тощо і особливо під час епідемії грипу.
Для цього до хворого місця прикладають гілочки з листочками, обв’язавши його рушником. Щоб листя не ламалося, а контакт з тілом був найщільніший, потрібно полежати так у зручній позі 1525 хв. Зробити 1020 подібних сеансів.
На початковій стадії грипу лікування проводиться безперервно протягом 12 год. Контакт лавра з тілом упродовж 3040 хв чергується з перервами у 1520 хв. За 12 год температура тіла з 39° спадає до 36,6° без усяких ускладнень.
При занепаді сил, запаленнях суглобів, перевтомі, виснаженні нервової системи, порушенні сну, стресах, ослабленні імунітету і працездатності використовують подрібнені гілки і листя лавра (краще вирощеного вдома) 50 г, надземну частину ехінацеї пурпурової 250 г, кору або молоді гілки верби ламкої (звичайної) 25 г. Суміш заливають 78 л води. Накривають покришкою, доводять до початку кипіння і на малому вогні настоюють протягом 34год. Одержану витяжку заливають у приготовлену ванну з температурою води до 38° С через марлю. Тривалість до 15 хв. Слідкувати за кров’яним тиском і частотою пульсу. Навіть від декількох таких ванн з проміжком часу у 25 днів наступає швидкий і досить відчутний результат.
Фейхоа (Feijoa sellowiana) винна ягода. Це нова і досить перспективна рослина, яку вперше досліджують для вирощування у відкритому грунті за кліматичних умов Буковини і Прикарпаття. При належній підтримці держави вона може набути масового поширення для оздоровлення населення.
Невеликий вічнозелений розлогий кущ родини миртових до 3 м заввишки. Батьківщина тропічні ліси Південної Америки. Промислові плантації фейхоа існують у Краснодарському краї. Добре зростає і плодоносить у кімнатних умовах.
Цінна як декоративна (особливо під час цвітіння), плодова і лікарська рослина. У плодах і листі міститься легкозасвоюваний організмом йод. За різними даними – від 15 до 30 мг/%.
Плід має неперевершений смак і аромат, що нагадує ананас в поєднанні з лісовою суницею і авокадо. Дуже смакує дітям. Перетерті з цукром плоди зберігаються більше одного року. Крім йоду, містить ефірні олії, до складу яких входить понад 26 біологічно активних речовин, і велику кількість протигіпертонічного вітаміну Р, а також високий вміст вітамінів С, В, Е.
Високий вміст йоду сприяє виліковуванню захворювань щитоподібної залози, запобігає гіпертонії, допомагає при захворюванні легень, шлунково-кишкового тракту, при атеросклерозі, особливо в похилому віці.
Крона фейхоа збагачує навколишнє повітря іонами йоду і цілющими
ефірними оліями. З пелюсток квітів готують високоякісний лікер та
інші цілющі напої. Крім споживання у свіжому вигляді, з плодів виготовляють неповторне варення, соки, джеми, вина.
Розроблена нами технологія сприяє поширенню цих корисних рослин на всій території України.
Достарыңызбен бөлісу: |