Иван Стоянов Иванов – Доктора



Дата26.06.2016
өлшемі34.8 Kb.
#159462

“Музиката ми влияе като хипнотични флуиди, обичам музиката, която е на столетия и в столетията напред…”



Иван Стоянов Иванов – Доктора /“Лината”, 1935-1993/

Роден на 8 юни 1935 г. в Пазарджик. Талантъта си на музикант получава от популярния по това време /председател на Музикалното дружество в града/ акордеонист и певец Стоян Петков /Лината/ - негов баща. Професионалната си лекарска кариера Иван Иванов пренебрегва, като скъсва със студентството във ВМИ Пловдив, по време на държавната практика! Става акордеонист в нашумялата Първомайска народна група, а в последствие трайно свързва професионалния си път с Георги Пендов /Гочето/ и Садовската народна група, което формира и бъдещия му стил. С тези състави той се нарежда сред мисионерите на този жанр музика, които БР и БТ по това време записват и излъчват многократно в ефир. По-късно основава в родния град Пазарджишката народна група, паралелно е ръководител на хорове и щатен корепетитор на ДАНПТ гр. Пазарджик /негови композиции поставят също и ДАНПТ “Тракия”, ДАНПТ “Пирин”, Северняшки ансамбъл/. Професионалист – нотист.

С Иван Иванов и неговите оркестри са работили съвместно елитни изпълнители като: Надка Караджова, Недялка Керанова, Стайка Гьокова, Методи Динков, Румен Сираков, Атанас Стоев, Аньо Анев, Борис Христев, Ибро Лолов, Васко Василев, Чинчери, Мишо Михайлов и т.н. Под негово ръководство израстват едни от най-талантливите певци и инструменталисти в Пазарджишка област и страната.

ДО

РЕДАКЦИОННАТА КОЛЕГИЯ

НА

ЕНЦИКЛОПЕДИЯ “ПАЗАРДЖИК”

ЗАЯВЛЕНИЕ

от

Валери Иванов Иванов – член на СБП;



гр. Пазарджик 4400, ул. “Пловдивска” 27

GSM: 0898/946262

ОТНОСНО: Допълване в Словника на Енциклопедия “Пазарджик”

Уважаеми колеги!


Имам ви доверие. Разбирам напълно трудността и отговорността на задачата ви като екип относно списването на енциклопедия "Пазарджик". Откровено държа да преразгледате включването на баща ми - Иван Стоянов ИВАНОВ във въпросната. За целта при г-н Г. Спасов е подадена подробна биографична справка за него, както и снимка от периода на работата му с прочутата на времето "Садовска народна група".

Баща ми е един от пионерите на професионалната народна музика и най-изявените й мисионери в Пазарджик, автор на музика за ансамбълите: "Тракия" /проф. Кирил Дженев му е поръчва/, многократно канен от проф. Кирил Стефанов /чест гостенин в дома на семейството ни преди години, ръководител на Ансамбъл "Пирин"/ и Георги Хинов /наш семеен приятел, ръководител на "Северняшки ансамбъл"/ да оглави техните съпровождащи оркестри и предпочел да остане в роден Пазарджик.



Баща ми е ръководител на хоровете в ДП "Български пощи" и фабрика "П. Корчагин" през 80-те години. Извоювал е множество колективни призове в тази връзка и на национално ниво. Всичко това може лесно да бъде доказано. Популярен наравно с връстниците си от поколението - Ал. Начев, Дим. Ганев... Възпитавал поколения музиканти в местната ни естрада /дори "прочутите" сем. Пракови!/. Основател на "Пазарджишка народна група".
Моля ви, не е необходимо да извървя половин България или да скъсам нерви в опитите да ви свържа лично с имена като гореизброените или: проф. Петко Радев /с когото са били също колеги/, Веселина Каналева /дългогодишен журналист в БНР/, изтъкнати инструменталисти като Атанас Стоев /бивш колега от "Садовската група", понастоящем ръководител на "Канарите"/, Марин Калчев /ръководител на оркестър "Козари"/, Борис Христев /партньори в "Садовската група", понастоящем ръководител на оркестър "Родопи"/, Ибрям Папазов, Петър Ралчев, Ибро Лолов и т.н., за да потвърдят неговия голям творчески и изпълнителски капацитет.
С богатата си концертна практика и опит, многобройни записи в БНР и БНТ, през 70-90-те години баща ми беше считан от цялата пазарджишка общественост за титуляр сред колегите си от бранша... Своят труд той полагаше с огромна любов не само за нас, своето семейство, а и за да може някога Пазарджик да се гордее с подобен акордеонист, работил дълги години редом на една сцена с имена като: Недялка Керанова, Надка Караджова, Стайка Гьокова, Методи Динков, Георги Коев /попитайте за верността на гореизложеното и фамилия Стоянка и Ангел Коеви от Мало Конаре/. А защо не г-жа Дима Бойчева или г-н Димитър Попов /негласният доайен на местната култура, също пропуснат от редколегията/…
Пазарджик няма подобен елитен и стилен музикант във фолклора си! Ако аз не го споделя, надали друг по благородни подбуди от местните днешни "музиковедски величия" ще се осмели да спомене подобен принос, защото той надскачаше провинциалните проекции на национално равнище в тракийската музика и перманентно превъзхождаше колегите си интелектуално! Чувствам необходимостта от споделянето на настоящото с вас, едновременно и като свой синовен, и като морален обществен дълг... Защото съм кореняк пазарджиклия и уважавам истинските такива, които милеят за авторитета на града ни. Аз живях неотлъчно до един от тях и съм горд! Благодаря ви за отделеното внимание!

16 юни 2009 г. С УВАЖЕНИЕ: …………………………………….

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет