|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІІІ модуль. Дидактаика
1
|
|
Оқытуды ұйымдастырудың негізгі формасы -…
|
А
|
Лекция
|
В
|
Әңгіме
|
С
|
Талап-тілектер
|
D
|
Сабақ
|
E
|
Саяхат
|
|
2
|
|
Бағдарламаны зерттеу, мақсатты қоя білу, жоспар құру, оқу материалын іріктеу:
|
А
|
Сабаққа даярланудың конструктивті функциясы
|
В
|
Сабаққа даярланудың коррекциялық функциясы
|
С
|
Сабаққа даярланудың ұйымдастырушылық функциясы
|
D
|
Сабаққа даярланудың гностикалық функциясы
|
E
|
Сабаққа даярланудың бақылау-есептеу функциясы
|
|
3
|
|
Білім алушылар санына, оқыту орнына, сабаққа берілетін уақытқа байланысты бөлінеді:
|
А
|
Оқыту әдістері
|
В
|
Оқыту заңдылықтары
|
С
|
Оқыту функциялары
|
D
|
Оқыту түрлері
|
E
|
Оқыту формалары
|
|
4
|
|
Жұмыстың мақсаты мен міндеттерін толық түсіну - оқытуды саналы
жүргізудің жағдайын, мақсатын оқушыға сезіндіре білу.
«Неге» деген сұрауды оқушылардың ойлауын дамыту мақсатында көп қолдану:
|
А
|
Саналылық пен белсенділік принципі ережелері
|
В
|
Оқытудың көрнекілік принципі ережелері
|
С
|
Жүйелілік және бірізділік принципі
|
D
|
Беріктілік принципі ережелері
|
E
|
Теорияның практикамен байланыстылылығы принципі ережелері
|
|
5
|
|
Көрнекіліктің жалған эпитетті түзетіп, жүйесіз сөйлемді жөнге келтіріп, сөйлемнің қалып қойған мүшесін аңғартуы:
|
А
|
Саналылық пен белсенділік принципі ережелері
|
В
|
Оқытудың көрнекілік принципі ережелері
|
С
|
Жүйелілік және бірізділік принципі
|
D
|
Беріктілік принципі ережелері
|
E
|
Теорияның практикамен байланыстылылығы принципі ережелері
|
|
6
|
|
Оқу материалын логикасына қарай бірнеше бөліктерге бөлу, материалдарды біртіндеп қиындату арқылы оқушыларды өзбеттілік еңбекке үйрету:
|
А
|
Саналылық пен белсенділік принципі ережелері
|
В
|
Оқытудың көрнекілік принципі ережелері
|
С
|
Жүйелілік және бірізділік принципі
|
D
|
Беріктілік принципі ережелері
|
E
|
Теорияның практикамен байланыстылылығы принципі ережелері
|
|
7
|
|
Оқушыларды сөздік энциклопедияларды қолдана алуға үйрету, оқу материалын оқушыларға үнемі пысықтатып отыру; ғылымдағы жаңалықтарды бөліп алуға, ғылыми жаңалықтардың дамуын бақылауға үйрету:
|
А
|
Саналылық пен белсенділік принципі ережелері
|
В
|
Оқытудың көрнекілік принципі ережелері
|
С
|
Жүйелілік және бірізділік принципі
|
D
|
Беріктілік принципі ережелері
|
E
|
Теорияның практикамен байланыстылылығы принципі ережелері
|
|
8
|
|
Ғылыми білімнің қажеттілігін дәлелдеу; оқушыларды жаңа технологиялармен, еңбек әдістері мен өндірістік қарым-қатынастармен таныстыру; мектептің өндіріспен байланысын пайдалану:
|
А
|
Саналылық пен белсенділік принципі ережелері
|
В
|
Оқытудың көрнекілік принципі ережелері
|
С
|
Жүйелілік және бірізділік принципі
|
D
|
Беріктілік принципі ережелері
|
E
|
Теорияның практикамен байланыстылылығы принципі ережелері
|
|
9
|
|
Педагогикалық әрекетті ғылыми аспектіден ұйымдастыру. Ғылыми ұғым, пікір, ой қорытындысын туындататын оқу пәнінің логикасын ашу:
|
А
|
Ғылымилық принципі ережелері
|
В
|
Оқытудың көрнекілік принципі ережелері
|
С
|
Жүйелілік және бірізділік принципі
|
D
|
Беріктілік принципі ережелері
|
E
|
Теорияның практикамен байланыстылылығы принципі ережелері
|
|
10
|
|
Сабақтарды құрылысы жағынан топтастыру, түрге бөлу … деп аталады
|
А
|
Сабақ формасы
|
В
|
Сабақ мақсаты
|
С
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері
|
D
|
Сабақ классификациясы
|
E
|
Сабақ мазмұны
|
|
11
|
|
Сабақтың мазмұнына оқушыларға таныс емес жаңа материал жатады:
|
А
|
Оқушыларды жаңа материалмен таныстыру немесе жаңа білімді мәлімдеу сабағы
|
В
|
Білімді бекіту сабағы
|
С
|
Іскерлік пен дағдыны жетілдіру сабағы
|
D
|
Жинақтау сабағы
|
E
|
Білімді, іскерлікті, дағдыны тексеру сабағы (бақылау)
|
|
12
|
|
Оқушыларды жаңа материалмен таныстыру немесе жаңа білімді мәлімдеу сабағы:
|
А
|
Білімді бекіту сабағы
|
В
|
Іскерлік пен дағдыны жетілдіру сабағы
|
С
|
Жинақтау сабағы
|
D
|
Білімді, іскерлікті, дағдыны тексеру сабағы (бақылау)
|
E
|
Оқушыларды жаңа материалмен таныстыру немесе жаңа білімді мәлімдеу сабағы
|
|
13
|
|
Оқу пәнінен өтілген тақырып, бөлімі бойынша білімді оптимизациялау мен бекіту,
жинақтау мақсатында ұйымдастырылады:
|
А
|
Білімді бекіту сабағы
|
В
|
Іскерлік пен дағдыны жетілдіру сабағы
|
С
|
Жинақтау сабағы
|
D
|
Білімді, іскерлікті, дағдыны тексеру сабағы (бақылау)
|
E
|
Оқушыларды жаңа материалмен таныстыру немесе жаңа білімді мәлімдеу сабағы
|
|
14
|
|
Оқушылардың білім деңгейін, материалды меңгерудегі кемшіліктерді анықтауға
көмектеседі. Сабақ оқушылардың меңгерген білімдерін, іскерлік дағдыларын қолдануды қажет етеді:
|
А
|
Білімді бекіту сабағы
|
В
|
Іскерлік пен дағдыны жетілдіру сабағы
|
С
|
Жинақтау сабағы
|
D
|
Білімді, іскерлікті, дағдыны тексеру сабағы (бақылау)
|
E
|
Оқушыларды жаңа материалмен таныстыру немесе жаңа білімді мәлімдеу сабағы
|
|
15
|
|
Бірнеше дидактикалық міндеттер шешілетін сабақ типін … деп атаймыз
|
А
|
Аралас сабақ
|
В
|
Білімді бекіту сабағы
|
С
|
Іскерлік пен дағдыны жетілдіру сабағы
|
D
|
Жинақтау сабағы
|
E
|
Білімді, іскерлікті, дағдыны тексеру сабағы (бақылау)
|
|
16
|
|
Латының «толық», «тұтас» деген сөзінен шыққан, бір тақырып көлемінде бірнеше пәндердің бірігуі (физика, химия, биология, т.б.).
|
А
|
Аралас сабақ
|
В
|
Білімді бекіту сабағы
|
С
|
Іскерлік пен дағдыны жетілдіру сабағы
|
D
|
Жинақтау сабағы
|
E
|
Интегралды (біріктірілген) сабақ
|
|
17
|
|
Дәстүрлі емес құрылымы бар сабақ типі. Мысалы, «іскерлік ойындар сабағы», «аукцион - сабақ», «сайыс сабағы»
|
А
|
Аралас сабақ
|
В
|
Білімді бекіту сабағы
|
С
|
Іскерлік пен дағдыны жетілдіру сабағы
|
D
|
Жинақтау сабағы
|
E
|
Дәстүрлі емес сабақ
|
|
18
|
|
Қазіргі сабақтың негізгі кезеңдері:
|
А
|
Ұйымдастыру кезеңі; үй жұмысын тексеру; оқушылар алдына сабақ мақсатын қоя білу; жаңа материалды меңгерту
|
В
|
Әрекетті меңгеру тәсілдерін мәліметті қайта жаңғырту мен оны үлгі
бойынша жаттығуларды орындауда, қолдануда ұйымдастыру
|
С
|
Сабақ материалын жалпылау және оны бұрынғы білім жүйесіне енгізу
|
D
|
Оқу әрекетінің нәтижесін бақылау, білімді бағалау; Келесі сабаққа үй тапсырмасьн беру. Сабақ нәтижесін қорытындылау
|
E
|
Барлығы дұрыс
|
|
19
|
|
Жаңа материалды игеру сабағының құрылымы:
|
А
|
Оқушылардың танымдық процесінің заңдылықтарына сәйкес материалды алғашқы рет енгізу; Оқушыларды есте сақтауға тиіс материалдарға бағыттау,
Есте сақтау мотиві мен ұзақ уақыт есте сақтау
|
В
|
Оқытушының басшылығымен тура қайталау, шағын қорытында арқылы алғашқы есте сақтау;
|
С
|
Есте сақтау нәтижелерін бақылау; Талапқа сәйкес материалды жүйелі пысықтау; Іштей қайталау, алған білімді жаңа дағды қалыптастыруда қолдану
|
D
|
Тірек материалын оқушылардың білімін тексеруде және қолданылған нәтижелерді бағалауда ретті қолдану
|
E
|
Барлығы дұрыс
20
|
|
|
|
Оқушылардың білім, дағды, іскерліктерін бекіту сабағының құрылымы:
|
А
|
Оқушыларға жұмыстың мақсатын мәлімдеу
|
В
|
Ұсынылған тапсырманы орындауда қалыптасқан білім, іскерлік, дағдыны қайта жаңғырту
|
С
|
Оқушылар тарапынан әртүрлі тапсырма, міндет, жаттығуларды орындау; Орындалған жұмысты тексеру
|
D
|
Жұмыс барысындағы қателерді талқылау және оларды коррекциялау; Үйге тапсырма
|
E
|
Барлығы дұрыс
|
|
21
|
|
Іскерлік, дағдыны қалыптастыру сабағының құрылымы:
|
А
|
Сабақ мақсатын қоя білу; тірек болатын қалыптасқан іскерлік, дағдыларды қайталау;
Тексеру жаттығуларын өткізу;
|
В
|
Жаңа іскерліктермен таныстыру, қалыптастыру үлгілерін көрсету; Жаттығу және оларды меңгеру, бекіту
|
С
|
Үлгі, алгоритм, инструкция бойынша дайындық жаттығулары; Ұқсас ситуацияларға ауыстыру бойынша жаттығулар; Шығармашылық сипаттағы жаттығулар;
|
D
|
Сабақ нәтижесі; Үйге тапсырма
|
E
|
Барлығы дұрыс
|
|
22
|
|
Қайталау сабағының құрылымы:
|
А
|
Сабақтың бастапқы кезеңін ұйымдастыру; Дидактикалық, тәрбиелік, дамытушылық міндеттерді қою;
|
В
|
Негізгі ұғымдарды, ой қорытындысын, білім, іскерлік, әрекет тәсілдерін тексеруге бағытталған үй жұмысын тексеру;
|
С
|
Қайталау нәтижесін шығару, сабақтағы оқу әрекетінің нәтижесін тексеру;
|
D
|
Үйге тапсырма беру
|
E
|
Барлығы дұрыс
|
|
23
|
|
Білімді тексеру сабағының құрылымы:
|
А
|
Сабақты ұйымдастыру кезеңі
|
В
|
Сабақтың міндетін қою
|
С
|
Бақылау жұмысының мазмұны
|
D
|
Сабақтың нәтижесі
|
E
|
Барлығы дұрыс
|
|
24
|
|