Лекція з теми №1 «Адміністративна діяльність служби дільничних інспекторів міліції в системі мвс україни» з навчальної дисципліни «Організація діяльності служби дільничних інспекторів міліції та зв’язок з громадськістю»



бет1/3
Дата30.06.2016
өлшемі0.65 Mb.
#168708
түріЛекція
  1   2   3


МІНІСТЕРСТВО ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ

НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ ВНУТРІШНІХ СПРАВ

КАФЕДРА АДМІНІСТРАТИВНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ


ФОНДОВА ЛЕКЦІЯ

з теми № 1

«Адміністративна діяльність служби дільничних інспекторів міліції в системі МВС України»

з навчальної дисципліни

«Організація діяльності служби дільничних інспекторів міліції та зв’язок з громадськістю»

Навчальний час 2 години


Для слухачів навчально-наукового інституту заочного навчання
Обговорено та ухвалено на

засіданні кафедри адміністративної діяльності 28.08.2014 протокол № 1



Київ – 2014

НАВЧАЛЬНА МЕТА:

ознайомити слухачів з діяльністю, правовим положенням, призначенням, завданнями та організаційною побудовою служби дільничних інспекторів міліції. Визначити сутність, форми та методи індивідуально-профілактичної діяльності дільничного інспектора міліції. Довести об’єкти індивідуально-профілактичної діяльності дільничного інспектора міліції. Ознайомити з організацією індивідуально-профілактичної діяльності дільничного інспектора міліції та здійсненням службою ДІМ адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі; визначити повноваження дільничного інспектора за додержанням правил дозвільної системи, а також здійсненням нагляду дільничного інспектора міліції за дотриманням правил паспортної системи та перебуванням на території України іноземних громадян та осіб без громадянства.

ВИХОВНА МЕТА:

спонукати слухачів до постійного вдосконалення знань та професійного зростання, сприяти встановленню довірливих відносин між викладачем та слухачами; переконати слухачів у тому, що знання правового положення і організації діяльності служби дільничних інспекторів міліції у взаємодії з громадськістю – це запорука успіху практичної діяльності.

РОЗВИВАЛЬНА МЕТА:

розвивати інтелектуальні здібності, мовлення, пам’ять, сприяти ініціативності, активності, самостійності в роботі, привчати до систематичного, планомірного засвоєння навчального матеріалу.

НАВЧАЛЬНЕ ОБЛАДНАННЯ, ТЗН:

ноутбук, мультимедіатека, мульмедійний проектор.

НАОЧНІ ЗАСОБИ:

схеми, таблиці, лекція, підручник, навчально-методичний комплекс.


МІЖПРЕДМЕТНІ ТА МІЖДИСЦИПЛІНАРНІ ЗВ’ЯЗКИ:

ЗАБЕЗПЕЧУЮЧІ

ДИСЦИПЛІНИ:

«Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ», «Управління міліцією громадської безпеки», «Організація охорони громадського порядку», «Забезпечення законності та прав людини в діяльності міліції громадської безпеки», «Актуальні проблеми та організація попередження правопорушень», «Адміністративна відповідальність за правопорушення, які підвідомчі органам внутрішніх справ», «Правозастосовча практика», «Організація поліції зарубіжних країн», «Міграційне право», «Діяльність міліції громадської безпеки», «Партнерські відносини між міліцією та населенням», «Адміністративне право»,

ЗАБЕЗПЕЧУВАНІ

ДИСЦИПЛІНИ:

«Організація діяльності служби дільничних інспекторів міліції та зв’язок з громадськістю».


ПЛАН ЛЕКЦІЇ:

  1. Служба дільничних інспекторів міліції в системі МВС України.

  2. Правова основа діяльності служби дільничних інспекторів міліції.

  3. Сутність, форми та методи індивідуально-профілактичної діяльності дільничного інспектора міліції.

  4. Об’єкти індивідуально-профілактичної діяльності дільничного інспектора міліції.

  5. Організація індивідуально-профілактичної діяльності дільничного інспектора міліції.

  6. Здійснення службою ДІМ адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі.


ЛІТЕРАТУРА:

  1. Конституція України. Прийнята на 5-й сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року.

  2. Про звернення громадян: Закон України від 02.10.1996.

  3. Про міліцію: Закон України від 20.12.1990.

  4. Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі: Закон України від 01.12.1994.

  5. Про участь громадян в охороні громадського порядку і державного кордону: Закон України від 22.06.2000.

  6. Кодекс України про адміністративні правопорушення вiд 07.12.1984.

  7. Кримінальний кодекс України від 05.04.2001.

  8. Правила застосування спеціальних засобів при охороні громадського порядку в Україні: Постанова Ради Міністрів УРСР від 27.02.1991 № 49.

  9. Про затвердження типового статуту громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону: Постанова Кабінету Міністрів України від 20.12.2000.

  10. Про попередження насильства в сім’ї: Закон України від 15.11.2001.

  11. Про затвердження Інструкції про порядок приймання, зберігання, обліку, знищення чи реалізації вилученої, добровільно зданої, знайденої зброї та боєприпасів до неї: наказ МВС України від 31.05.1993 № 314.

  12. Про затвердження Інструкції про організацію здійснення адміністративного нагляду за особами, звільненими з місць позбавлення волі: наказ МВС України та ДДУПВП від 04.11.2003 № 1303/203.

  13. Про заходи щодо вдосконалення системи комплексного використання сил і засобів в охороні громадського порядку: наказ МВС України від 30.09.2008 № 505.

  14. Про організацію діяльності чергових частин органів і підрозділів внутрішніх справ України, направленої на захист інтересів суспільства і держави від протиправних посягань: наказ МВС України від 28.04.2009 № 181.

  15. Про затвердження Інструкції щодо порядку взаємодії структурних підрозділів, відповідальних за реалізацію державної політики щодо попередження насильства в сім’ї, служб у справах дітей, центрів соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді та відповідних підрозділів органів внутрішніх справ з питань здійснення заходів з попередження насильства в сім’ї: наказ Міністерства України у справах сім’ї, молоді та спорту, МВС України від 07.09.2009 № 3131/386.

  16. Про затвердження Положення про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України: наказ МВС України від 11.11.2010 № 550.

  17. Про затвердження Порядку взаємодії установ виконання покарань та суб’єктів соціального патронажу під час підготовки до звільнення осіб, які відбувають покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк: Наказ Міністерства юстиції України, Міністерства соціальної політики України, Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства охорони здоров’я України, МВС України від 28.03.2012 № 478/5/180/375/212/258.

  18. Про затвердження Положення про Департамент громадської безпеки Міністерства внутрішніх справ України: наказ МВС України від 31.05.2012 № 492.

  19. Про організацію реагування на повідомлення про кримінальні правопорушення, інші правопорушення, надзвичайні ситуації та інші події та забезпечення оперативного інформування в органах і підрозділах внутрішніх справ України: наказ МВС України від 22.10.2012 № 940.

  20. Про затвердження Інструкції про порядок ведення єдиного обліку в органах і підрозділах внутрішніх справ України заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події та положень про комісії: наказ МВС України від 19.11.2012 № 1050.


ВСТУП

Навчальна дисципліна «Організація діяльності служби дільничних інспекторів міліції та зв’язок з громадськістю» – це система знань про врегульовану нормами адміністративного права, виконавчо-розпорядчу діяльність служби дільничних інспекторів міліції щодо забезпечення прав і свобод громадян, громадського порядку і безпеки, попередження й припинення злочинів та інших правопорушень на адміністративні дільниці, в т.ч. і спільно із залученням громадськості.

Ця дисципліна відноситься до дисциплін циклу професійної та практичної підготовки, що визначаються за вибором навчального закладу.

Формування правової держави, зміцнення законності і правопорядку потребують підвищення ефективності роботи всіх правоохоронних органів, в тому числі і органів внутрішніх справ. Сьогодні актуальним є пошук та запровадження нових підходів у сфері управління органами внутрішніх справ, побудови їх якісно нової моделі відповідно до стандартів, принципів і норм, що вироблені світовою спільнотою. Важливе теоретичне та практичне значення на цьому шляху має робота служби дільничних інспекторів міліції та її зв’язок із населенням, знання тих явищ, тенденцій та закономірностей, що визначають сучасний стан взаємодії дільничних інспекторів міліції з громадськістю і визначення завдань, основних напрямів організації роботи, обов’язків і прав працівників служби дільничних інспекторів міліції.



1. Дисципліна «Організація діяльності служби дільничних інспекторів міліції та зв’язок з громадськістю» є спеціальною дисципліною, що вивчає закономірності організації діяльності служби дільничних інспекторів міліції, а саме: у сфері проведення загальної та індивідуальної профілактичної роботи серед жителів адміністративної дільниці, охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки на території, що обслуговується, у сфері роботи з населенням та громадськими формуваннями на адміністративній дільниці щодо охорони громадського порядку та громадської безпеки, профілактики правопорушень та боротьби зі злочинністю, у сфері участі разом з іншими службами та підрозділами органів внутрішніх справ у виявленні, попередженні, припиненні адміністративних правопорушень та злочинів, а також у розкритті злочинів, учинених на території адміністративної дільниці.

2. Предмет (зміст) курсу визначений з урахуванням вивчення слухачами курсу «Адміністративна діяльність органів внутрішніх справ». Крім того, при визначенні змісту курсу бралося до уваги те, що окремі питання організації та діяльності органів внутрішніх справ, їх служб і апаратів вивчаються в інших спеціальних і юридичних дисциплінах.


1. СЛУЖБА ДІЛЬНИЧНИХ ІНСПЕКТОРІВ МІЛІЦІЇ В СИСТЕМІ МВС УКРАЇНИ

Служба дільничних інспекторів із моменту її виникнення і розвитку в системі органів внутрішніх справ була неодноразово реорганізовувалась у плані визначення її підпорядкованості, що, на нашу думку, пов’язано з багатофункціональністю їхньої діяльності.

Розвиток служби дільничних інспекторів міліції в системі МВС незалежної України продовжився після прийняття 16.01.1992 Інструкції по роботі дільничного інспектора міліції.

У зв’язку з набуттям Україною незалежності, прийняттям Конституції, Закону «Про міліцію» в органах внутрішніх справ України відбулися певні зміни. Так, у складі МВС України наказом від 20.11.1997 утворено Головне управління адміністративної служби міліції (ГУАСМ).

У 1999 році положення служби ДІМ регулювалося наказом МВС України
від 14.10.1999 № 802. Із 20 жовтня 2003 року правове положення служби ДІМ визначалось наказом МВС України № 1212, який затвердив Положення про службу дільничних інспекторів міліції в системі Міністерства внутрішніх справ України.

Сучасне правове становище цієї служби визначено наказом МВС України


від 11.11.2010 № 550 «Про затвердження Положення про службу дільничних інспекторів міліції в системі МВС України».

Зміни щодо діяльності служби дільничних інспекторів міліції, які вносилися до основних нормативно-правових актів, стосувалися, насамперед, посилення правового захисту громадян, конкретизації завдань дільничного інспектора відповідно до змін у законодавстві, більш чіткого впорядкування контролю за діяльністю дільничного та посилення його відповідальності за роботу з особами, які перебувають на обліках органів внутрішніх справ, посилення соціального та правового статусу ДІМ, стимулювання його професійної майстерності тощо.

У 2012 році у складі МВС, у результаті реорганізації Департаменту профілактики правопорушень МВС України та Департаменту охорони громадського порядку МВС України, утворено Департамент громадської безпеки, який здійснює свою діяльність керуючись Положенням про Департамент громадської безпеки, затвердженого наказом МВС України від 31.05.2012 № 492, в якому визначені наступні завдання:


  • реалізація державної політики і здійснення практичних заходів щодо охорони громадського порядку та громадської безпеки, захисту прав, свобод, законних інтересів і забезпечення безпеки громадян, запобігання правопорушенням та їх припинення;

  • проведення загальної та індивідуальної профілактичної роботи серед громадян, забезпечення безпеки учасників кримінального судочинства, охорони затриманих і взятих під варту осіб;

  • здійснення ліцензування певних видів господарської діяльності, забезпечення дозвільної системи, державного охоронного нагляду.

До складу департаменту, крім відділу організаційної роботи та документального забезпечення, управління організації служби, роботи конвойних підрозділів, спеціальних установ і судової міліції, управління масових та спортивних заходів, управління дозвільної системи, ліцензування та державного охоронного нагляду, входить управління дільничних інспекторів міліції.

Історія створення і розвитку інституту дільничних інспекторів міліції свідчить, що найбільш доцільним варіантом організації служби дільничних інспекторів міліції визнавалося максимальне її наближення до адміністративних дільниць (за територіальним принципом).

Службу дільничних інспекторів міліції можна розглядати у таких аспектах:

1) як вид державної діяльності;

2) як структурний підрозділ органів внутрішніх справ.

З позицій розгляду служби дільничних інспекторів як виду державної діяльності вона є складовою частиною органів внутрішніх справ, носить виконавчо-розпорядчий характер і, відповідно до обов’язків міліції, її діяльність має забезпечити вирішення комплексу завдань щодо охорони правопорядку на адміністративних дільницях.

Саму службу в цій сфері можна охарактеризувати як: 1) організаційно-управлінську діяльність; 2) безпосередньо практичну діяльність дільничних інспекторів щодо виконання покладених на них завдань.

З позицій організаційно-управлінських понять «служба дільничних інспекторів міліції» розкривається як сукупність підрозділів і їхнього особового складу у структурі МВС України. Тому у відомчих документах часто відзначається необхідність зміцнення управління цією службою, що є галузевою підсистемою органів внутрішніх справ і входить до складу системи міліції громадської безпеки.

Необхідно зазначити, що діяльність дільничних інспекторів міліції, на відміну від працівників інших служб, є багатофункціональною і забезпечує у певному обсязі всі напрямки і види адміністративної діяльності. Цим визначається особливе місце, роль та значення ДІМ у вирішенні завдань адміністративної діяльності органів внутрішніх справ.

В Положенні про службу дільничних інспекторів міліції визначені такі основні завдання дільничних інспекторів міліції:



  • проведення загальної та індивідуальної профілактичної роботи серед жителів адміністративної дільниці. Охорона громадського порядку та забезпечення громадської безпеки на території, що обслуговується.

  • робота з населенням та громадськими формуваннями на адміністративній дільниці щодо охорони громадського порядку та громадської безпеки, профілактики правопорушень та боротьби зі злочинністю.

  • участь разом з іншими службами та підрозділами органів внутрішніх справ у виявленні, попередженні, припиненні адміністративних правопорушень та злочинів, а також у розкритті злочинів, учинених на території адміністративної дільниці.

Вказаний нормативний акт також визначає і функції служби ДІМ. Зокрема, до них належать:

  • забезпечення прав і свобод людини, її безпеки та захист від протиправних посягань, надання у межах своїх повноважень правової, соціальної допомоги та інших послуг населенню;

  • налагодження співпраці з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, населенням і громадськими формуваннями з охорони громадського порядку у зміцненні правопорядку та профілактиці правопорушень;

  • всебічне, повне й об’єктивне дослідження причин та умов, які призводять до вчинення правопорушень, унесення пропозицій щодо їх усунення, інформування населення з цих питань у своїх виступах як перед жителями адміністративної дільниці, так і через засоби масової інформації.

Виходячи зі змісту завдань і функцій діяльності дільничних інспекторів міліції службу ДІМ в цілому можна визначити як основний підрозділ міліції громадської безпеки, що в межах своєї компетенції забезпечує охорону громадського порядку та боротьбу зі злочинністю в межах адміністративних дільниць. Служба дільничних інспекторів міліції має особливості, зумовлені покладеними на неї завданнями, що дозволяє розглядати її з позиції окремого органу (підрозділу) міліції. Ці завдання відрізняються складністю і виконуються у процесі охорони громадського порядку на адміністративних дільницях. Вона має за своєю суттю особливу функціональну природу: з одного боку – як адміністративна служба, а з іншого – як служба, спеціально призначена для ведення загальної й індивідуально-профілактичної, виховної роботи з особами, схильними до вчинення злочинів і адміністративних проступків.

Основними напрямками діяльності дільничних інспекторів міліції є:

  • адміністративна;

  • профілактична;

  • оперативно-розшукова і кримінально-процесуальна діяльність;

  • соціально-правове обслуговування населення.

Усі зазначені напрямки мають профілактичну спрямованість, націлену на охорону громадського порядку і боротьбу зі злочинністю, проте в перспективі пріоритетним видом діяльності буде індивідуально-профілактична діяльність. У країнах з розвиненими ринковими відносинами цьому виду діяльності приділяється, в середньому, 75 % робочого часу працівників поліції.

Серед основних напрямків діяльності міліції щодо забезпечення правопорядку можна виділити: адміністративну; попереджувальну діяльність; участь у розкритті злочинів; проведення профілактичної роботи серед осіб, схильних до вчинення злочинів та інших правопорушень; надання в межах своєї компетенції допомоги громадянам, посадовим особам, підприємствам, установам, організаціям і громадським об’єднанням у здійсненні їх законних прав і інтересів.

Адміністративна діяльність є одним з головних напрямків роботи міліції, яка здійснює практичне впровадження в життя законів і нормативних актів у сфері охорони громадського порядку. Сутність адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції полягає у здійснені комплексу врегульованих переважно нормами адміністративного права дій, спрямованих на охорону громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, нагляду за дотриманням правил дозвільної системи, індивідуальну профілактику щодо осіб, які перебувають у них на обліку, попередження та припинення правопорушень, учать у розкритті злочинів, наданні допомоги іншим службам міліції, органам державної влади та місцевого самоврядування у виконанні покладених на них завдань, фізичним та юридичним особам у реалізації їх законних інтересів у межах наданих повноважень й на відповідній території.

Традиційно виділяються наступні характерні риси адміністративної діяльності органів внутрішніх справ, які є властивими і для діяльності дільничних інспекторів міліції



1. Підпорядкованість і підконтрольність виконавчим органам державної влади. Міліція – невід’ємна ланка саме виконавчої влади, що текстуально закріплено в ст. 1 Закону України «Про міліцію», а служба дільничних інспекторів міліції – її складова.

Підпорядкованість і підконтрольність міліції виконавчим органам влади яскраво відбита в першому розділі Закону «Про міліцію», яким регламентується порядок призначення й звільнення з посад керівників органів внутрішніх справ. Так, у відповідності зі ст. 7 у своїй діяльності міліція підпорядковується Міністерству внутрішніх справ України.

2. Державно-владний характер. Державно-владний характер адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції виражається в тому, що вони діють від імені держави з використанням наданих державою владних повноважень у рамках компетенції, суворо окресленої законом. Дільничні інспектори міліції під час виконання службових обов’язків з охорони громадського порядку, забезпеченню громадської безпеки й боротьби зі злочинністю виступають як представники влади й безпосередньо використають примусові заходи (адміністративно-попереджувальні, припинювальні, процесуального забезпечення, стягнення, сили й зброї). У цьому полягає одна з основних відмінностей адміністративної діяльності органів внутрішніх справ від діяльності громадських формувань, що здійснюють охорону порядку шляхом громадсько-організаційних форм роботи, і не наділених державно-владними повноваженнями.

3. Підзаконність. Дана риса адміністративної діяльності органів внутрішніх справ означає, що завжди й всі дії співробітників повинні ґрунтуватися на законі або підзаконних нормативних актах, сприяти найбільш точному їхньому виконанню, проходити в межах й у порядку, визначених певним законодавством. При цьому в більшості випадків співробітникам міліції надається самостійність в ухваленні остаточного рішення.

4. Організуючий характер. Основу змісту адміністративної діяльності органів внутрішніх справ становить позитивна, творча робота з організації й розвитку суспільних відносин, що виникають у зв’язку з перебуванням людей у громадських місцях, у тому числі при проведенні різних масових заходів, необхідністю забезпечення безпечного дорожнього руху, в’їздом громадян в Україну й виїздом за кордон, функціонуванням об’єктів, що представляють підвищену небезпеку для оточуючих тощо.

Застосування норм права в процесі адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції у переважній більшості випадків не пов’язане із правопорушеннями, а спрямоване на організацію втілення норм права в життя, на рішення чисельних організаційних питань, що виникають при правомірному поводженні громадян, діяльності підприємств, установ й організацій, посадових осіб.



5. Профілактична спрямованість. Основною метою адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції є попередження правопорушень. У її процесі також проводяться чисельні й різноманітні як за змістом, так і за правовою природою профілактичні заходи, які можна розділити на заходи загальної й індивідуальної профілактики.

Із визначення поняття адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції можна дійти висновку, що вона цілком спрямована на організацію і здійснення охорони громадського порядку, протидію його порушенням, індивідуально-профілактичний вплив та надання правоохоронних послуг.

Серед основних напрямків діяльності дільничних інспекторів міліції щодо забезпечення правопорядку на закріпленій адміністративній дільниці слід особливо виділити:


  • адміністративна діяльність;

  • попереджувальну діяльність;

  • участь у розкритті злочинів;

  • проведення загальної профілактичної роботи серед населення на території адміністративної дільниці;

  • здійснення профілактичних заходів щодо осіб, схильних до вчинення правопорушень, та осіб, які перебувають на профілактичних обліках в органах внутрішніх справ, щодо попередження вчинення з їх боку злочинів та інших правопорушень з широким залученням до цієї роботи населення, громадських помічників;

  • надання в межах своєї компетенції допомоги громадянам, посадовим особам, підприємствам, установам, організаціям і громадським об’єднанням у здійсненні їх законних прав і інтересів .

Служба дільничних інспекторів, серед інших служб ОВС, до повноважень яких належить адміністративна діяльність, займає особливе місце, тому що поєднує і забезпечує: охорону громадського порядку і громадської безпеки, адміністративний нагляд, попереджує, припиняє та притягує до відповідальності осіб, які вчинили правопорушення, попереджує правопорушення серед неповнолітніх тощо.

Для здійснення своїх повноважень, дільничні інспектори міліції мають право застосувати до порушників заходи примусу, в тому числі й адміністративно-процесуального забезпечення, та накладати адміністративні стягнення.

Зміст діяльності, спрямованої на охорону громадського порядку, складають такі адміністративно-правові відносини, які виникають: по-перше, в середині підрозділу дільничних інспекторів у процесі організації і практичного вирішення завдань щодо забезпечення громадського порядку і безпеки; по-друге, під час повсякденної безпосередньої охорони громадського порядку і забезпечення громадської безпеки силами та засобами дільничних інспекторів міліції і громадськості.

У першому випадку йдеться про визначення штатів, підбір та розстановку кадрів, їх навчання, планування охорони громадського порядку, організацію та практичне забезпечення цього порядку, здійснення функцій контролю (за нарядами патрульної служби і дільничними інспекторами міліції з боку старших дільничних інспекторів) тощо, тобто про внутрішньо-організаційні відносини (внутрішньо-організаційна діяльність дільничних інспекторів міліції).

В другому випадку – відносини, що складаються у зв’язку з охороною громадського порядку, наприклад, такі відносини, які виникають у зв’язку із вчиненням громадянином адміністративного правопорушення або у зв’язку із зверненням громадянина до дільничного інспектора міліції під час особистого прийому тощо. Суб’єктами таких відносин є: громадяни, органи, підприємства, установи, їх посадові особи. Такі відносини належать до зовнішньої адміністративної діяльності дільничних інспекторів міліції і виражаються у безпосередньому забезпеченні дотримання громадянами, посадовим особам вимог законодавства у сфері внутрішніх справ, у здійсненні заходів, спрямованих на попередження, припинення порушень і притягнення винних до відповідальності.

Внутрішньо-організаційна і зовнішня діяльність дільничних інспекторів міліції є взаємозалежними і спрямованими на вирішення головного завдання, а саме створення для громадян найбільш сприятливих умов для праці, відпочинку, забезпечення потреб, реалізації своїх прав і законних інтересів.



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет