Лікарські рослини, що використовують для лікування захворювань сечовидільної системи



Дата12.04.2024
өлшемі0.81 Mb.
#498476
Лікарські рослини

Лікарські рослини, що використовують для лікування захворювань сечовидільної системи


Вступ
Правильна робота сечовидільної системи має велике значення для здоров'я і нормального самопочуття людини. Її головна функція полягає в очищенні організму від продуктів життєдіяльності, отруйних речовин, інфекцій і хвороботворних мікробів.
Квіти, листя, коріння, кора та інші частини рослин використовуються не тільки народною, а й доказовою медициною. Багато медичних препаратів виготовляються на рослинні основі.
Дуже багато рослин можуть використовуватися для полегшення симптомів різних захворювань сечовидільної системи. Серед них кукурудза, кульбаба, польовий хвощ, петрушка, береза, кропива. Ці рослини розповсюджені по всій території України. Їх збори та лікарські препарати на їх основі легко найти в будь-якій аптеці або у травників.
Кукурудза
 
В Україні кукурудза звичайна (Zea mais) є однією з найважливіших зернових культур. Це однорічна однодомна трав'яниста рослина. Країна походження - Центральна і Південна Америка.
З лікувальною метою використовуються кукурудзяні рильця, які містять дубильні речовини, сапоніни, гіркі глікозиди, алкалоїди, флавоноїди, ефірні та жирні олії, стерини, вітамін К, аскорбінова і пантотенова кислоти, мікроелементи та ін.
Лікувальні препарати можуть бути у вигляді рідкого екстракту, сухої сировини або капсул.
Препарати на основі кукурудзяних рилець володіють сечогінною, жовчогінною та кровоспинною дією, допомагають при лікуванні сечокам'яної хвороби, від набряків через серцеву недостатність, ожиріння.
Кропива
Кропива (Urtica dioica) - дводомна багаторічна трав'яниста рослина. Росте по всій території України. В якості лікарського засобу використовують листя і насіння рослини.
Кропива має багатий хімічний склад: органічні кислоти, ефірні олії, дубильні речовини, вітаміни групи В, С, Е, К, РР, флавоноїди, кумарини, алкалоїди, а також містить мікро- та макроелементи (кремній, залізо, марганець, мідь, титан, нікель , бор).
Корені кропиви містять багато жирних кислот, особливо лінолевої, свіже листя – джерело вітаміну К.
Традиційно кропиву використовують як досить сильний сечогінний засіб. Крім того, вона має кровоспинну, жовчогінну і загальнозміцнюючу дію.
Кульбаба
Кульбаба (Taraxacum officinale) - трав'яниста рослина сімейства складноцвітих. Містить в своєму складі вітаміни (A, B1, B2, B4, C), макро-і мікроелементи, багато калію, кислоти (мелісова, яблучна, олеїнова, пальмітинова, кавова, й ін.), смоли, інулін, гірку речовину актукопікрін та багато інших корисних речовин.
Як ліки використовують коріння кульбаби, з якого готують сечогінні екстракти. Їстівне листя можна використовувати в салатах або у вигляді настою. Завдяки великому вмісту калію, прийом препаратів з кульбаби сприяє виведенню великої кількості натрію і води. Це особливо актуально зараз, коли раціон людини містить багато солі й мало кальцію, що призводить до затримки рідини в організмі.
Польовий хвощ
Польовий хвощ (Equisetum arvense) - багаторічна трав'яниста рослина, росте по всій території України. Надземні частини сушать і використовують в якості ефективного діуретика у вигляді настою, відвару, фіточаю.
Хвощ в своєму складі має кремнієву кислоту, флавоноїди, лютеолін, каротиноїди, смолисті та гіркі речовини, стероїди, органічні кислоти, вітамін С, каротин та ще багато інших речовин.
Хвощ - це ефективна сечогінна трава, яка до того ж має протизапальну, кровоспинну дію, нормалізує мінеральний обмін в організмі.
Діуретичні властивості хвоща пояснюються наявністю флавоноїдів, фенольних сполук і його мінеральним вмістом. Велика кількість солей кремнію також сприяє ремінералізації.
Петрушка
Петрушка (Petroselinum crispum) - дворічна трав'яниста рослина, яка культивується в Україні повсюдно та широко використовується в кулінарії в якості приправи. Місце походження - гірські райони Середземномор'я.
Всі частини рослини містять ефірні й жирні олії, аскорбінову і нікотинову кислоти (в листі), бета-каротин, токофероли, глюкозу, фруктозу, вітаміни та інші сполуки.
Петрушка має спазмалітичну, сечогінну і жовчогінну дію, розчиняє пісок і камені в сечовивідних шляхах, успішно справляється з набряками серцевого походження, усуває запальні процеси в сечовому міхурі, підвищує тонус матки.
Приймають петрушку у вигляді відвару або у вигляді капсул.
Береза бородавчаста (Betula pendula Roth) - однодомне дерево, зустрічається повсюдно на території України, в лісах і лісостепових районах, а також в парках, скверах і садах.
Кора, бруньки і листя берези містять смоли, ефірні олії, дубильні речовини, аскорбінову та нікотинову кислоти, каротин та ін. Сік - цукор, дубильні та ароматичні речовини, яблучну кислоту, сполуки заліза, кальцію і магнію.
Препарати з берези бородавчастої - відмінний сечогінний засіб, також мають жовчогінну, глистогінну, ранозагоювальну, протигрибкову дію. Відвари та настої бруньок та листя берези допомагають при набряках (особливо серцевого походження), хронічних захворюваннях нирок і сечового міхура, сечокам'яної хвороби, покращують обмін речовин.
Береза бородавчаста
Висновок
Я розглянув деякі рослини, які зустрічаються повсюдно на території України та використовуються при лікуванні органів сечовидільної системи. Це кукурудзяні рильця, петрушка, кульбаба, береза, польовий хвощ, кропива.
Рослини можуть бути дуже ефективними при лікуванні. Але вони також мають побічні ефекти, як і синтетичні препарати, отже потрібно дотримуватися рекомендацій лікарів, щоб не нашкодити собі.

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет