С.Ж.АСФЕНДИЯРОВ АТЫНДАҒЫ
ҚАЗАҚ ҰЛТТЫҚ МЕДИЦИНА УНИВЕРСИТЕТІ
|
|
КАЗАХСКИЙ НАЦИОНАЛЬНЫЙ МЕДИЦИНСКИЙ УНИВЕРСИТЕТ ИМЕНИ С.Д.АСФЕНДИЯРОВА
|
|
ТЕРАПИЯЛЫҚ СТОМАТОЛОГИЯ ПРОПЕДЕВТИКАСЫ МОДУЛІ
ТӘЖІРИБЕЛІК САБАҚТАРҒА АРНАЛҒАН ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАМА
|
Модуль терапиялық стоматология пропедевтикасы.
Дисциплина, дисциплина коды – терапиялық стоматология пропедевтикасы, ПДО 01
Мамандық: 051302 «Стоматология»
ТӘЖІРИБЕЛІК САБАҚТАРҒА АРНАЛҒАН
ӘДІСТЕМЕЛІК НҰСҚАМА
Тақырып: «Ұлпа мен периодонттың құрылысының анатомо-физиологиялық, гистологиялық ерекшеліктері. Ұлпа мен периодонттың қызметі».
Академиялық сағат көлемі -3 академиялық сағат
Курс: 4
Семестр – 7
2012 ж
Құрастырған: м.ғ.д.профессор Баяхметова А.А.
асс. Манғытаева Б.Б.
Терапиялық стоматология пропедвтикасын модульі отырысында талқыланды
№ «__ » __ __ 2012ж.
Бекітілді:
Терапиялық стомтология пропедвтикасын модулінің жетекшісі
м.ғ.д. профессор __________ Баяхметова А.А.
1. Тақырып №5: «Ұлпа мен периодонттың құрылысының анатомо-физиологиялық, гистологиялық ерекшеліктері. Ұлпа мен периодонттың қызметі.
2. Сабақтың мақсаты:
1)Білімді қалыптастыру:
-Ұлпа және периодонттың анатомо-физиологиялық ерекшеліктері бойынша;
- Периодонттың анатомо-физиологиялық ерекшеліктері бойынша;
-Ұлпа құрылысының гистологиялық ерекшеліктері бойынша;
- Периодонт құрылысының гистологиялық ерекшеліктері бойынша,
-Ұлпаның функциялары бойынша білімді қалыптастыру;
-Периодонттың функциялары бойынша білімді қалыптастыру.
2)Жаңа түсініктер мен терминдерді ендіру арқылы:
Коммуникативті дағдыларын жетілдіру: «одонтобластар, пульпоциттер, жұлдызша жасушалар, адвентициальды клеткалар, коллагенді, транссептальді, айналмалы (циркулярные) талшықтар, кустикі бұтақ тәріздес (кустиковые), шумақталған (клубочковые) нерв ұштары» жаңа түсініктер мен терминдерді ендіру арқылы студентердің коммуникативті дағдыларын жетілдіру.
3)Студенттердің мотвациясын жетілдіру «Ұлпа мен периодонттың анатомо-физиологиялық, гистологиялық ерекшеліктері. Ұлпа мен периодонттың фунциясы» оқуға студенттердің мотвациясын жетілдіру.
3. Оқытудың міндеттері:
1.Ұлпаның анатомиясын және физиологиясын қарастыру.
2.Ұлпаның гистологиялық құрылысымен таныстыру.
3.Ұлпаның функциясын қарастыру.
4.Инфекцияның периодонтқа өту жолындағы барьер ретінде, ұлпа туралы түсінік қалыптастыру.
5.Периодонттың анатомиясы және физиологиясын қарастыру.
6.Периодонттың гистологиялық құрылысымен таныстыру.
7.Периодонттың функциясын қарастыру.
8.Тістің тіректік-ұстағышаппараты ретінде, периодонт туралы түсінік қалыптастыру.
9.Жаңа түсініктер ендіру және жаңа терминдерге анықтама беру: «одонтобластар, пульпоциттер, жұлдызша жасушалар, адвентициальды клеткалар, коллагенді, транссептальді, айналмалы (циркулярные) талшықтар, кустикі бұтақ тәріздес (кустиковые), шумақталған (клубочковые) нерв ұштары».
4. Тақырыптың негізгі сұрақтары:
-
Ұлпаның анатомиясы және физиологиясы.
-
Ұлпаның гистологиялық құрылысы.
-
Ұлпаның функциясы
-
Периодонттың анатомиясы және физиологиясы.
-
Периодонттың гистологиялық құрылысы.
-
Периодонттың функциясы.
5. Оқыту әдісі: түсіндіру, демонстрация, альбомда және жұмыс дәптерлерінде тапсырманы орындау, студенттердің операциональді және коммуникативті дағдаларын тікелей бақылау, кері байланыс.
Оқыту заттары: мультимедийная презентация «Ұлпа мен приодонттың гистологиялық құрлысы. Ұлпа мен приодонттың функциясы » мультимедилы презентация. «Ұлпаның перифериялық қабаты. Тіс ұлпасының одонтобластары. Функциональды маңызы», «Периодонт саңылауы», «Периодонттың талшықты құрылымдардың орналасуы», Функциональды маңызы» схемасы.
Сабақтың қысқаша хронометражы.
№ п/п
|
Сабақ кезеңі
|
Сабақ кезеңінің мазмұны
|
Оқыту әдістері
|
Бақылау әдісі
(оқытушының таңдау бойынша)
|
Кезеңге бөлінген уақыт
|
1.
|
Кіріспе бөлімі
|
Амандасу, түгендеу тақырып, мотивациялық сипаттама, сабақтың мақсаты мен міндеттері.
|
-
|
-
|
5 минут
|
2.
|
Бастапқы білімін тексеру-
|
Бастапқы білімін деңгейін анықтау
|
-
|
1.Ауызша сұрау
2.Жазбаша сұрау
3.Тығыздалған сұрақ
4.Блиц-сұрақ
5.Тест жүргізу
|
45 минут
|
|
Үзіліс
|
|
|
|
10минут
|
3.
|
Негізгі кезең
|
1.Оқытушы «Ұлпа мен приодонттың гистологиялық құрлысы. Ұлпа мен приодонттың функциясы» мультимедиялы презентациясын көрсетеді
«Ұлпаның перифериялық қабаты. Тіс ұлпасының одонтобластары. Функциональды маңызы», «Периодонт саңылауы», «Периодонттың талшықты құрылымдардың орналасуы», Функциональды маңызы» схемасы.
2. Студенттер альбомдарына -
«Тіс ұлпасының құрлысы», «Периодонттың құрлысы»-суретін салады
|
Демонстрация.
Түсіндіру
Шағын топпен жұмыс
|
Коммуникативті және операциональды дағдыларды тікелей бақылау
|
50 минут
|
|
Үзіліс
|
|
|
|
10 минут
|
4.
|
Сапасын тексеру сатысы
|
1. Білімді қортынды бақылау
|
|
1.Ауызша сұрау
2.Жазбаша сұрау
3.Тығыздалған сұрақ
4.Тест жүргізу
5. Ситуациялық есептерді шешу
|
15 минут
|
|
|
2.Кері байланыс құру
|
|
|
15 минут
|
|
|
3.Бағалау рубрикасын толтыру (чек-парақтарды), баллдарды санау.
|
|
|
10 минут
|
|
|
4.Бағаларды айту және оны оқу журналына қою.
|
|
|
5 минут
|
|
|
5. Келесі, үйге берілетін сабақтың тақырыбына комментарии жасау.
|
|
|
5 минут
|
|
Барлығы
|
170 минут (50 минуттан 3 академиялық сағат =150 минут, үзіліс 10 минуттан 2 рет – 20 минут).
|
6. Әдебиет
Негізгі
1. Боровский Е.В., Макеева И.М., Вагнер В.Д. Терапевтическая стоматология. 3-е изд., перераб и доп.- М., 2002г.- 544с.
4. Юй Р.И. Основы гистологии полости рта и зубов. – Алматы – 1996. – 140с.
Қосымша
1. Боровский Е.В., Леонтьев В.К. Биология полости рта. - М. «Медицина». - 1991.- 304 с.
2. Клиническая патофизиология для стоматолога (под редакцией проф. Н.Н. Петрищева и проф. Л.Ю. Ореховой). М. Медицинская книга. – 2002. -112с.
3. Клиническая патофизиология для стоматолога в вопросах и ответах (под редакцией проф. В.Т. Долгих). Н.Новгород. Издательство НГМА. – 2001. -105с.
4. Логинова Н.К.,Иванова Е.В., Троицкая Т.В. Влияние жевательных нагрузок на функциональное состояние сосудов пульпы зуба и ее кровоснабжение// Стоматология, 2008.-№6.-с.13-16.
5.Нормальная физиология (под редакцией В.А. Полянского), учебное пособие для студентов стоматологического факультета) - М. «Медицина». - 1989.- 240 с.
7 Бақылау (сұрақтар, тест түріндегі тапсырма,жаттығулар)
7.1 Студенттердің когнитивті компетенциясын бағалау:
Сұрақтар
-
Ұлпаның клиникалық анатомиясы.
-
Ұлпаның физиологиясы.
-
Ұлпаның гистологичлық құрлысы.
-
Ұлпаның қызметі.
-
Периодонттың клиникалық анатомиясы .
-
Периодонттың физиологиясы.
-
Периодонттың гистологиялық құрлысы.
-
Периодонттың қызметі.
Тест түріндегі тапсырмалар
№ 1тапсырма.
Тістің жұмсақ тіндеріне жатады:
1.Дентин
2.Цемент
3.Кутикула
4.Кіреуке
5.+Ұлпа
№2тапсырма.
Тістің жұмсақ тіндеріне жатады:
1.Дентин
2. Цемент
3.Пелликула
4.Кіреуке
5.+Периодонт
№3тапсырма
Пульпа неден тұрады:
1.+борпылдақ дәнекер тін
2.тығыз дәнекер тін
3.Эпителиальді тін
4.Нерв тіні
5.Фиброзды тін
№4 тапсырма
Ұлпаның структурасына төменде аталған компонентердің, ТЕК біреуінен басқасының, барлығы кіреді:
1.Негізгі зат
2.Коллаген талшықтары
3.Ретикулинді талшықтар
4.+Эластикалық талшықтар
5.Клеткалық элементов
№5тапсырма
Ұлпаның шеткі қабатында қандай клеткалық элементтер орналасқан ?
1.Фибробластар
2.+Одонтобластар
3.Гистиоциттер
4.Моноциттеры
5.Лимфоциттер
№6тапсырма
Ұлпаның субодонтобласт қабатыннда қандай клеткалық элементтер орналасқан?
1.Фибробластар
2.Одонтобластар
3.Гистиоцитер
4.+Пульпоциттер
5.Лимфоциттер
№7 тапсырма
Ұлпаның аралық қабатыда орналасады :
1.Фибробластар
2.Гистиоциттер
3.Толықша (мес) клеткалар
4.Плазматикалық клеткалар
5+Жұлдызша клеткалар
№8тапсырма
Ұлпаның ортаңғы қабатында төменде аталған клеткалардың, ТЕК біреуінен басқасының, барлығы орналасады:
1.Фибробластар
2.Гистиоциттер
3.Моноциттер
4.Лимфоциттер
5.+Одонтобластар
№9тапсырма
Ұлпада төменде аталған клеткалардың, ТЕК біреуінен басқасының, барлығы орналасады:
1.Фибробластра
2.Гистиоциттер
3.Моноциттер
4.+толықша (месс) клетклар
5.Одонтобластар
№10 тапсырма
Ұлпаның адвентициальды клеткалары орналасады:
1.Шеткі қабатында (перифериялық қабатта)
2.+Ұлпа қан тамырларының қабығында
3.Ұлпа нервтарның бойында
4.Орталық қабатта
5.Субодонтобластық қабатта
№11тапсырма
Ұлпаның фибробластарының қызметі:
1.Арнайы антиденені синтездеу
2.Фагоцитлы функциясы
3.+Ұлпаның негізгі затын синтездеу
4. Гликопротеидтерді синтездеу
5. Липидопротеиндерді синтездеу
№12 тапсырма
Ұлпаның фибробластарының қызметі:
1. антиденені синтездеу
2. Фагоцитоз
3. +Коллагенді синтездеу
4. Көмірсуларды синтездеу
5. Липидтерді синтездеу
№13 тапсырма
Ұлпаның плазмалық клеткаларының қызметі:
1. +антиденені синтездеу
2. Фагоцитоз
3. Коллагенді синтездеу
4 Көмірсуларды синтездеу
5. Липидтерді синтездеу
№14 тапсырма
Ұлпаның нейтрофильді гранулоциттерінің қызметі:
1. Антиденені синтездеу
2. +Фагоцитоз
3. Коллагенді синтездейді
4.Көмірсуларды синтездеу
5. Липидтерді синтездеу
№15тапсырма
Ұлпаның гистиоциттерінің қызметі:
1. +Фагоцитоз
2. Антиднені синтездеу
3. Коллагенді синтездеу
4. Көмірсуларды синтездеу
5. Липидтерді синтездеу
№16 тапсырма
Дентинтүтікшелерінің ішінде перифириялық өсінділері орналасады:
1. Гистиоциттердің
2. Моноциттердің
3. +Одонтобластардың
4. Фибробластардың
5. Пульпоциттердің
№17 тапсырма
Гистиоциттер мен фибробластарға трасформациялануға қабілеті бар ұлпа клеткалары:
1. Лимфоциттер
2. Моноциттер
3. Пульпоциттер
4. +Адвентициальды клеткалар
5. Плазмалық клеткалар
№18тапсырма
Орын басушы дентинді түзуге қатысатын ұлпа клеткасы:
1. +Одонтобластар
2. Моноциттер
3. Пульпоциттер
4. Адвентициальды клеткалар
5. Плазмалық клетклар
№19 тапсырма
Периодон саңылауының орташа көлемі (кеңдігі) тең:
1. 0,05-0,1 мм
2. 0,15-0,19 мм
3. +0,2-0,25 мм
4. 0,3- 0,35 мм
5. 0,36-0,40 мм
№20тапсырма
Альвеоланың компакты пластикасы мен тіс түбірінің цементі арасында орналасады:
1. Дентин
2. Ұлпа
3. +Периодонт
4. Қызылиек сайы
5. Бекіту эпителийі (прикрепления)
7.2 Операциональді компетенциияны бағалау –операциональді дағдыларын тікелей бақылау альбомдарына орындаған тапсырмаларының нәтижесіне байланысты жүред.і
7.3 Аксиологиялық компетенцияны бағалау (коммуникативті дағдылар) –жаңа түсініктерді және терминдерді ұғынуыннәтижесіне байланысты жүреді.
беттің беті
Достарыңызбен бөлісу: |