|
Білім беру ұйымының атауы
|
Мектеп: И.Искандеров атындағы ОМ
|
|
|
Пәні:
|
География
|
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
|
3. Физикалық география. 3.3 Гидросфера
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә.:
|
Р.Л.Розахунов
|
|
|
Күні:
|
30.11.2023 ж
|
|
|
Сынып:
|
8 «А,Ә»
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
Құрлық суларының түрлері мен қалыптасуы
|
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
8.3.3.1 -құрлық суларының қалыптасу жолдарын анықтайды
|
|
|
Сабақ
мақсаты
|
- құрлық суларының негізгі түрлерін (өзен, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз жамылғысы, жер асты сулары) ажырата алу, оларды зерттеудің практикалық маңыздылығын түсіндіреді
- құрлық суларының (өзен, көл, батпақ, мәңгі тоң, мұз жамылғысы, жер асты сулары) пайда болу және қалыптасу факторларын зерттейді;
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру.
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Оқушылармен амандасып, көңіл-күйін сұрау
|
Сабаққа дайындалады. «Жағымды бір жаңалық айтады»
|
|
|
|
«Су» сөзіне ассоциация Сабақтың тақырыбы және мақсаттарымен таныстыру.
|
Суға қатысты білімдерін айтады
|
«Ауызша» мадақтау
|
Тақтаға алдын-ала «су» сөзі жазылады
|
|
Ортасы
|
«Кластер». Құрлық суларының түрлерін жазыңыз.
1-тапсырма: Берілген мәтінді оқиды, тапсырманы орындайды
2. Терминдермен жұмыс.
Сәйкестендіру .
3.Тапсырмаларды орында: Суреттерден құрлық суларының аттарын жаз
4. Құрлық суларына талдау жұмысын жүргіз:
5. «Ең, ең .....» сұрақтарға жауап бер:
Әлемдегі ең терең көл.
Әлемдегі ең ұзын өзен.
3. Әлемдегі мұздықтардың ең көп тараған арал
4. Суының бір бөлігі тұщы, бір бөлігі тұзды болатын жалғыз көл.
5. Солтүстік Америкадағы Ұлы көлдер жүйесіне кіретін 5 көл.
6. Қырғызстанда туризм дамыған ірі көл.
7. Қазақстанның ең ірі өзені.
8. Қытай жерінен ағып өтетін қос өзен.
9. Қазақстандағы ең ірі көл
10. Әлемдегі ең суы мол өзен.
|
Оқушылар құрлық суларының түрлерін атайды, кластерді толтырады
Мәтінмен танысады
Құрлық суларының суреті, атауы, анықтамаларды сәйкестендіреді;
Дескриптор:
суреттегі құрлық суының түрін анықтайды;
-пайда болу жолын түсіндіреді
Дескриптор:
- Әлемдегі ең терең көлді анақтап жазады;
-Әлемдегі ең ұзын өзенді анақтап жазады;
-. Әлемдегі мұздықтардың ең көп тараған аралды анақтап жазады;
- Суының бір бөлігі тұщы, бір бөлігі тұзды болатын жалғыз көлді анақтап жазады;.
- Солтүстік Америкадағы Ұлы көлдер жүйесіне кіретін 5 көлді анақтап жазады;
-. Қырғызстанда туризм дамыған ірі көді анақтап жазады;.
- Қазақстанның ең ірі өзенін анақтап жазады;-Қазақстандағы ең ірі көлді ;- Әлемдегі ең суы мол өзенді анықтап жазады
|
«Дәптер алмасу» арқылы
Дұрыс жауапқа 1 ұпай
2 ұпай
3 ұпай
5 ұпай
Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын бағалайды
|
|
|
Оқулық, атлас, Д.Ж физикалық картасы,
Таратпа материал
|
|
|
|
Рефлексия
|
Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы рефлексия жасайды
Үйге тапсырма: §19 – тақырыпты оқу, сұрақтарға жауап
|
Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы рефлексия жасайды
Үй тапсырмасын күнделікке жазады Плюс, минус, қызықты» әдісі арқылы рефлексия жасайды
|
|
|
Плюс
|
Минус
|
Қызықты
|
Сабақта барлығы ұнады: мазмұны, жұмыс түрлері
|
Ұнамады, түсініксіз болып қалды
|
Барлық деректер мен әдістер қызықты
|
Достарыңызбен бөлісу: |