На Витоша вече живее първото стадо от двадесет балкански диви кози, до няколко години се очаква стабилното възстановяване на популацията



Дата23.07.2016
өлшемі38 Kb.
#217344
На Витоша вече живее първото стадо от двадесет балкански диви кози, до няколко години се очаква стабилното възстановяване на популацията

Проект „Възстановяване на популацията на балканската дивата коза в Природен парк „Витоша“

След проведена работна среща, във връзка с мониторинга и управлението на популацията на балканска дива коза, можем да отчетем първите устойчиви резултати от завръщането на дивата коза на Витоша. Проектът „Възстановяване балканската дива коза в ПП „Витоша“ се финансира от Европейския фонд за регионално развитие, Оперативна програма околна среда (ОПОС) и Национален доверителен ЕкоФонд. В реализирането му участват експерти от Природен парк Витоша, Държавно ловно стопанство „Витошко-Студена“, Изпълнителна агенция по гори и СДП „Балкани“, с подкрепата на Франкфуртското Зоологическко Дружество. Това е последният етап на един десет годишен процес по възстановяване на балканската дивата коза на Витоша. Крайната цел е на Витоша да се установи една стабилна популация от диви кози. Това би позволило устойчивото използването на вида.

Природозащитният статус на дивата коза е в категорията защитен вид (Приложение 3 от Закона за биологичното разнообразие - ЗБР). През последните 20 години дивата коза в страната е намаляла на половина в много находища, основно причина за това е незаконният лов.

Вследствие на досегашните усилия на Витоша вече живее свободно първото стадо от поне 20 диви кози, още толкова се отглеждат в специално адаптационно заграждение и чакат своя ред да бъдат пуснати на свобода. Процесът на възстановяване е дълъг и трудоемък – ловенето става от места с по-голям брой животни, те се залавят със специални, щадящи животните уреди, на животното се поставя лицева маска за да се намали стреса, сваля се с платнища до мястото от където ще се транспортира до новото местообитание, транспортът се извършва в специални сандъци. При пристигането на новото място първо се пуска в оградата за адаптация, където живее известно време, след което се пуска на свобода. Залавянето на диви кози за възстановяването им е една не лека задача. Поради това, че екипът трябва да реагира до 20-тата минута, след като животното се улови за да се избегне контузия, се налага денонощно наблюдение на терен, бивакуване на открито, независимо от метеорологичните условия, включително и през най-студените зимни месеци, когато основно се улавят диви кози. Използват се аларми и друга техника. Целият процес на залавяне и преместване отнема средно 15 дни за едно животно, като в процеса участват двама експерти.



На този етап успехът на възстановяване на дива коза на Витоша силно зависи от това да бъдат запазени всички животни, тъй като все още не е достигната численост, която е достатъчна за самостоятелното съществуване на новосъздадената популация. Поради това продължава да се внасят нови животни за стабилизирането й. Основен проблем би бил бракониерството. Участниците в проекта призовават усилията им да бъдат подкрепени от всички, нека си дадем сметка, че дори едно животно да бъде незаконно отстреляно, това може да наруши крехкия баланс, да провали процеса в изолирана популация като тази на Витоша и силно да намали шансовете за успех за завръщане на балканската дива коза на Витоша.

За повече информация по проект „Възстановяване на балканската дива коза на Витоша“:

0885 511 011, e-mail simeon_arangelov@abv.bg Симеон Арангелов ПП Витоша

0884 268 884, e-mail valchev@balkani.org - Костадин Вълчев СДП„Балкани“

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет