Новини отстраниирайонивкризиснаситуаци я



Дата15.07.2016
өлшемі91 Kb.
#201352



Месечен информационен

Б Ю Л Е Т И Н

Н О В И Н И ОТ С Т Р А Н И И Р А Й О Н И В К Р И З И С Н А С И Т У А Ц И Я

А П Р И Л 2006 Г.

I. КРИЗИСНИ ТОЧКИ В ЕВРАЗИЯ И АФРИКА ПРЕЗ МЕСЕЦА
Афганистан – Над 9 000 афгански бежанци са се завърнали от Пакистан в продължение на един месец след пролетното подновяване на програмата за доброволно репатриране през март. Според бежанската агенция на ООН през годината има възможност 400 000 афганистанци да се завърнат от Пакистан и 200 000 от Иран. По данни на ВКБООН през миналата година бежанската агенция е подпомогнала от тези две страни в Афганистан да се завърнат над 500 000 афганистанци. (Повече информация за Афганистан вж. в Раздел ІІ)

* * *


Ирак – Президентът възложи на шиит да състави правителство, което според анализаторите ще се осъществи до един месец. В същото време не се прекратяват бомбените атаки и обстрелите в някои части на страната, особено в столицата Багдад. (Повече информация за Ирак вж. в Раздел ІІ)

* * *


Бурунди – Бурундийските власти официално обявяват, че отхвърлят 95% от молбите за предоставяне на убежище на руандийците, които предпочитат да останат в Бурунди, страхувайки се, че ако се завърнат ще бъдат изправени пред съдилищата, гледащи делата за геноцида през 1994 г. Според министъра на вътрешните работи Еварист Ндайшимийе от 1 290 молби само 4,6% са основателни. По данни на ВКБООН в Бурунди са преминали около 20 000 руандийци, главно от етноса хуту.

* * *


ДР Конго – В страната се провежда активна подготовка за президентските избори, които трябва да се проведат тази година. Окончателната дата все още не е определена, но се предполага, че това ще стане в средата на юни. Новата конституция, която формално влезе в сила през февруари определя като краен срок 30 юни. Това ще бъдат първите демократични избори от 1960 г. насам, когато страната е получила независимост. Междувременно най-голямата бивша бунтовническа групировка RCD-Goma обяви, че ще прекрати бойкота си на мирния процес и ще участва в изборите. Нейният лидер Азириас Руберуа, който бе подкрепян от съседна Руанда по времена войната през периода 1998-2003 г., оповести, че ще бъде президентски кандидат на своята организация.

В същото време продължават бойните стълкновения в различни райони в източната част на страната. Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси информира за хиляди бежанци, които са се отправили към границата с Уганда в района на езерото Алберт, бягайки от сраженията между правителствените части и местните милиции в областта Итури. Само за пет месеца в провинция Катанга около 170 000 души също са прогонени от домовете си, информира Франс Прес, позовавайки се на източници от ООН.

* * *

Р Конго – Жителите на размирния регион Пул, намиращ се в южно Конго, по всяка вероятност няма да участват в парламентарните избори тази година, информират официални правителствени източници. Според тях три години след подписването на мирното споразумение с групировката Национален съвет за съпротива неговите бойци, т. нар. нинджи, все още не са разоръжени и са опасни. По сведения на местните наблюдатели може да се каже, че регионът вече три години е нито в мир, нито във война.

* * *


Бурунди – Властите официално обявиха, че отменят продължилият 34 години нощна забрана за движение поради подобряването на сигурността, информира агенция Франс Прес. Вечерният час бе въведен през 70-те години на миналия век с цел да се възстанови редът след избухването на етнически насилия. Общото подобрение на ситуацията в страната по данни на ВКБООН е позволило от 2003 г. по родните места да се завърнат близо 700 000 от около милион напуснали домовете си. Все още обаче не са удовлетворени техните надежди, че бунтовниците от Националните освободителни сили (FNL) ще подпишат примирие с избраното през 2005 г. правителство. FNL действа в селските райони около столицата, като периодично извършва нападения над цивилни обекти и транспортни средства.

* * *


Еритрея – Еритрейските власти обявиха, че няма да отменят рестриктивните ограничения на умиротворителите на ООН, които наблюдават спорната граница със съседна Етиопия. Ограниченията бяха въведени през миналата година, когато Еритрея забрани полетите в района и изгони от страната северноамериканския и европейския умиротворителен персонал. За свое оправдание еритрейските власти използват факта, че етиопските власти не приемат решението на независимата международна комисия за демаркиране на съвместната граница. Граничният спор между двете страни бе причина за избухването на война между тях през периода 1998 – 2000 г., когато от двете страни загинаха общо около 76 000 души.

* * *


Судан – Продължават въоръжените стълкновения между правителствените сили и проправителствените милиции с бунтовниците в размирната суданска област Дарфур. Междувременно командващият умиротворителните сили на Африканския съюз в Дарфур ген.-майор Колинс оповести, че намиращите се сега там 7 000 войници са крайно недостатъчни, а за стабилизиране на обстановката са необходими 50 000 – 60 000 умиротворители. Той изразява и желанието на Африканския съюз неговият мандат в региона да завърши до септември и той да се прехвърли на ООН. В същото време суданският президент Омар Ал-Башер отново потвърди официалната позиция на суданските власти за противопоставяне на чуждо присъствие в региона. Той претендира за търсене на политическо решение.

Конфликтът в Дарфур избухва през 2003 г. Убити са много хиляди, предимно цивилни жители, стотици бежанци намират убежище в съседна Чад, а над милион са прогонени от домовете си.

* * *

Кот дИвоар – Отложен е третият кръг на преговорите за обезоръжаване между иворианските бунтовници и лоялните към правителството въоръжени подразделения, съобщава агенция Франс Прес, позовавайки се на източник от щабквартирата на бунтовниците в централния град Буаке. Висшият служител в бунтовническото формирование Нови сили (FN) Карим Куатара съобщава, че решението за отлагането на преговорите е взето след избухване на разправия с представителите на лоялистите от Националните въоръжени сили на Кот д’Ивоар (FANCI). Междувременно от информационната агенция на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси на ООН цитират оценката на премиера Чарлс Конан Бани, че седем месеца преди президентските избори, въпреки направените положителни стъпки към установяването на траен мир, все още остава да се направи много.

Сред редицата важни фактори, гарантиращи мирния процес, анализаторите изтъкват преди всичко, че трябва да се разоръжат хилядите бунтовници, както и привържениците на правителството, и да се гарантират на потенциалните избиратели дълго чаканите документи за самоличност преди провеждането на изборите.

Кот д’Ивоар изпадна в криза през декември 2002 г. след неуспешен опит за преврат и последвалата гражданска война. В резултат на бойните действия де факто страната е разделена на контролирания от правителствените сили юг и завладения от бунтовниците север. След настаняването на четирихиляден френски контингент, който по-късно се включва в международните умиротворителни сили на ООН, възлизащи на 11 000 души, настъпва крехко примирие. Провалът на насрочените за октомври 2005 г. президентски избори принуждават Африканският съюз да определи бившия шеф на Западноафриканската централна банка Чарлс Конан Бани за премиер. Благодарение на дадените му изключителни пълномощия и международната подкрепа през март т. г. той успява да срещне на иворианска земя лице в лице президента Лоран Гбого с лидерите на въоръжената и политическата опозиция.

След установяването на кабинета на Бани в страната се завръща от изгнание Алесен Куатара, за да организира участието в изборите на опозиционния Съюз на Републиканската партия. Той е съюзник на отстранения от президентския пост в единствения успешен преврат в страната през 1999 г. Хенри Конан Бедие. Бедие също се е завърнал в страната и има намерение да участва в президентските избори като представител на Демократичната партия на Кот д’Ивоар (PDCI).

* * *

Либерия – Предаването на бившия либерийски президент Чарлс Тейлър на съда в Либерия може да изправи страната отново на ръба на гражданската война, съобщава агенция Франс Прес, позовавайки се на местни наблюдатели. Те смятат, че той все още има много привърженици в страната, които може да я дестабилизират отново. Това становище се изразява по повод изявлението на нигерийския президент Обасанджо, че той ще удовлетвори искането на либерийските власти за екстрадиране, без да определя кога ще стане това.

От август 2003 г. Тейлър живее в луксозна вила в нигерийския град Калабар. Той се съгласи да напусне президентския пост и да получи убежище в Нигерия по предложение на Обасанджо, за да се сложи край на 14-годишната гражданска война в Либерия.

* * *

Сиера Леоне – Сиера Леоне започва вече да пристъпва към използването на изгодите от своите природни богатства след края на бруталната гражданска война, но все пак изборите през следващата година ще бъдат ключово изпитание за нацията, съобщава агенция Ройтерс, позовавайки се на вицепрезидента на страната.

Президентските избори са насрочени за първото тримесечие на 2007 г. и ще бъдат първите, след като с помощта на умиротворителните сили на ООН се прекрати десетгодишната гражданска война и в страната се установи мир. Констатира се успешното изпълнение на програмата по разоръжаването. С помощта на Мисията на ООН и на Африканския съюз са демобилизирани и реинтегрирани над 70 000 бивши бойци.


ІІ. ИНФОРМАЦИИ ОТ СТРАНИТЕ НА ПРОИЗХОД НА ТЪРСЕЩИТЕ БЕЖАНСКИ СТАТУТ В БЪЛГАРИЯ
Афганистан

ПРОДЪЛЖАВА РАЗОРЪЖАВАНЕТО НА ВЪОРЪЖЕНИТЕ ГРУПИ

Три въоръжени групировки в източната провинция Нангарар предадоха оръжията си, информират от службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси. Това са бойците на полевите командири Мохамад Захир, Хамеша Гул и Хазрат Хан, които в съответствие с съответствие с програмата Разоръжаване на нелегалните въоръжени групи (DIAG), са предали своите муниции и леките си и тежки уръжия, включително гранатомети и ракети.

Едни от най-страховитите афганистански полеви командири вече предадоха оръжието на своите въоръжени групи, също информира агенция Франс Прес. Това е извършено на специална церемония, ръководена от началник щаба на подразделенията на ген. Абдул Рашид Достум в северния град Шеберган, столица на провинцията Джаузджан. Градът се счита за крепост на легендарния генерал, от където е родом. Той ръководи партията си Джунбиш-е Милли от своя щаб в града и играе значителна роля в новата история на страната.

Достум е бивш специалист в нефтения и газовия сектор, който изгражда военно формирование, воюващо на страната на правителството на Наджибула по време на съветската окупация през края на 80-те години на миналия век. По-късно през 1992 г. той се съюзява с муджехидините и се бие срещу войските на бившия СССР. През 90-те години неговите сили се включват във фракционните сблъсъци и воюват срещу режима на талибаните. Тогава ген. Достум се включва в Северния алианс, който изгонва талибаните през 2001 г.

Предаването на стотиците оръжия става след като афганистанското правителство одобрява процеса на подкрепяната от ООН програма Разоръжаване на нелегалните въоръжени групи (DIAG).

Действията на умиротворителните сили на ООН и на правителството сега се фокусират върху DIAG, която следва подкрепяната също от ООН програма Разоръжаване, демобилизация и реинтеграция на бившите бойци (DDR), завършила през юни м. г. Тогава бяха разоръжени над 60 000 души и иззети 35 000 леки и средни и 11 000 тежки оръжия, като артилерийски и ракетни установки.

По сведения на Службата на ООН за координация на хуманитарните въпроси други девет полеви командири също са предали оръжията на своите въоръжени групи в южната провинция Газни. Цитират се официални източници от Кабул, които твърдят, че и друг известен полеви командир Сардар Мохамад също е подкрепил DAIG и е предал оръжията си в Бадахшан с цел консолидиране на мира.

Според наблюдателите обаче краят на събирането на всички оръжия в разкъсваната повече от две десетилетия от гражданска война страна все още е много далече. Според тях в Афганистан има между 1 200 и 1 800 въоръжени групи, чийто размер варира между 100 и 300 души.


ХИЛЯДИ ХРИСТИЯНИ СЕ СТРАХУВАТ ОТ СМЪРТНО НАКАЗАНИЕ

Хиляди афганистански християни се страхуват от смъртно наказание и са принудени да държат в тайна своите религиозни убеждения, твърдят от международната правозащитна организация “Хюмън Райтс Уоч”. Това става след като по искане на ислямски съд в кабулския затвор е задържан 40-годишен афганистанец, поставен под угрозата да получи смъртна присъда.

Абдул Рахман приема християнството преди 16 години, когато бягайки от сраженията в родината, си отива в Пакистан. Независимо че след задържането му, възоснова на изследване на неговото психическо състояние, той е освободен, хуманитарната организация акцентира, че афганистанският съд не е обявил случая за прецедент по отношение на опазването на религиозните свободи.
Алжир

ОСВОБОДЕН Е ИЗТЪКНАТ ИСЛЯМИСТКИ ЛИДЕР

Алжирските власти освободиха от затвора един от видните лидери на въоръжените ислямски групи, като част от приетата на референдум амнистия, предложена от президента. Това е Абделхак Лаяда, известен още като Абу Абдлан, който във връзка с отнелата стотици хиляди живота гражданска война, имаше смъртна присъда, съобщава Би Би Си. Очаква се в съответствие с амнистията от затворите да бъдат освободени над 2 000 души.

Амнистията също обхваща действащите в момента ислямски бунтовници, ако сложат оръжие в шестмесечен срок и ако не са замесени в кланета, отвличания и бомбени атентати на обществени места.

Амнистията се отхвърля от единствената останала активна въоръжена групировка Салафистката група за борба и молитва (GSPC).

Междувременно Би Би Си съобщава за атака на алжирски бунтовници в южната част на страната, при която са убити 13 души и ранени 8. Бунтовниците са нападнали правителствен конвой, пътуващ за Гуаргла в пустинния регион Гардия.
Индия

ПЕРСПЕКТИВИ ЗА МИР В КАШМИР

След близо шест десетилетия на напрежение и въоръжени сблъсъци между Индия и Пакистан по повод претенциите им към разделения между двете страни хималайски регион Кашмир, сега се очертават нови възможности за постигане на мир, отбелязват международните наблюдатели. Дълги години дебатът се въртеше около три позиции: регионът да остане разделен между Пакистан и Индия, да стане независим или целият регион да се присъедини към едната от спорещите страни. Анализаторите се позовават на един от сепаратистките лидери, който предлага образуването на “Обединени щати на Кашмир”, които да се самоуправляват под съвместната супервизия на Индия и Пакистан.

След близо десетгодишно разделение двете фракции на основната сепаратистка групировка Освободителен фронт на Джаму и Кашмир (JKLF), обявиха, че се обединяват отново с цел постигане на независимост на спорния регион, съобщава Би Би Си. До сега организацията бе разделена на две групировки, базирани на администрираните от Индия и от Пакистан части на Кашмир.

Декларацията за обединението се прави след посещението в Пакистан на умерените кашмирски сепаратистки лидери, разрешено им за първи път от индийските власти. Решението е взето на срещата между Аманулах Хан и Ясин Малик,лидери на двете фракции.

Преди време JKLF, пръв започна въоръжена съпротива срещу индийската власт в Кашмир през 1988 г. и тогава е считан за значителна въоръжена сила. През годините обаче организацията е поставена на заден план от по-силни групи, гравитиращи към Пакистан и ислямистките организации. През 1995 г. в организацията настъпва разрив, когато Ясин Малик, лидер на групировката в администрираната от Индия част на Кашмир, обявява отказ на JKLF от прилагане на насилие.
Ирак

ВЛАСТТА Е РАЗПРЕДЕЛЕНА ЗА ЦЯЛ МАНДАТ

Иранският парламент преизбра за президент кюрда Джалал Талабани, който е първият държавен глава неарабин в тази арабска страна, съобщи Ройтерс.

Неговите заместници са шиитът Адел Абдел Мехди и сунитът Тарик ал Хашеми. За премиер е посочен шиитът Джауад ал Малики, който веднага е натоварен да състави правите. Това ще бъде първият иракски кабинет с пълен мандат след падането на Садам. То ще трябва да се справи с религиозните вражди в страната и да предотврати гражданската война. Парламентът в Ирак оглави сунитът Махмуд Машхадани.

Междувременно президентът Талабани изрази безпокойство от струпването на ирански и турски войски по границите с Ирак. Източници и от двете страни твърдят, че това се предприемало заради действията на кюрдите в Северен Ирак.


Иран

ОСВОБОДЕН Е ИЗТЪКНАТ ЖУРНАЛИСТ

От затвора е освободен изтъкнатият журналист Агбар Ганджи, след като излежа своята петгодишна присъда, съобщава Би Би Си. Ганджи е арестуван през 2001 г. и осъден за публикуване на статии, в които обвинява висши държавни служители за избиване на дисиденти. Голяма част от присъдата си той прекарва в неизвестност, а през миналата година неговата гладна стачка предизвика международна кампания за освобождаването му. По сведения на местни източници неговото здраве е изключително разклатено. Международните наблюдатели, които предричаха, че той няма да излезе жив от затвора, обясняват освобождаването му с тежкото здравословно състояние.


Нигерия

ОЖЕСТОЧЕНИ РАЗМИРИЦИ В РАЗЛИЧНИ ЧАСТИ НА СТРАНАТА

За различни ожесточени размирици в Нигерия информира агенция Франс Прес. Над 100 души, включително служители на силите на сигурността, са убити в четиридневни междуетнически сблъсъци в град Наму, намиращ се в областта Куан Пан на щата Плато. Началото на размириците е започнало с настъпването на тъмнината в града, когато е избухнала битка между представители на местните етноси гамай и пан, които спорят за контрола му. За възстановяването на реда в района е изпратен комбиниран контингент от полиция и армия. Според местни наблюдатели има опасност във възникналите брожения да се присъединят и жители от съседните градове на етносите доемак, ква, буол, както и от други райони на етническите пан. Наблюдателите припомнят за предните по-големи етнически сблъсъци в Плато през 2004 г., когато нигерийският президент Обасанджо въведе извънредно положение в щата. Констатира се фактът, че от 1999 г., когато е отхвърлен военният режим, в различни етнически конфликти в Нигерия са убити над 12 000 души.

Съобщава се също за убийството на около десет души след сблъсъци между полицията и сепаратистите от Движението за актуализация на суверенната държава Биафра (MASSOB) в североизточния град Онитша. Жертвите са дадени при нападения на сепаратистите на полицейски участъци. MASSOB претендира, че защитава правата на етноса игбо, една от трите най-многобройни нигерийски етнически групи. Организацията се бори за независимост на населените предимно с игбо земи, в резултат на което в близката нигерийска история, след обявяване на независима държава с името Биафра, е причина за гражданска война.

Междувременно основната етническа група в размирните нефтени райони на делтата на р. Нигер оповести своите искания за постигане на мир, както и претенциите си следващият президент, който ще се избира през 2007 г., да е от техния регион. Наблюдателите отбелязват, че от януари т. г. партизаните от 14-милионния силен местен етнос иджау не прекратяват атаките си над нефтените инсталации на международните компании. По техни сведения от началото на годината са убити 24 служители на силите за сигурност и отвличени 13 западни нефтодобивници. Взривени са няколко нефтопровода.


Пакистан

НЯКОЛКО ДЕСЕТКИ ДУШИ УБИТИ ПО ГРАНИЦАТА С АФГАНИСТАН

Говорителят на пакистанската армия ген. Шокат Султан, цитиран от Би Би Си, информира, че при операция около град Мираншах до афганистанската граница са убити над 25 души, за които се подозира, че принадлежат към проталибанските милиции. Градът се намира в провинция Северен Вазиристан, от където талибаните навлизат в съседен Афганистан. Според местни сведения обаче близо 150 жертви са дадени и от мирното население. Сраженията са избухнали след като стотици проталибанските бойци са установили контрол над два главни града в провинцията като са атакували намиращите се там седалища на паравоенните пакистански сили.


ІІІ. ИЗ ПРАКТИКАТА НА СТРАНИТЕ ОТ ЕС И НА ООН
ЕВРОПЕЙСКИ СЪЮЗ:

ТУРЦИЯ ТРЯБВА ДА ПОДПИШЕ СПОГОДБА ЗА РЕАДМИСИЯ

В интервю пред агенция Франс Прес европейският комисар по въпросите на правосъдието и вътрешните работи Франко Фратини оповести, че Европейският съюз оказва натиск върху властите в Анкара да подпишат спогодба за реадмисия, която да задължи Турция да приема обратно не само своите собствени граждани, но и гражданите на други страни, които транзит са преминали през нейната територия, за да пристигнат в страна-членка на ЕС. По думите на Фратини предстои най-скорошен следващ кръг преговори, на които този въпрос ще бъде остро поставен. Според него такова споразумение е постигнато с Русия и няма причини подобни договорености да не бъдат осъществени и с Турция. Той смята, че текстът на споразумението трябва да бъде подобен на вече сключения договор с Албания.


ВЕЛИКОБРИТАНИЯ:

АЛЖИРЕЦ ТВЪРДИ, ЧЕ ПРЕДПОЧИТА СМЪРТ ВМЕСТО “ПСИХИЧЕСКИ ТОРМОЗ”

Средствата за масова информация в Англия разпространиха изявлението на алжирец под инициал “А”, който заявява, че е готов да се завърне в страната си, където ще е изправен пред риск да бъде убит, вместо да продължава да е “измъчван психически” във Великобритания. Съобщава се, че и пет други алжирци, които са държани в подобни условия, също възнамеряват да се завърнат в Алжир.

Както и над десет други чужденци, заподозрени в тероризъм, “А” е считан за “терорист” и прекарва над три години в отличаващия се с висока сигурност Белмаршски затвор. Всичките тези задържани не са запознати в какво ги обвиняват и не им е предоставена възможност да се защитят пред съд. След като този начин на третиране е критикуван в Камарата на лордовете през декември 2004 г. “А” е освободен, но отново е арестуван през август 2005 г. През октомври отново е освободен, но при строгите ограничения да не напуска дома си 22 часа в денонощие. По думите на адвоката му неговата съпруга и децата му са в отчаяние, тъй като те не знаят арабски.

Местни източници информират, че английските власти официално са обявили, че намиращите се в момента под домашен арест 17 чужденци могат да напуснат страната, когато поискат. За целта компетентните органи са провели преговори и са подписали меморандуми на разбирателство с техните родни страни, когато се завърнат, те да не бъдат измъчвани или малтретирани.

Наблюдателите информират, че английското правителство е постигнало такова разбирателство с Йордания (август 2005 г.) и Либия (октомври 2005 г.), но прогрес на преговорите с Алжир не е постигнат. Това се дължи на факта, че Алжир не желае да приеме какъвто и да е независим мониторинг на ситуацията, в която се намират завърналите се.
ШВЕЙЦАРИЯ:

ТЪРСЕЩИТЕ УБЕЖИЩЕ НА ГРАНИЦАТА ЩЕ БЪДАТ ЗАДЪРЖАНИ ДО 60 ДНИ ВМЕСТО 30, КАТО БЕ ДОСЕГА

От 1 април т. г., лицата, търсещи убежище при преминаването си на граничния пункт могат да бъдат задържани в регистрационен център в продължение на 60 дни вместо 30, както е до тази дата.

Според министъра на правосъдието и полицията Кристоф Блокер, тази мярка се предприема, за да може повече молби да бъдат обработени, като са намали броят на търсещите убежище в различните кантони, което е свързано с повече разходи.

Наред с новата мярка се намаляват рестрикциите по отношение получаване на работа от имащите позволение за временно пребиваване, с което също се намаляват разходите за тяхната издръжка.


ФРАНЦИЯ:

НА ЧЕЧЕНСКИ БЕЖАНЕЦ СЕ ОТКАЗВА ВЛИЗАНЕ ВЪВ ФРАНЦИЯ

На двадесет и една годишния чеченец Рамазан, пристигнал на парижко летище на 24 февруари 2006 г., се отказва влизане във Франция и той се намира в т. нар. “зона на чакащи”, защото не желае да отлети от страната. Рамазан е интервюиран от служител на Френската бежанска служба (OFPRA) на 1 март 2006 г. и два дни по-късно получава решението на Вътрешното министерство, че му се отказва влизането във Франция, тъй като неговата молба за убежище е “изключително неоснователна”.



Рамазан пристига на френското летище от Ливан. Министерството иска да го върне там или да го изпрати “в друга страна, където той ще бъде законно приет”. Ливан не е страна по Женевската конвенция от 1951 г. и според Чеченския комитет, действащ във Франция, неговото връщане там автоматично ще означава експулсирането му в Русия.




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2025
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет