Сабақ: 6
|
Мектеп: КММ «Первомай орта мектебі»
|
Күні:
|
Мұғалім: Рысқалиева Самал
|
Сынып: 7L2
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қазақстандағы мұздардың еруі
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:
|
Т7.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау
А7.2.2.1 ұсыныс жасаудың түрлі формалары мен жағдаяттарына сай ұлттық сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын қолдана білу;
|
Сабақ мақсаты:
|
Оқушылардың барлығы:
тыңдалған мәтіннің кейбір сөйлемдерді түсінеді, кейбір ақпаратты анықтайды.
Оқушылардың көпшілігі:
тыңдалған мәтін мазмұнын түсінеді, өзекті ақпараттың көбін анықтайды, ұсыныс жасай алады.
Оқушылардың кейбірі
тыңдалған мәтіннің барлық мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін толық анықтайды, барлық мәселеге ұсыныс жасайды.
|
Құндылықтарды игерту:
|
Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады.
|
Пәнаралық байланыс:
|
География
|
АКТ-ны қолдану дағдылары:
|
Таныстырылым
|
Дескриптор
|
1. Мәтінді түсінеді.
2. Ақпараттың өзектілігін анықтайды.
3. Ұсыныс жасайды
|
Тілдік мақсаттар:
|
Пән лексикасы және терминология:
Тақырыпқа қатысты жаңа сөздер мен терминология.
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:
Менің ойымша, себебі ... деп есептеймін
|
Осыған дейін меңгерілген білім
|
Әлем климатының өзгеруі
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер
|
Дерек-көздер
|
Сабақ басы
3 мин.
|
Ұйымдастыру кезеңі .
Сабақ мақсатымен танысу.
|
Парақша
|
Сабақ ортасы
2 мин.
10 мин.
3 мин.
2 мин.
15 мин.
5 мин.
|
1. Қызығушылықты ояту, сабақтың тақырыбын анықтау: 1- тапсырма 64 бет (суретпен жұмыс).
2. Жаңа сөздерді игеру. Топтық жұмыс. (Оқушылар сурет бойынша бірігіп төрт топқа бөлінеді)
1-і топ пен 2-і топтың тапсырмасы: «Қақпа ойыны».
Тапсырма. Берілген жаңа сөздерді кестеге жылдам жазыңыз. 1 оқушы кестені толтырсын. 1 оқушы сөздікпен жұмыс жасасын. 1 оқушы тақтадағы қақпаға гол салсын.
Сөз
|
Менің аудармам
|
Сөздіктегі аударма
|
Сөйлем
|
|
|
|
|
Жаңа сөздер: жоғарлату, қысқарған, жорамалдау, әсер ету, шығын, кері әсер ету.
3-і мен 4-і топтың тапсырмасы: «Сәйкестендіру».
Тапсырма. Берілген сөздер мен сөз тіркестерін мағынасына қарай сәйкестендіріңіз.
температура
|
|
жорамалдайды
|
тау бөктерінде
|
|
мұздықтар азайды
|
ғалымдар
|
|
жоғарылаған
|
мұздықтар
|
|
әсер етеді
|
өзендердің ағысында
|
|
жүреді
|
ауа алмасуы
|
|
азайған
|
3. Топтар бір-бірін тексереді, бағалайды.
4. Оқушыларды 2-топқа бөлу. Орындықтың артына мұғалім стикерді жабыстырып қояды.
5. Мәтінмен жұмыс. 5-тапсырма 65 бет.
1-тапсырма. Тыңда. Мәтінді оқы. Түсін.
2-тапсырма. 1-топ. 6-тапсырма(1-3)
2-топ: 6-тапсырма (4-7)
3-тапсырма. 1-топ: 7-тапсырма 66 бет (1-4)
2-топ: 7-тапсырма 67 бет (5-7)
4-тапсырма. 1-топ. «Төрт сөйлем» әдісі арқылы негізгі ойды анықтайды:
1.Пікір.
2.Дәлел.
3.Мысал.
4.Қорытынды.
2-топ. Мәтінге байланысты тағы кем дегенде өз ұсыныстарын жасайды.
6. Топтар бір-бірін тексереді, бағалайды.
|
Парақша
Аудио-жазба.
|
Сабақ соңы
Рефлексия
2 мин.
|
Бүгінгі сабақ қандай пәнмен байланысты болды?
Қандай қосымша жаңа сөздермен таныстыңыз?
Сабақтан алған әсеріңіз.
Сабаққа бір ұсыныс.
|
парақша
|