Бөлім:
|
Электромагниттік тербелістер
|
Педагогтың аты жөні:
|
Алтынбекова Гавхар Раимбековна
|
Күні:
|
2023 «20» 09
|
Сынып:
|
11 «А»
|
Сабақтың тақырыбы
|
Айнымалы ток генераторы
|
Мақсаты
|
-Айнымалы және тұрақтыы ток генераторы жайлы мағлұмат беру
-Айнымалы ток генераторының формуласын есептер шығаруда қолдана білуге үйрету
-Тұрақты ток генераторын техникада қолдана білу
-өзгенің пікірімен санасуға баулу
|
Күтілетін нәтиже
|
- Айнымалы және тұрақты ток генераторы жайлы мағлұмат алады
-Формулаларды есеп шығаруда қолдана білуге үйренеді
-Өзін-өзі бағалай алатын болады
|
Сілтеме
|
Оқулық:Физика .11-сынып С.Тұяқбаев,Ш,Насохова,Б.Кронгарт,В.Кем,В.Загайнова Алматы «Мектеп»2020ж
|
Негізгі идеясы
|
Ток генераторы деп энергияның қандай да бір түрін электр энергиясына айналдыратын қондырғыны айтады. Индукциялық ток генераторының негізгі бөліктері:
1. Индуктор – магнит өрісін тудыратын қондырғы;
2. Якорь – ЭҚК индукцияланатын орама;
3. Щеткалар мен сақиналар – айналып тұрған бөліктерден индукциялық токты шығарып алатын немесе электромагниттерге қоректенетін ток беретін қондырғылар.
Т ұрақты ток айны тұрақты ток айнымалы токты түзету арқылы немесе тұрақты токтың генераторынан алынады.Тұрақты ток генераторлары айнымалы ток генераторлар сияқты жұмыс істейді. Бірақ бір айырмашылығы – тұрақты ток генераторларында коллектор деп аталатын қондырғы бар. Якорьдың ұштарын оңашаланған сақиналарға емес, изоляциялаушы материалдармен бөлінген екі жарты сақинаға жалғайды. Олар ортақы бір цилиндрге кигізіліп, якорьмен бір осьтен айналады.
Жарты сақиналарға жабысып тұрған щеткалар арқылы ток сыртқы тізбекке шығарылады. Рам әрбір жарты айналым жасаған сайын токтың бағыты қарама-қарсы бағытқа өзгереді. Ал, бірақ жарты сақиналарға дәнекерленген раманың ұштары әрбір жарты айналым сайын бір щекткадан екінші щеткаға ауысып отырады. Осының нәтижесінде щеткалардың бірі үнемі генератордың оң полюсі болса, екіншісі теріс полюсі болып табылады.
|
Қолданылған әдістері мен тәсілдері
|
Диалогты оқыту: сұрақ қою, әңгімелесу;
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету: ЖИГСО
Оқуды және оқыту үшін бағалау: екі жұлдыз, бір тілек;
Ынтымақтастық және топтағы бірлескен жұмыс;
|
Сабақ жоспары
|
Ұйымдастыру:
Сабақ барысы: Блум таксаномиясы бойынша
Рефлексия
Үйге тапсырма
|
Үйге тапсырма
|
§4
|