Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
|
|
Күні:
|
04.03.2020ж
|
Cыныбы:
|
10 сынып
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Курманбаева А.А.
|
Қатысқандар саны:
|
|
Қатыспағандар саны:
|
|
Сабақ тақырыбы:
|
Күрделі функцияның туындысы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
|
Оқушылар: осы тақырып бойынша танысу, сәйкестендіру, салыстыру, зерттеу, жалпылау дағдыларын қалыптастырады.
|
Сабақ мақсаттары:
|
10.3.1.14 күрделі функцияның туындысын табуды біледі және қолдана
алады
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушылар осы тақырып бойынша танысу, сәйкестендіру, салыстыру, зерттеу, жалпылау дағдыларын қалыптастыруы тиіс.
|
Бағалау критерийлері:
|
Күрделі функцияның туындысын біледі;
Күрделі функцияның туындысының формуласын қолдана алады;
Күрделі функцияның туындысын дұрыс тауып, берілген нүктедегі мәнін есептей алады.
|
Тілдік мақсат:
|
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді меңгереді. Мысалы: туынды, күрделі функцияның туындысы, дифференциал.
|
Құндылыққа баулу:
|
Болашаққа бағдар: Рухани жаңғырудың 6 негізгі бағыты- бәсекеге қабілетті, прагматизм, білімнің салтанат құруы, сананың ашықтығы.
|
Пәнаралық байланыс:
|
Геометрия, тұрмыста қолдана алу
|
АКТ қолдану дағдылары:
|
Интерактивті тақта, интернет ресурстары (bilim land сайттар, видеолар, есептер),
таратпа материалдар, формулалар.
|
Бастапқы білім:
|
Туынды
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарлау кезеңдері:
|
Сабақтағы жоспарлы іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Атауы
|
Ұйымдастыру
2 мин
|
- сәлемдесу;
- келмеген оқушыларды анықтау;
- оқушылардың сабаққа дайындығын қадағалау;
-оқушылардың назарын сабаққа аудару;
-бағалау парақшасын тарату;
- жағымды психологиялық ахуал туғызу.
|
Қағаз қиындылары
|
Үй тапсырмасын тексеру
1 мин
4 мин
|
Мақсаты: Оқушылар бір-бірінің дәптерлерін алмастырып, үй жұмысының жауабын тексереді.
Нәтижесі: Өзара тексеру жүреді.
Дескриптор: Білім алушы
Күрделі функцияның туындысының формуласын біледі [1];
Формуланы дұрыс қолданады [1];
Жауабын дұрыс жазады [1].
Мақсаты: Сыни тұрғыдан ойлауын дамыту.
Нәтижесі: Алған білімдерін жүйелейді.
Дескриптор: Білім алушы
Екі негізді дұрыс анықтайды [1];
Байланысты табады [1];
Ортаны біледі [1];
Құбылысты нақты сипаттай алады [1];
Көріністі анықтайды [1];
Үдерісті толық аша біледі [1];
Нәтижені анықтап, қорытынды жасайды [1].
|
Слайд
Дәптер
|
2 мин
Танысу
3 мин
|
«Жылдам сұрақ» әдісі
Күрделі функция дегеніміз не?
Мақсаты: Көпір тапсырмасын бекіту.
Нәтижесі: Алған білімдерін қайта жаңғыртады.
Дескриптор: Білім алушы
Күрделі функцияны біледі [1];
Күрделі функцияның формуласын жаза алады [1].
Анықтама: У= f (u) функциясы берілсін. Анықталу облысы uЄ U, ал функция мәндерінің жиыны У болсын. Айнымалы u өз кезегінде айнымалы х- ке тәуелді функция болса, яғни u=g(х),хЄ Х,
онда у=f( g( x)) функциясы х- аргументі бойынша Х жиынында анықталған күрделі функция болады.
«Спираль» әдісі арқылы метасызбаның екі негізін, арасындағы байланысты және ортасын толтырады.
Мақсаты: Теориялық білімдерін қайталау арқылы диалогқа түседі.
Нәтижесі: Математикалық тілде дұрыс сөйлеу дағдысы қалыптасады.
Дескриптор: Білім алушы
Екі негізді дұрыс анықтайды [1];
Байланысты табады [1];
Ортаны біледі [1];
|
Білім ленд, 2 бет,
Видео
Білім ленд, 3 бет,
Видео
|
Сәйкестендіру
6 мин
Топтық жұмыс
|
«Серіктесті оқыту» әдісі.
Мақсаты: Оқушылар бір-бірімен пікір алмасады.
Нәтижесі: Негізгі ойды түйіндейді.
Дескриптор: Білім алушы
Күрделі функцияның туындысын табады [1];
Дұрыс жауапты сәйкестендіреді [1];
Құбылысты нақты сипаттай алады [1]
Тапсырма: 7; 9;10 жаттығу, 6- бет
|
Білім ленд,
4 бет, видео
7; 9;10 жаттығу
6- бет
|
Салыстыру
6 мин
|
«Графикалық органайзер» әдісі
Мақсаты: Есепті бірігіп шығарады, бір-біріне үйретеді. Диалогқа түседі.
Нәтижесі: Тапсырманы бірігіп орындайды.
Дескриптор: Білім алушы
Сыртқы функцияның туындысын табады [1];
Ішкі функцияның туындысын табады [1];
Сәйкес жұптарды байланыстырады [1];
Көріністі анықтайды [1].
Тапсырма: 11 жаттығу, 7- бет
|
Білім ленд,
7 бет,
11 жаттығу
|
Зерттеу
6 мин
Жұптық жұмыс
|
Мақсаты:Алған білімдерін есеп шығаруда қолдану дағдылары қалыптасады.
Нәтижесі: Сыни тұрғыдан ойланып, зерттеу жұмысын жасайды.
Дескриптор: Білім алушы
Күрделі функцияның туындысын табады [1];
Туындының берілген нүктедегі мәнін есептейді [1];
Дұрыс жауабын анықтайды [1];
Үдерісті толық аша біледі [1];
Тапсырма: 12 жаттығу, 7- бет
|
Білім ленд,
7 бет,
12 жаттығу
|
Жалпылау
5 мин
Топтық жұмыс
|
« Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі
Мақсаты: Бірлескен жұмыс жасайды, өз пікірін білдіреді.
Нәтижесі: Шығармашылығы артады.
Дескриптор: Білім алушы
Нәтижені анықтап, қорытынды жасайды [5].
Тапсырма: Метасызбаны қорытындылау.
|
Метасызба
|
Үйге тапсырма
1 мин
|
10.3.1.14 оқу, сұрақтарға жауап беру.
№ 78-№83.
|
Оқулық
|
Кері байланыс
3 мин
|
Сабақ соңында жүргізілетін рефлексия:
1.Тапсырманы орындау барысында қандай қиындық туындады?
2. Неліктен деп ойлайсыз?
3. Нені қайталау керек?
Мерекелік құттықтау
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау- Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да ,оқуды да ескеріңіз)
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да ,оқуды да ескеріңіз)
1:
2:
|
Сабақ барысында мен сынып немесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
|