|
|
|
|
|
|
Сабақ тақырыбы
|
139. Көксағыз ( каучук) синтезі.
|
|
|
|
|
Тиллаходжаева С
|
|
|
|
Сабақ мақсаты
|
Диен көмірсутектердің өкілдерін қайталай отырып, каучук туралы жалпы мағлұмат беру.
Каучук пен резеңкенің құрылысын, өндіру технологиясын, айырмашылығын ұғындыру;
|
|
|
|
Сілтеме
|
Білім стандарты, пән бағдарламасы, жаратылыстану - математикалық бағыттағы 11 – сыныбына арналған оқулық/ Ә. Темірболатова, Н.Нұрахметов , Р. Жұмаділова, С. Әлімжанова Алматы: Мектеп, 2015
|
|
|
|
Күтілетін нәтижелер
|
-Каучук туралы жалпылама ұғымды біледі
-Вулканизациялау технологиясын меңгереді
-Қолданылу салаларын ажырата алады
|
|
|
|
Сабақта қолданылатын модульдер
|
СТО, ОүБ және ОБ, ОЖТ, (диалогтық оқыту), АКТ, ОБ және К, ТжДбо, ОЖЕСО
|
|
|
|
Сабақтың әдісі
|
Серпілген сауал, Тұжырымдамалық карта, Кері байланыс «Үш смайлик»
|
|
|
|
Тапсырмалар
|
1-тапсырма Білу
«Серпілген сауал» (СТО, Диалог)
ҰБТ-ге дайындық сұрақтарын қою,
жеке жұмыс
Қанықпаған көмірсутектерді еске түсіру
|
Түсіну
Жаңа сабақтың СТАРТЕРІ ретінде Бейнебаян көрсету. №2 Көрсетілім
Табиғи және синтетикалық каучукті өндіру және қолдануы туралы.
|
|
|
|
2-тапсырма Қолдану
«Тұжырымдамалық карта» Постер қорғау топпен жұмыс
Каучук пен резеңкенің қасиеттері, синтездік және табиғи жолмен алынуын, қолдануын айту.
|
|
|
|
3- тапсырма Талдау
«РАФТ»әдісі (СТО, ТжДбо, Диалог зерттеушілік әңгіме)жұптық жұмыс, рөлдік ойын
Көксағыз табиғи және синтездік жолмен қалай алынатынын рөлге еніп айту.
|
4 -тапсырма Жинақтау Бағалау.
«Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді шығару
Шағын топтық жұмыс
(барлық оқушыны қамту үшін)
Тақырыпты қорытындылау мақсатында есептер беру және оқушылар бірін-бірі бағалайды.
|
|
|
|
Бөлімдері/
уақыты:
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Ұйымдастыру формасы
|
Бағалау
|
Ресурс
|
І. Кіріспе бөлімі
(2мин)
|
а) Ұйымдастыру
Тренинг: Шеңбер құрып тұру
Топтастыру: Сынып оқушыларын топқа бөлемін. 1-топ “Алкендер”
|
Тренинг: Оқушылар шеңбер болып тұрады.
Топтастыру: Мұғалім ұсынған кағазды алып топтасып отырады.
Сабаққа әзірлеу.
Топпен бірлесе топ ережесін еске түсіреді
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.
|
Формативті бағалау,
Жетістік критерийі бойынша бағалау
|
Қиылған қағаз,
оқулық, слайд
|
(8мин)
|
б)Уй жұмысын тексеру
«Серпілген сауал»
әдісімен оқушылар бір-біріне сұрақтар қойылады. Әр дұрыс жауап бір ұпай арқылы өзін-өзі бағалап отырады. Өткен тақырыптар бойынша әр топтар сұрақ-жауап айтады.
|
«Серпілген сауал»арқылы үй тапсырмасын қорытындылау
Алкендердың жалпы формуласы?
Алкендерде гибридтенудің қандай түрі болады?
Гидрену реакциясын зерттеген ғалым?
Цис, транс изомерлеріне түсінік
Алкендердің зертханада алынуы?
|
|
Смайлик арқылы формат.
бағалау
|
Бағалау парағы, қиылған қағаз,
смайлик
|
ІІ Негізгі бөлім
Тұсаукесер (5мин)
|
Жаңа сабақтың СТАРТЕРІ ретінде Бейнебаян көрсету
(Каучук) Жаңа тақырыпты ашу
|
Оқушылар дәптерлеріне тақырыпты
жазып алады.
Жаңа тақырыппен жұмыс.
|
Сұрақ қою.
|
Бас бармақ арқылы кері байланыс
|
Видео корсету
|
А) (жаңа тақырыпты ашу)(8 мин)
|
«Тұжырымдамалық карта»
Топтық жұмыс. Каучук пен резеңке туралы бенебаяннан көрген жаңалықтарын постерге салып топ болып қорғау.
|
«Тұжырымдамалық карта»
Диендердің жеке өкілдері
Көксағыздың пайда болуы.
Каучуктің табиғи және синтездік жолмен алынуы. Қасиеттерін топ болып постерге қорғайды.
|
Топтық жұмыс
СТО, ТжДбо,
ОүБжОБ,
ОЖТ,көшбасшы.
|
Топтық бағалау.
|
Постер,
бағалау парақшасы.
|
(8мин)
|
«РАФТ»әдісі
Жұптық жұмыс, зерттушілік әңгіме,рөлдік ойын.
|
«РАФТ»әдісі
Жұптық жұмыс, зерттушілік әңгіме,рөлдік ойын
Көксағыз табиғи және синтездік жолмен қалай алынатынын рөлге еніп айту.
|
Жұптық жұмыс
СТО,ОЖТ, Диалог,
ОБжК,
|
Топтағы оқушылар қол шапалақ
|
Плакат,
тақырыпша
лар,оқулық
|
ІІІ Қорытынды бөлім.(10мин)
Үйге тап.(2мин)
|
Бекіту «Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді шығару
Есептер шығару.
Шағын топтық жұмыс.
|
«Есептер додасы » ҰБТ- де кездесетін есептерді шығару
Оқушылар шағын топта карточкада берілген есептерді шығарады.Қосымша бетте -1(Есептер)
|
Шағын топ жұмыс
АКТ, СТО, ОЖТ, ТжДбо, ОЖЕСО.
|
Бірін-бірі смайлик арқылы бағалау.
|
Бағалау парақшасы,
карточка
|
§2.9 Көксағыз (каучук) бен резеңке, қасиеттері. Бутадиеннің масштабын жасау, қосымша слайд дайындап келу. Тақырыптың соңындағы жаттығуларды орындап келу.
|
Тақырыпты оқып келеді. Бутадиеннің масштабын ермексазбен жасау, қосымша слайд дайындап келу. Тақырыптың соңындағы есептерді шығарып келеді.
|
АКТ,СТО
(есеп құрастыру)
|
|
Слайд,
Оқулық
|
Кері байланыс
(2мин)
|
«Үш смайлик» стикерге
1-бөлік позитивті комментарий,не ұнады.;
2-бөлік сындарлы сын, не нәрсені жақсарту керек;
3-бөлік келешекке арналған комментарий;маған ұнады,бірақ келесі жолы.... жазуды айтамын.
|
Сабақ барысында әр тапсырма бойынша не ұнағаны,алдағы уақытта жақсартуға болатын жұмыстар және ұнаған ұсыныстарын жазып кетеді.
|
Жеке жұмыс
|
Өзін-өзі реттеу
|
Смайликтер, Стикерелер
|
Өқытушы...................... Тиллаходжаева С
Достарыңызбен бөлісу: |