Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:
7.4B Алгебралық бөлшектер
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің ТАӘ:
|
Сынып: 7
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ тақырыбы
|
Алгебралық бөлшектерді қосу және азайту
|
Сабақ түрі
|
Білімді бекіту сабағы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.1.19
алгебралық бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
7.2.1.20
алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлуді, дәрежеге шығаруды орындау;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Оқушылардың алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлу амалдарын орындау дағдыларын қалыптастыру, жетілдіру.
|
Бағалау критерийлері
|
1. Көпмүшені көбейткіштерге жіктей алады;
2. Алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлу ережелерін біледі;
3. Алгебралық бөлшектерді қысқартуды орындайды;
4. Алгебралық бөлшектерге амалдарды дұрыс орындайды.
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқытудың тілдік мақсаты
алгебралық бөлшектерге қолданатын амалдардың тәртібін түсіндіреді;
- алгебралық бөлшектерге қолданатын әрбір амалды түсіндіреді.
Бөлім бойынша лексика мен терминология
алымы, бөлімі;
айнымалының мүмкін мәндері;
өрнектердегі айнымалылардың мүмкін мәндер жиыны;
рационал өрнек;
бүтін өрнек;
бөлшек өрнек;
алгебралық бөлшек;
бөлшектерді қысқарту;
бөлшектің негізгі қасиеті;
толықтауыш көбейткіш;
қысқартылмайтын бөлшек;
бөлшектерді көбейту (бөлу);
бөлшекті дәрежеге шығару;
сатылы бөлшек.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Қазақ тіліндегі қолданылатын күн аттарын логикалық тапсырма арқылы қызықтырып үйрету.
Жұппен, топпен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, әділдікке тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ тілі(Қазақ тіліндегі қолданылатын күн аттарын логикалық тапсырма арқылы қызықтырып үйрету).
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Интерактивтік құралдарды пайдалану
|
Бастапқы білім
|
Оқушылар алгебралық бөлшектердегі айнымалыларының мүмкін мәндері жиынын таба алады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
|
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау.
3.Үй жұмысын тексеру
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
2 мин
2 мин
3 мин
7 мин
5 мин
10 мин
10 мин
4 мин
|
4. Миға шабуыл
Алғашқы кездесетін бес күн (Дүйсенбі, Сейсенбі, Сәрсенбі...) мен бес санды (1, 2, 3...) атамай көрсетіп беріңіз?
Кешенің арғы күні, кеше , бүгін, ертең, ертеңнің арғы күні.
Ауызша талдау
1) Айнымалының қандай мәндерінде алгебралық бөлшектің мағынасы болады ?
2) Алгебралық өрнектің мәнін тап:
3)Алгебралық өрнектің ең үлкен ортақ бөлгіші
Өткен тақырыпты бекітуге мысалдар қарастыру
Бөлшек өрнектерге амалдар қолдану
Мысал 1.
Бөлшектерді қосу
Бөлшектерді азайту:
Ой қозғау
Амалдар дұрыс орындарған ба? Қатесін тап.
Жаңа тақырып. Оқушыларға алгебралық бөлшектерді көбейту және бөлу ережелерін қарастырады.
=
=
Мысал 1.
Топтық жұмыс
Оқушылар орындарында шығарады. Жауабын интерактивті тақтада көрсетілетін презентация арқылы тексереді.
Жауаптарын тақтамен тексеру
Фронталды жұмыс( оқушылар жеке орындайды және қиындық туғызған тапсырмаларды тақтада орындайды)
Амалдарды орындаңыз:
Дұрыс жауаптары
Мини-тест
Бекітуге арналған тапсырмалар(мини-тест):
a) 0 b) c) 1
a) b) c)
a) b) c)
|
Презентация
Презентация
Қосымша
Презентация
20-25
|
Сабақтың соңы
2 мин
|
Үй жұмысы.
Сабақты қорытындылау
Рефлексия
«Бүгінгі сабақ … ұнады»
«Бүгінгі сабақта …білдім»
«Бүгінгі сабақта … үйрендім»
«Бүгінгі сабақта … таныстым»
«Бүгінгі сабақта … қайталадым»
«Бүгінгі сабақта … түсіндім»
«Бүгінгі сабақ … таңқалдырды»
|
Қосымша
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Оқушылар сабақ бойы жеке және жұпта жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушыларға қосымша тапсырмалар дайындалған.
|
Өзін-өзі бағалау және бір-бірін бағалау түрлері қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс және жеке жұмыс жасайды.
|
Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|