|
Қазақстан тарихы
|
1-сабақ
|
2-күн
|
5-сынып
|
Сабақ тақырыбы:
|
Әл-Фараби - Шығыстың ғұлама ақыны
|
Сабақтың мақсаты:
|
1.Шығыстың ғұлама ғалымы Әл-Фараби туралы түсінік беру.
2.Топтастыру стратегиясы арқылы оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын дамыту және шығармашылық ізденісін қалыптастыру.
3. Ынтымақтастыққа тәрбиелеу.Топ ережесіне бағынуға үйрету.
|
Сілтеме:
|
Қазақтан тарихынан әңгімелер 5- сынып
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері:
|
Шығыстың ғұлама ғалымы Әл-Фараби туралы мәлімет алады
Сын тұрғысынан ойланып, топта бірлесе жұмыс жасайды.
Ынтымақтастықта жаңа тақырыпты өз бетімен игереді.
Шығармашылықпен ізденеді, ой қорытады.
|
Сабақта қолданылатын материалдар:
|
-
Флипчарт
-
Стикерлер
-
Оқулық
-
Роwer point таныстырылымы
-
Жетондар
|
Оқыту әдістері:
|
АКТ
СТО
Оқыту үшін бағалау
|
1. Диалог
2. Жеке жұмыс
3. Топтық жұмыс
|
Дерек көздері:
|
Бейнежазбалар
|
Тапсырмалар
|
Миға шабуыл, топтастыру стратегиясы, постер қорғау, дискуссиялық карта.
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
І.Ұйымдастыру.
Топтастыру стратегиясы
(4 мин)
|
-
Сыныпты 3 топқа бөлу. суретті карточкалар арқылы топқа бөлу.
-
Топ ережесімен таныстыру
|
-
Өздері таңдап алған карточкалардың суреттері бойынша топқа бөлінеді.
-
Өздері топ басшысын сайлайды.
-
Барлық топ бірлікте топ ережесімен танысады
|
ІІ. Миға шабуыл.
(5 мин)
|
Суреттері бар карточкалардың артында берілген сұрақтар бойынша жауап алады.
|
Карточканың артындағы сұрақтар бойынша жауап береді
|
ІІІ. «Қызығушылықты ояту»
(5 мин)
|
Ұлы Жібек жолы туралы, Әл-Фараби туралы бейнебаяндар көрсету арқылы сыни тұрғыдан ойлануға бағытталған сұрақтар қояды.
|
Бейнежазба арқылы оқушылар өз ойларын айтады.
|
ІV. Мәтінмен жұмыс
3 мин
7 мин
4 мин
V. Дискуссиялық карта (6 мин)
|
Топтық тапсырма:
Әр топқа Әл-Фараби туралы мәтін тарату
Бейнежазба, мәтін арқылы
постер жасату
постер қорғату
Жаңа тақырып бойынша қамтылған дискуссиялық картаны оқушыларға таратады.
|
Оқушылар мәтінмен өз бетімен танысады.
Барлық топ Әл-Фараби туралы белгіленген уақыт ішінде флипчартқа жазып шығады және қорғайды.
Оқушылар дискуссиялық картаға жауаптарын жазып, топтар бір-бірін тексереді.
|
Үй тапсырмасын беру (1 мин)
|
|
Үй тапсырмасын білу, түртіп алу
|
Бағалау (3 мин)
|
Оқушыларды формативті және жиынтық бағалау. Топтағы белсенді оқушыларға жетон беріледі. Алған жетон түсіне қарай баға қойылады. Қызыл түс-«3», сары түс-«4», жасыл түс-«5»
|
Топтағы тексерген картасына баға қою арқылы, оқушылар бір-бірін бағалайды.
|
Рефлексия (2 мин )
|
Сабақтан алған әсерлерін, көңіл- күйін білдіру үшін стикерлер тарату
|
Сабақтан алған әсерлерін стикерлерге бейнелейді.
|