Сабақ тақырыбы Әлпет мүшелерін белгілі түрмен жиыстыру тәсілі



бет1/3
Дата01.03.2024
өлшемі165.55 Kb.
#493521
түріСабақ
  1   2   3
Жанна сабақ бүгін семинар


«Әлпет мүшелерін белгілі түрмен жиыстыру тәсілі»
тақырыбындағы
математика сабағы
7 сынып




Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:



Мектеп:З. Космодемьянская атындағы
№23 мектеп- лицей

Күні: 22.02.2024ж

Мұғалімнің аты-жөні: Зульхарнаева Ж. Д

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Әлпет мүшелерін белгілі түрмен жиыстыру тәсілі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Оқушыларға әлпет мүшелерін жиыстыру тәсілін меңгерту

Сабақ
мақсаттары

Оқушылар:
- Қысқаша көбейту формулаларын біледі;
- Қысқаша көбейту формулаларын қолданып, есептерді тиімді тәсілмен шешеді



Бағалау
критерийлері

Оқушылар:

  • р түрлі деңгейдегі берілген тапсырмаларды қысқаша көбейту формулаларын қолданып орындай алады

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


5 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды атмосфера орнату. «Пирамида»әдісі арқылы топтарға бөліну.Оқушылардың көңіл күйлерін біліп, ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.
Керемет Тамаша
Орташа
Өткенді пысықтау,формулаларды еске түсіру
Бағалау әдісі: өзін-өзі бағалау



Презентация

Сабақтың ортасы
5 мин

10 мин

7 мин

7 мин

Сергіту сәті

  1. мин

Ал балалар сабағымызды ойын түрінде бастайық.Сабақты бастамас бұрын тақырып туралы қысқаша мәлімет бере кетейін.Жалпы Әлпет дегеніміз- ол өрнек дегенді білдіреді,яғни бүгінгі тақырыбымыз өрнектерді ықшамдау деген мағынада.Біз қысқаша көбейту формулаларын қолданып есептер шығаруды білеміз. Олай болса бүгінгі сабағымызды ойынретінде жүргізейік. Бүгін мен сендерге «Көне кітап» аралына жорыққа шығуды ұсынамын. Оқушылар, біз аралға жорық жасау үшін карта керек, картаны ашу үшін мына тапсырмаларды орындайық:
Миға шабуыл
« Миллионер»стратегиясы арқылы алдыңғы білімді еске түсірейік. Берілген есептерді орындаймыз




Дескриптор:
- Әлпет мүшелерін белгілі түрмен жиыстырады
-Есептің шешеімін табады
Бағалау әдісі:
Мадақтау арқылы


Мінекей балалар жорық картасын алдық.


  1. І.Гүлді алаңнан өту үшін, «Кім жүйрік» әдісі арқылы оқушылар берілген есептерді тақтада орындайды. (Оқулықпен жұмыс)

«Түймедақ» гүлінің ортасындағы есептерді қысқаша көбейту формулаларын қолданып шығарамыз: Деңгейлік тапсырмалар




  1. тапсырма

а) x²- 7x -30 = x² +3х-10x - 30= x(x +3) - 10(x +3) = (x - 10)(x +3)
б) x² + 11x + 30 = x² + 5x + 6x + 30 = x(x + 5) + 6(x + 5)= =(x+6)(x+5)
2 тапсырма
а) x² - (a - 3) x - 3a = x ²- ax + 3x - 3a =
x(x - a) + 3(x - a) = (x+3)(x - a)
б) 10a² - 25ab - 4ab + 10b²= 5a(2a - 5b)- 2b (2a- 5b) = (5a - 2b)(2a - 5b)

  1. тапсырма

а) a² + 6a + 9 = a² + 3a + 3a + 9 = a(a + 3) + 3(a + 3) =
= (a + 3)(a + 3) = (a + 3)²
b) 12а3х-36а2 bx+27ab2x=3ax(4а2 -12аb+9b2)=3ax (2а-3b2)
Дескриптор:
- Қысқаша көбейту формулаларын тиісінше қолдана алады
- Есептің шешеімін дұрыс табады
Бағалау: критерийлерге сәйкес (мұғалім)


II. Аспалы көпір Аспалы көпірден өту үшін «Шындық не жалған» әдісі арқылы арнайы интерактивті тақтада көрсетілген есептерді шығарады.


Дескриптор:
- Формуланы қолданып есептерді шығарады
- Шындық немесе жалған екендігін көрсетеді
Бағалау әдісі: өзін-өзі бағалау кілт арқылы


ІІІ. Үңгір
Үңгірде кәрі өрмекші тұрады, сол өрмекшінің торына түсіп қалмас үшін мына тапсырманы орындаңыз:
Келесі кедергі Үңгірден өту өшін тақырып бойынша Сәтбаев оқулығынан алынған төменде берілген тапсырмалардан есепті дұрыс жауабымен сәйкестендіреді.Яғни есептердің дұрыс жауаптарына қарай бағаланады.


Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет