Сабақ жоспары
Пән: қазақ тілі
|
Мектеп: Жалтыр №2 ОМ
|
Күні:19.04.17
|
Мұғалімнің аты-жөні :Семья М.
|
Сынып: 4А
|
Қатысқандар:
Қатыспағандар саны:
|
9
0
|
Сабақ тақырыбы
|
Кіріспе.Сөйлеу мәдениеті
|
Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Барлық оқушылар: диалогты сөйлеу дағдысын, өз сөзін орынды айта біледі
Оқушылардың басым бөлігі: сөйлемдерді дұрыс айтып, дұрыс құрастыра білуге үйренеді
Кейбір оқушылар: жаңа сабақта алған білімдерін өмірде қолданады.
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылардың әдептілік,ізеттілік туралы берілген білімді кеңейту; Жазба тілде шақыру, тілек білдіруге байланысты сөздерді пайдалана білуге үйрету, оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауы арқылы теориялық ойлауын, сөйлеу тілін дамыту.
|
Жетістік критерилері
|
Орынды сөйлеуге және тыңдаушыны өзіне тарта білуге үйренеді.
Өз сөзін орынды айта білуге дағдыланады.
Сөйлемдерді дұрыс айтып, дұрыс құрастыра білуге үйренеді.
|
Құндылықтарды да дарыту
|
Сыныпта жеті модульді қолдану арқылы оқушының сабаққа деген ынтасын, қызығушылығын арттыру. Бір-бірімен ұжымда ынтымақтаста әңгімелесу, пікірлесу,диалог арқылы топтық жұмыс жасауға дағдыланады.
|
Сабақтың көрнекі
лігі:
|
Маркер, қағаздар, оқулық, слайд,АКТ
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Әдебиет, дүниетану,еңбекке баулу
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
|
Оқушылармен амандасып, сыныпқа ынтымақтастық атмосферасын орнату.Тікұшақ арқылы топқа бөлу
|
Түрлі түсті қағаздар
|
Сабақтың басы:
|
Өткенді қайталау.Үй тапсырмасы
|
|
Блум кезеңдері:
Білу және түсіну
|
Ой қозғау:
Егер адам сенімен сыпайы сөйлессе, өзіңді қалай сезінесің?Өзіңмен немесе достарыңмен дөрекі сөйлескен адамға қандай ақыл айтар едің?Бөгде адаммен қалай танысар едің? «Тез ойла, сөз ойла», ойыны
1.Сол жақтағы-30.Сөйлеу мәдениеті дегеніміз не?
2. Ортадағы-40. Ауыз екі тіл дегенді қалай түсінесің?
3. Оң жақтағы -20. Жазбаша тіл денеді қалай түсінесің?
4. Сол жақтағы-20 Адамдарға сөйлеу не үшін қажет?
5. Ортадағы -30. . Сөйлеу не арқылы жүзеге асады?
6. Оң жақтағы -40. Сен тілдің көмегінсіз өз ойыңды түсіндіре аласызба?
7. Сол жақтағы-10 Адамдардың сөйлеуді қай кезде қолданатындары туралы айт.
8. Ортадағы-50. Адамдар арасындағы қарым-қатынас дегенді қалай түсінесің?
9. Оң жақтағы-30. Қандай сыпайы,әдепті сөздерді білесіңдер?
-Балалар, сыпайы сөздер мәдениеттілікке жатады. Біз қаншалықты сыпайы сөйлесек соншалықты өзіміздің мәдениетті екенімізді көрсетеміз. Мәдениетті сөйлеу-адамның тәрбиесіне байланысты.?
- Балалар, тақтаға назар аударыңдар. Мына жерде сөздер жазылған. Осы сөздердің ішінен сөйлеу мәдениетіне жатпайтын сөздердіалып тастайық. Қалғандары қандай сөздерге жатады? Олай болса оларды қатыстырып сөйлем құрау.(Саханалауға да болады)
"Төрлетіңіз! Кет! Сау болыңыз! Былай тұр! Кешіріңіз! Жоғал! Сәлемдесу түрлері
Сөйлеу мәдениеті деп - қазақ тілін дұрыс және орынды қолдану. Ата - анаң, мұғалім мен құрбыларынмен сөйлескенде сөзі дұрыс, орынды қолдану керек. Өз ана тілінде де басқа тілде де дұрыс сөйлесу адамның қаншалықты мәдиенетті екенін көрсететінін жадымыздан шығармайық.Әдеби тіл - дұрыс сөйлеудің үлгісі.
Ендеше бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Сөйлеу мәдениеті» деп аталады.
|
А3 көлеміндегі парақ, әртүрлі сурет.
|
Сабақ ортасы:
Талдау және қолдану
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |