Досмамбетова Алтын Ажарбайқызы.
И.ӘБДІКӘРІМОВ АТЫНДАҒЫ ҚЫЗЫЛОРДА АГРАРЛЫҚ
ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ.
«Қоғамдық пәндер» циклінің оқытушысы.
Қызылорда қаласы.
Ашық сабақ жоспары.
Сабақ тақырыбы: Тоталитарлық жүйенің қалыптасуы
кезіндегі Қазақстан.
Мақсаты:білімділік- оқушыларға ХХғ. 20-30 жылдардағы
әміршіл-әкімшіл жүйенің қазақ елін басқарудағы
өрескел саясаттарына талдау жасай отырып, тарихи
білімдерін толықтыру;
тәрбиелік- оқушыларды өз елінің тарихын, тұлға-
ларын құрметтеуге, рухани құндылықтарын қадір-
леуге, ұлтжандылыққа және саяси саналылыққа
баулу;
дамытушылық- тарихи оқиғаларды дұрыс бағалап,
тұжырымдай білу, деректер мен зерттеулерді өз
бетінше оқып, пайдалана білу қабілеттерін дамыту.
Сабақ түрі: теориялық;
типі: жаңа білімді меңгеру;
өткізу әдісі: өзара оқыту әдісі,фактілерді жинау, ой сергіту, Венн
диаграммасы,түсіндіру, сұрау;
Көрнекілігі: Қазақстанның саяси картасы, қосымша әдебиеттер,
баспасөз материалдары, интерактивті тақта, плакаттар.
Пәнаралық байланыс: «Әлем тарихы», «Саясаттану негіздері».
Сабақ барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру.
Дәрісхана тазалығына, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару.
II. Жаңа тақырыпқа кіріспе.
Жаңа тақырыпты хабарлап,оның өткен тақырыппен байланысын көрсету.Жаңа тақырыпта негізгі үш тарихи оқиға ерекше қаралатын болғандықтан,оқушылар үш топқа бөлініп, «өзара оқыту әдісі» бо-йынша әр топтың өз мұғалімдері сайланған.
III. Жаңа тақырыпты меңгеру.
I. Елді индустрияландыру.
1.Индустрияландыру бағытын Қазақстанда жүзеге асыру.
а)Индустрияландыру бағытының жариялануы;
ә) Голощекиндік «Кіші Қазан» саясаты;
б) Қазақ қоғам қайраткерлерінің идеялары
2. Индустрияландырудың ерекшелігі мен кемшіліктері.
3. Түркістан-Сібір темір жолының магистралына 80жыл.
II. Ауыл шаруашылығын ұжымдастыру
1.Қазақстандағы ауыл шаруашылығын ұжымдастыру.
а)ауыл шаруашылығын ұжымдастырудың принциптері.
ә)ұжымдастыру бағытында жіберілген қателіктер мен асыра сілтеушілік.
б) шаруалардың жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылығы.
2.Аштық жылдарындағы Қазақстанның демографиялық жағдайы.
3. Қазақ қоғам қайраткерлері Қазақстандағы аштықтың зардаптары жөнінде.
III. Сталинизмнің орнығуы.
1. Сталиндік басқару жүйесінің қалыптасуы.
а) тоталитаризм, репрессия ұғымы;
ә) репрессия кезеңдері;
б) Қазақстандағы лагерьлер жүйесі
2. Репрессия құрбандары болған Сыр елінен шыққан азаматтары.
а) Темірбек Жүргенов;
ә) Әбу Құдабаев;
б) Тұрмағамбет Ізтілеуов.
Жаңа тақырыпты меңгеру барысында оқушылардың ойын сергіту үшін ойын ойналады.
IVЖаңа тақырыпты пысықтап, бекіту.
1-ші топ: “Тарихи домино”
-
«Отар болып қалды және болып келеді солай Қазақстан» (кімнің сөзі?)
-
Барлық салаларын техникамен жабдықтау, халық шаруашылығының дамуы инфрақұрылымның
( қандай терминнің анықтамасы?)
2-ші топ: Венн диаграммасы бойынша 1921-1922ж.ж. және 1930-1932ж.ж. Қазақстандағы аштықты саралау.
3-ші топ:Хронологиялық кестені толтыру.
№
|
Жылдар
|
Орын алған оқиғалар
|
1
|
1928-1932ж.ж.
|
|
2
|
1930-1932ж.ж.
|
|
3
|
1937-1938ж.ж.
|
|
V.Жаңа тақырыпты қорытындылау.
VI.Үйге тапсырма.
СӨЖ:1.«Стахановшылдық қозғалысқа үлес қосқан қазақстандықтар».
2. «Жаппай ұжымдастыру саясатына қарсылық».
3. «Қазақ АКСР-інің одақтас республикаға айналуы».
Әдебиеттер:
1.Х.К.Ермұханова «Қазақстан тарихы». Алматы,2010ж.
2.Ч.Мусин «Қазақстан тарихы». Алматы,2008ж.
3.М.Қ.Қозыбаев,І.М.Қозыбаев «Қазақстан тарихы». Алматы,1997ж.
4.М.Мұхамедов, Б.Сырымбетұлы «Қазақстан тарихы». Алматы,2008ж.
5. «Аңыз адам» 2010,2011ж.ж.
Оқытушы: Досмамбетова А.А.
ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСЫНЫҢ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫ.
И.ӘБДІКӘРІМОВ АТЫНДАҒЫ ҚЫЗЫЛОРДА АГРАРЛЫҚ
ТЕХНИКАЛЫҚ КОЛЛЕДЖІ.
Келісілген Бекітемін
Колледж әдіскері Директордың оқу ісі
_________ Асанбекова З.К. жөніндегі орынбасары
___________К.Б.Бекманов
___ ________2011ж.
«Қазақстан тарихы» пәні бойынша ашық сабақ жоспары.
Тақырыбы: Тоталитарлық жүйенің қалыптасуы кезіндегі
Қазақстан.
Тобы: Э-20о.
Уақыты: 30.11.2011ж. сағ.10.00
Оқытушы: Досмамбетова А.А.
Ашық сабақ жоспары «Қоғамдық пәндер» циклы отырысында
қаралып,мақұлданды.
Хаттама №____ ______ ________2011ж.
Цикл төрайымы:________________ Олжабаева А.Н.
Қызылорда,2011ж.
Достарыңызбен бөлісу: |