Сабақ Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: а XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті Мектеп: Сағат саны: сағат



бет1/2
Дата28.02.2022
өлшемі43.83 Kb.
#455845
түріСабақ
  1   2
1 Қысқа мерзімді жоспар 8 сынып XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті 3-сабақ


1-сабақ





Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.2А
XVIII ғасырдағы Қазақстанның мәдениеті

Мектеп:



Сағат саны: 1 сағат

Күні:



Мұғалімнің аты-жөні:



Сынып: 8



Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

XVIII ғасырдағы қазақтардың материалдық мәдениеті 2-сабақ

Сабақтың түрі

Зерттеу сабағы

Зерттеу сұрағы

Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.2.2.4 –қолданбалы өнердің жетістіктерін бағалау



Тарихи концепт (фокус)

  • маңыздылық

Сабақтың мақсаты

XVIII ғ. қазақ халқының қолданбалы өнер жетістіктерін бағалау

Бағалау
критерийлері



Білу және түсіну- ХҮІІІ ғ қазақ халқының қолданбалы өнер бұйымдарын анықтайды;
Сыни ойлау мен талдау- Қазақтың ұлттық қолданбалы өнер туындыларының мән-мазмұнынын талдайды;
Бағалау- Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі мен ерекшелігіне баға береді

Тілдік мақсаттар

ХҮІІІ ғ. қолданбалы өнер туындыларының жетістіктерін зерттейді (оқылым мен жазылым дағдылары)
Пәнге қатысты лексика мен терминология
Бірегейлік, қолданбалы өнер, ...
Диалог пен жазылымға пайдалы сөз тіркестері:
Қолданбалы өнер дегеніміз-
Қазақтың қолданбалы өнер туындылары, мыналар ... .... .... ... .... ... ....
Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі мен ерекшелігі баға берер болсақ, .. ... ... ... ... ... .... ....

Құндылықтарды дарыту

Қазақ халқының қолданбалы өнер жетістіктерін бағалау арқылы ұлттық жәдігерлерге, ұлттық құндылықтарға деген құрметті дамыту

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі пәні бойынша білімдері жаңа сөздермен жұмыс және айтылым, тыңдалым, жазылым барысында қолданылады

АКТ қолдану дағдылары

Бейнефильм, интерактивті тақтамен жұмыс

Бастапқы білім

ХҮ- ХҮІІ ғ.ғ қазақ халқының материалдық мәдениеті туралы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет



Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин

(Б) Ұйымдастыру сәті. Ой шақыру.
БЫМ Оқушыларға қолданбалы өнер туындыларының суреті көрсетіліп, төмендегідей сұрақтар қойылады. Сұраққа берілген оқушылардың жауабы толықтырып, сабақ тақырыбы анықталады.
-Қолданбалы өнер дегеніміз не?
-Бұл суреттен қолданбалы өнердің қандай түрлерін көріп тұрсыздар?
- Бүгінгі сабағымыз қалай аталуы мүмкін?
(М) Жауаптарын тыңдап болған соң жаңа тақырыпқа көшеміз. Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.



  • Тарихи концепт (фокус): маңыздылық

Зерттеу сұрағы: Қазақтың ұлттық қолданбалы өнерінің бірегейлігі неде?



Презентация


Қолданбалы өнер бұйымдары
суреттері
Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін)
3-том. – Алматы, 2010.

Сабақтың ортасы

2 мин

5 мин
Ақпаратты
Зерделеуге, жариялауға

13 мин
Зерттеуге,


Жариялауға

14 мин
Зерттеуге,


Жариялауға



(Б) Жаңа ұғымдармен жұмыс.
Мұғалім тақырып анықталғаннан кейін жаңа ұғымдардың мағынасын түсіндіреді.


Ұста – қару – жарақ , ер – тұрман , сауыт – сайман жасаумен шұғылданатын адам.


Зергер – алтынмен аптап, күміспен алқа, сырға , білезік жасайтын адам.


Шебер – ағаштан әр түрлі бұйымдар жасайтын адам.


Ісмер - ұлттық киімдер тігумен айналысатын, қолынан іс келетін адамдар.
Зерттеу мен талдау
Әр топқа мәтін таратылады, өзіне берілген материал бойынша (ұсталар, зергерлер, шеберлер. ісмерлер) жасайтын қолданбалы өнер бұйымдарын кестеге жазып шығады.Топ оқушылары белгілеген уақытта тапсырманы орындап, сағат тілі бойынша орындаған жұмыстарын келесі топқа тексеруге береді. Мұғалімнің берген «кілт жауаптары» арқылы топтар бір-бірін тексереді.
1-топ. Ұсталар
2-топ.Зергерлер
3-топ. Шеберлер
4-топ. Ісмерлер



Мамандар

Материалдар

Бұйымдары

Ұсталар

Темір




Зергерлер

Алтын-күміс,




Шеберлер

Ағаш, сүйек




Ісмерлер

мата-жүн, былғары






Дескриптор:
1-топ. Ұстаның жасайтын бұйымдардың кемінде 4-уін біледі;
2-топ. Зергердің жасайтын бұйымдардың кемінде 4-уін біледі;
3-топ. Шебердің жасайтын бұйымдардың кемінде 4-уін біледі;
4-топ. Ісмердің жасайтын бұйымдардың кемінде 4-уін біледі;
Кері байланыс. Топтардың бірін-бірі бағалауы.
Топтарға бұйымдардың жасалу әдісі мен мәні туралы қажетті мәтін таратылады. Топ ішінде оқушылар мәтін мазмұнын талдап, әр бұйымның жасалу әдісі мен ерекшелігі туралы талқылау жүргізеді. Сонан соң топтар сыныптастарының алдында өз ақпараттарымен бөлісу үшін жұмыстарын қорғайды. Қалған топ оқушылары өздеріне қажетті мәліметтерді дәптерге жазып алып отырады.


Дескриптор:
1-топ. Ұста жасайтын бұйымдардың кемінде 2 жасалу әдісін талдайды;
2-топ. Зергер жасайтын бұйымдардың кемінде 2 жасалу әдісін талдайды;
3-топ. Шебер жасайтын бұйымдардың кемінде 2 жасалу әдісін талдайды;
4-топ. Ісмер жасайтын бұйымдардың кемінде 2 жасалу әдісін талдайды




Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет