Физика пәні бойынша «Жылулық қозғалыс» тарауы бойынша тізбектелген сабақтар топтамасы.
Тақырыбы
|
Мақсаты
|
Базалық
білім
|
Тірек білім
|
Сабақта қолдаданыл
ған модульдер
|
Жұмыс түрі
|
Талантты, дарынды оқушылардың қосымша мүмкіндіктері.
|
Жылулық қозғалыс. Броундық қозғалыс. Диффузия
| -
Білімділік мақсаты: негізгі қағидаларын басшылыққа ала отырып дене молекулапарының қозғалыс ерекшеліктерін сипаттау; дене температурасы мен оның молекулаларының қозғалыс жылдамдықтары арасындағы байланысты айқындау және жылулық қозғалысты қозғалыстың ерекше түрі ретінде көрсету;оқушылардың таным белсенділіктерін арттыру;
-
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
-
Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
|
Жаңа термин сөздермен жұмыс жасау арқылы алған білімдерін толықтыру.
|
Жылулық қозғалыс жайлы алған білімдерін еске түсіру. Жылулық қозғалыс туралы жалпы мәліметтер білу
Оқушыларды өз бетімен жұмыс істеп, ой қорытуға үйрету
|
Сын тұрғысынан ойлауды үйрету
Білім беруде АКТ-ны қолдану
Оқуды және оқу үшін бағалау
Білім берудегі көшбасшылық
|
Бірлесе жұмыс істеу,сыныптағы пікір-талас жүргізу
Сұрақ қоя отырып оқушыларды сабақты меңгеруге дайындау
мазмұнын ашты
оқушы білімін тексеру
Жадыны дамытуға
Стратегиялық тапсырмаларды
Жаңа білімді меңгергенін анықтау
Білім деңгейі анықталды
табыс критерийлар арқылы
|
Кітаптан тыс қызықты деректер жинақтау.
Ғаламтор әлемінен мәлімет алу.
|
Ішкі энергия. Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдері
|
Білімділік мақсаты: дененің ішкі энергиясы ұғымын беру және ішкі энергияның өзгеру жағдайларын қарастыру; оқушылардың сұрау, талдау жасау қабілеттерін дамыту;.
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
|
1.Оқушылардың бұрын алған білімін ескере отырып, төменде көрсетілген қысқа мерзімдік өзіндік жұмысты орындау
2.оқушыларға есептер мен жаттығулар жинағынан тапсырмалар беріледі 3.сұрақтар қойылады
4. берілген кестені толтыру
|
-
Ішкі энергия ұғымымен танысады
-
Ішкі энергияның формуласы мен өлшем бірлігін біледі
-
Дененің ішкі энергиясын өзгертудің тәсідерін біледі
|
Білім беру мен білім алудағы жаңа тәсілдер
Сын тұрғысынан ойлауды үйрету
Оқуды және оқу үшін бағалау
|
ішкі энергия анықтамасы, белгіленуі, формуласы, өлшем бірлігі
дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдері
|
Тәжірибе жасау
Құрал –жабдықтар
Интернет желісі
|
Жылу берілудің түрлері
|
Білімділік мақсаты: оқушыларды жылу берілудің бір түрі-жылу өткізгіштік құбылысымен таныстыру және заттың молекулалық құрылымы негізінде оның физикалық мәнін ашып кәрсету; оқушылардың бақылау, салыстыру және талдау жасау қабілеттерін дамыту;
Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың білім деңгейін және білім мазмұнының тұрақтылығы мен оны игерудегі іскерлік пен дағдыны бақылау.
Тәрбиелік мақсаты: Адамгершілікке, ұқыптылыққа, алғырлыққа, отансүйгіштікке, табиғатты аялауға, сыйластық пен әдептілікке баулу.
|
Ассоцация құру арқылы сұраққа жауап іздеу.
Кластер құру
|
Жылу берілудің түрлерімен танысады.
Жылуөткізгіштік, конвекция және сәуле шығару ұғымдарымен танысады
|
Сын тұрғысынан ойлауды үйрету
Білім беруде АКТ-ны қолдану.
Оқуды және оқу үшін бағалау. Оқушыларды жас ерекшеліктеріне байланыста оқытыу.
|
І.Физикалық диктант.
ІІ.кластер құру
ІІІ.сұрақ – жауап
ІҮ.сергіту сәті. Құралдарды атау
У.Бекіту кезеңі
(кім жылдам?)тест тапсырмасы
|
Интернет желісі арқылы конвекция, сәуле шығару, жылуөткізгіштік туралы мәлімет іздеу
|
Түйіндеме.
Мен берілген уақыт ішінде жеті модуль элементтерін кіргізе отырып үш сабағымды өткіздім. Зерттеуге алған сыныбым 8-ші сынып болды. 8 сыныпта 19/8 оқушы бар. Физика пәні бойынша білім сапасы 50%. Маған сыни тұрғыдан ойлауға үйрету модульнің ұнағаны оқушылар бұрын тек тыңдаушы болса, ал қазір ізденуші, өз ойын дәлелдеуші, сыни түрде ойланып барлық мәселелерді шешудің жолын табады. Сабақта оларды әр түрлі әдіс- тәсілдермен топқа бөлдім. Олар жұппен,топпен жұмыс жасауды үйренді. Жұппен жұмыс жасау барысында тәжірибе жасады. Тек оқулықтағы материалмен шектеліп қана қоймай, қызықты мәліменттер алу үшін интернет желісіне сүйенуге тура келді. Мен осы орайда АКТ- ның тиімділігі байқадым. Бұрын біз тек интерактивті тақтамен ғана жұмыс жасап жүрсек, қазір интернетті де пайдаланып жүрміз. Сабақ барысында бірден көзге түсетін оқушыларда болды. Талантты және дарынды оқушыларды оқытудың модулі әр сабақта қолданамыз. Олар барлақ оқушыларға берілеген тапсырманы орындауда ең бірінші орындап өздерінің белсенділіктерін көрсетіп отырды. Мен бұл оқушыларға күрделірек тапсырмалар беріп отырдым. Топта жұмыс жасауда белсенді, өз ойын түйінді, нақты айтатын, тақырып бойынша тұжырымдама жасай алатын оқушыларым танылды. Мен оларды көшбасшы ретінде көрдім. Олар үнемі көзге түсіп отырды. Сонымен қатар тұйық, көп сөйлемейтін оқушылар да кездесті. Оларға топтағы белсенді, көшбасшы оқушылар көмек беріп, топтарының алда болулары үшін жағдай жасады. Әр тапсырманы бірлесе отырып орындады. Нәтижесінде көп сөйлемейтін оқушылар ашылып, сабаққа қатынасып, сабақ үстінде басқа да қырларынан танылды. Бағалау барысында оқушыларға бағалау парағы берілді, топтағы топ басшылары бағалады. Әр оқушы өзін-өзі бағалауға да мүмкіндік алды. Менің қойған бағаммен салыстырып, қорытынды баға шығарып отырдық, Қойған бағаларын не үшін қойғандарын дәлелдеп отырды. Әрине қиындықсыз нәтиже болмайды. Мен нәтижеге жету үшін көптеген қиындықтардан өттім. Ол қиындықтар: оқушылардың өз ойларын жетік айта алмауы, бір -бірінің пікірлерімен санаспауы, топта дау- дамайдың туындауы, мұғалімінің бақылауынан қашуы. Мен бұл қиындықтарды жеңдім десем де болады. Оқушыларым бірнеше тізбектелген сабақтардан кейін сыйластыққа, ынтымақтаса жұмыс істеуге, әр пікір құнды деген ұстанымға жете алды. Алдағы уақытта мен осы бағдаралама бойынша білімімді одан әрі жетілдіріп жеті модуьді қолданып сабақтарымды өткізуге, орта мерзімді жоспарлау бойынша сабақтар құрастырып өткізуге болжам жасап отырмын.
-
Модульдер
|
Физика
|
Жылулық қозғалыс. Броундық қозғалыс. Диффузия
|
Ішкі энергия. Дененің ішкі энергиясын өзгерту тәсілдері
|
Жылу берілудің түрлері
|
Оқыту және оқудағы жаңа тәсілдер
|
Топпен жұмыс
Өзін- өзі реттеу
|
Сұрақ- жауап алу
|
Диалогтық оқыту
|
Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету
|
Өз жобаларын қорғау
|
Сұрақ – жауап алу
|
Ассосация әдісі
Кластер құру
|
Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау
|
Ұпай жинау бойынша жиынтық бағалау
|
Бағалау критерилері бойынша өзара бағалау
|
Формативті бағалау
|
Оқыту мен оқуда ақпараттық- коммуникациялық технологияларды (АКТ) пайдалану
|
Презентеция
|
Презентация
|
Презентация
|
Талантты және дарынды балаларды оқыту
|
Интернет желісінен мәлімет іздеді
|
Уақытты үнемді пайдалану
|
Өз ойын еркін жеткізе алу
|
Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу
|
Есептер шығару
|
|
Деңгейлік тапсырмалар
|
Оқытудағы басқару және көшбасшылық
|
|
Деңгейлік тапсырмаларды қолдану
|
Топпен жұмыс
|
Достарыңызбен бөлісу: |