Солтүстік Қазақстан облысы
Сартомар орта мектебі
Пән: қазақ әдебиеті
Сынып: 5
Пән мұғалімі: Қақабаева Айгүл Сәлімқызы
Сабақтың тақырыбы: М.Жұмабаев «Қысқы жолда» өлеңі.
Сабақтың мақсаты:а. М.Жұмабаевтың жыр әлемімен танысу,поэзияның тереңіне бойлау.
ә.Өлеңнің сөздің астарына,қыр-сырына мән беруге идеясын түсініп,бағалай білуге баулу.
б.Оқулық және қосымша материалдар деректерін тиімді пайдалануға, ойын еркін айтуға,өз пікірін қорғап,айқын да айшықты тілмен сөйлеуге дағдыландыру.
Сабақтың әдісі: Әңгімелеу,жинақтау,мәнерлеп оқу,сұрақ-жауап.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Көрнекілігі: М.Жұмабаевтың портреті, электронды оқулық, интерактивті тақта
Сабақ барысы:
Ұйымдастыру кезеңі.
Үй тапсырмасын сұрау.
(М.Жұмабаев шығармашылығы бойынша іздену жұмысы).
1.Мағжан кім?(ақын)
2.Оның қандай шығармаларын білесіңдер?(«Сағындым»,»Балалық шақ»,»Мен кім?»)
3.Оқыған жері.(Уфадағы Ғалия медресесі)
4.Қанша тілді жақсы меңгерген?(араб,парсы,түрік,орыс тілі).
Күтілетін нәтиже:
- М.Жұмабаев туралы мәлімет алады.
- Өз беттерімен білім алуға талаптанады, интерактивті тақтамен жұмыс жасап , электронды оқулықтың мазмұнымен танысуға, интербелсенді тапсырмаларды озі орындауға мүмкіндік алады.
- Шығармашылық жұмыспен айналысуға төселеді.
Электронды оқулық арқылы “Ақын-жазушылардың өмірі мен шығармалары» модулінен М.Жұмабаевтың өмірімен танысу.
1.Қысқы жолда өлеңін мәнерлеп оқып шығу.
2.Түсінік беру.
3.Мәтінмен жұмыс.
(Өлеңді сатылай комплексті технологиясымен талдау).
1.Қысқа жолда
2.Өлең
3.5 шумақ
4.21 тармақ
5.8бунақ
6.7-8 буын
Қа-раң-ғы түн сар да-ла
Кө-рін-бей-ді ай-на-ла
7.Аралас ұйқас(а-а-б-б-в-б-г-в)
а.Эпитет Құлағын қайшыландырып
ә.Кейіптеу.
«Екі иінінен дем алып».»Сақ-сақ күледі»,»Екі санын шапалақтап».
б.Теңеу.»Аңдай ұлып»
9.Қаракөк-аттың аты.
10.Өлең табиғаттың қаталдығы адамға,малға қауіпті екенін білдіреді.
4.Сонымен «Қысқа жолда» өлеңінде қай мезгіл туралы айтылған?
-Қазір жылдың қай мезгілі?
-Қыс туралы тағы қандай ақынның өлеңін білесіңдер?
-Енді Абайдың «Қыс» өлеңіндегі кейіптеумен салыстыру.
Қыс.
Мағынасы: мезгілдік.
Өлең тақырыбы: Қысқа жолда.
Туынды мағынасы:а.Қыс-мезгіл
Б.Қыс-іс-әрекет.
Қарама-қарсы мағынасы:Жаз.
Енді Венн диаграммасы арқылы қыс пен жаз мезгілдерін салыстыру.
Жаз
1.Жылы
2.Жаңбыр
3.Жел
Қыс
1.Суық
2.Қар
3.Боран
ЖазЖ
Қорытынды:
1.Тез тап психологиялық тренингі.
2.Шыққан сөйлем арқылы сабақты қорытындылау
Бағалау.
Үй тапсырмасын беру.
1.Өлеңді жаттау.
2.Қыс туралы эссе жазу,сурет салу.
Достарыңызбен бөлісу: |