Сабақ жоспары
5.1А Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі
Сабақтың тақырыбы: Алғашқы адамдардың өмірі
|
Мектеп:
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
|
Мұғалімнің аты –
Сынып 5
|
Күні
|
|
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары
|
5.1.1.1 – алғашқы адамдардың антропологиялық белгілерін сипаттау
|
Сабақтың мақсат-
тары
|
Барлық оқушылар: Алғашқы адамдардың пайда болу тарихын сипаттау
Оқушылардың басым бөлігі: Алғашқы адамдардың даму эволюциясын ретімен жіктеу
Кейбір окушылар: Суреттер арқылы алғашқы адамдардың антропологиялық ерекшеліктерін анықтап сипаттау
|
Бағалау критерий-
лері
|
Алғашқы адамдардың пайда болуы мен даму эволюциясын сипаттайды.
Алғашқы адамдардың антропологиялық ерекшеліктерін салыстыра алады.
|
Пәнаралық байла-
ныс
|
География,бейнелеу.
|
Құндылықтарды дарытуы
|
6. Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы.
|
АКТ дағдылары
|
Білу, қолдану,түсіну.
|
Тілдік мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
Синантроп,питекантроп,австролипитек,Кроманьон,антропология.
Тарихи адамдарының даму сатысының түрлеріне қарай талқылауға арналған сұрақтар:
Ең алғащқы адамның даму сатысының түрі не деп аталды?
Ең соңғы адамның даму сатысының түрі не деп аталды ?
Антропология ғылымы нені зерттейді?
Антрополог ғалымдарымызға кімдерді айтуымызға болады?
|
Алдыңғы білім
|
Кіріспе сабақ. Қазақстан тарихына жалпы шолу жасай алады
|
Жоспар
|
Уақытты жоспарлау
|
Жоспар бойынша орындалуы тиіс тапсырмалар
|
Дерек көздері
|
Сабақтың басы
10 -12мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Окушылармен сәлемдесу,Психологиялық ауал жұргізу.
Үй тапсырмасы : «Кім жылдам» Сұрақ қою тәсілі арқылы үй тапсырмасын пысықтау .
1.Қазақстанның ежелгі тарихы неше дәуірге болінеді?
2.Зерттелген тарихи дәуірлердің ерекшеліктері мен жаңалықтарын атаңыз?
3.Берілген суретке карап пайда болган дәуірдің жаңалықтарын көрсетіңіз ?
Қима суреттерді құрастыру арқылы топқа бөлу.
1 -топ Питекантроп
2-топ Синантроп
3-топ Неандерталь
|
Стикерлер,электрон-ды оқулықтан алынған суреттер
Сұрақтар тізбесі
Қима қағаздар
|
Сабақтың ортасы
20-22мин
|
Ой қозғау.
Алғашқы адамдардың өмір сүруі туралы бейнефильмнің бір сәтімен оқушыларды таныстыру.
Топтық жұмыс: Кластер әдісі
1 – топ
Дискриптор____1.Ежелгі_адам_түрлерінің_есімдерін_біледі'>2 – топ
3 – топ
Дискриптор
1.Ежелгі адам түрлерінің есімдерін біледі
2. Ежелгі адамдардың пайда болған жерін біледі
3.Алғашқы адамдардың айналысқан кәсібін біледі
Жұптық жұмыс:
Суретпен жұмыс : суретке қарап алғашқы адамдардың даму ерекшеліктерін сипаттаңыз ?
Дискриптор
1.Суреттерге назар аудара отырып бүгінгі сабақ ежелгі адамдардың даму түрлерін табады.
Жеке жұмыс: Сәйкестендіру кетесі
Синантроп
|
|
Ява аралы
|
Питекантроп
|
|
Франция жері
|
Неандерталь
|
|
Қытай жері
|
Кроманьюн
|
|
Германия жері
|
Дискриптор
Синантроптың табылған жерін біледі
Питекантроптың табылған жерін түсінеді
Неандертальдың табылған жерін есіне түсіреді
Краманьюндық адамның пайда болған жерін көрсете алады
|
Сілтеме: https://youtu.be/8Y0yj1prjcw
Қима қағаздар
плакат
маркер
|
Сабақтың
соңы
5 мин
Үйге тапсырма:
|
«БББ» кестесімен жұмыс: Кері байланыс
Білемін.
|
Білдім.
|
Білгім келеді?
|
|
|
|
Ежелгі адамдардың пайда болу тарихы жайлы қосымша мәліметтер дайындау
Ежелгі адамдардың пайда болған жерлерін (картамен жұмыс жасау арқылы)сызба арқылы көрсету
|
Бес саусақ суреттері
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз қолдауды көбірек көрсетуді қалай ұйымдастырасыз?
Барлық оқушыларға -алғашқы адамды ата?
Кейбір - оқушыларға қандай тапсырмалар беруді жоспарлайсыз?
Семантикалық карта
Ежелгіадамдар
|
Ми көлемі қазіргі кездегі адамның ми көлеміне дейін жеткен
|
Бас сүйегі үлкен желкесі шығыңқы ,маңдайы жазық болған
|
Бұдан 40 мың жыл бұрын ойлау қабілеті жоғары дамыған
|
Питекантроп
|
|
|
|
синантроп
|
|
|
|
неандерталь
|
|
|
|
Кроманьюн
|
|
|
|
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай қалай ұйымдастырасыз?
Мұғалім тарапынан қадағалау, бақылау,түзету жүргізіледі. Бір – бірін бағалайды.Өзін – өзі бағалау жүргізіледі.
Өзін – өзі бағалау - түрлі түсті қағаздармен белгілеу .Мұғалім дер кезінде қателермен жұмыс жүргізіп бақылап отыру.
|
Денсаулық және қауіпсіздік
АКТ – ны дұрыс пайдалану.Сергіту сәтін ұйымдастыру.
Алғашқы адам түрлері
|
Сабақтың рефлексиясы
|
Сабақтың мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді болды ма? ОМ барлық оқушылар қол жеткізді ме?
Менің дайындаған дифференциациям жүзеге асты ма?
Уақытты ұтымды пайдана алдым ба? Сабақ жоспарынан ауытқушылықтар болды ма? Неліктен?
|
Төмендегі орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сұрақтардың ішінен Сіздің сабағыңызға қатысы бар ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіздер?
|
|
Жалпы бағалау
|
Сабақтың қандай екі аспектісі сәтті өтті (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
|
Қандай екі жағдайда сабақтың тиімділігі арта түсер еді (оқу туралы да, оқыту туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
|
Сабақ барысында келесі сабаққа дайындалуда ескеретіндей сынып туралы немесе жеке оқушы туралы қандай да бір қажетті ақпарат алдым ба?
|
|
Ежелгі адамның түрлері
адамдардыңпайда болған болған жерлері
Алғащқы адамдардың кәсібі
Достарыңызбен бөлісу: |