Сабақтың тақырыбы: Алгоритм трассировкасы Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты



Дата29.07.2022
өлшемі1.28 Mb.
#459831
түріСабақ

Білім беру ұйымының атауы

№204 Ы.Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі

Пәні:

Информатика

Бөлім:




Педагогтің аты-жөні:

Абдиева Асель

Күні:




Сынып: 8 б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Алгоритм трассировкасы



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.3.2.1 Алгоритм трассировкасын жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:Трассировка ұғымын түсінеді
Оқушылардың басым көпшілігі:Блок-схема бойынша трассировка кестесін толтыра алады
Кейбір оқушылар:Трассировка кестесі нені модельдейтінін және не үшін қолданылатынын түсінеді

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім

Практикалық тапсырма

Сабақ соңы


Рефлексия

Оқушылармен сәлемдесу, түгендей, психологиялық ахуал тудыру
Өткен сабақты қайталау.

  • Шартты алдын ала тексеру цикілі деген не?

  • While сөзі қалай аударылады?

  • Шартты алдын ала тексеру цикілінің жазылуы қандай?

  • Шарт жалған болған жағдайда цикл денесі қанша рет орындалады?

  • Шартты алдын ала тексеру цикілін қандай жағдайда пайдаланған дұрыс?

«Миға шабуыл» берілген блок-схемаға қарап қадам-қадамдар бойынша нәтижеге қалай жетуге болады? Тақтада көрсетілген сурет бойынша ой қозғау мақсатында сұрақ қою арқылы жаңа сабақты нақтылау.


.Қадам

Амалдар

M

N

Шарт

1

Енгізу М

32







2

Енгізу N

32

24




3

M ¹ N







32¹24, иә

4

M > N







32 > 24,иә

5

M=M-N

8

24




6

M ¹ N







8¹24, иә

7

M > N







8 > 24,жоқ

8

N=N-M

8

16




9

M ¹ N







8¹16, иә

10

M > N







8 > 16, жоқ

11

N=N-M

8

8




12

M ¹ N







8¹8 жоқ

13

Шығару М

8







14

Соңы












"Тапсырмалар конвертінен" топтағы оқушы тапсырманы суырып алады.

  1. 1-ден 5-ке дейінгі сандардың қосындысын есептеу

алгоритмінің трассировка кестесін құрыңыз.

  1. 128 және 156 сандарының ЕҮОБ табатын Евклид алгоритм трассировкасын орындаңыз

Алгоритм трассировкасын құрыңыз
Дискриптор: Білім алушы

  • Берілген тапсырмаға алгоритм құра алады

  • Қолмен жасалатын трассировка кестесін толтыра алады

Өте жақсы жақсы қанағаттанарлық


Жұптық жұмыс

  1. Берілген блок сызба бойынша b айнымалысының мәнін есептеп, трассировка кестесін жасаңыз.




Дескриптор: Білім алушы

  • қадам-қадаммен трассировка жасай алады

  • б лок-сызба бойынша трассировка кестесін жасай алады.



Жеке жұмыс
Эссе стратегиясы” әдісі
Оқушы трассировка кестесі нені модельдейтініне және не үшін қолданылатынына зерттеу жасайды. Зерттеу нәтижелерін ғылыми мақала ретінде ұсынады.
Дескриптор: Білім алушы
- Трассировка кестесі нені модельдейтінін түсінеді
- Трассировка кестесі не үшін қолданылатынын біледі

Ө те жақсы Жақсы Орташа
Кері байланыс.


Мұғаліммен амандасады


Сұрақтарға жауап береді


Берілген сұраққа жауап береді.

Берілген тапсырманы орындап, мұғалімге көрсетеді.


Блок схемаға қарай отырып, трассировкасын орындау


Берілген тапсырманы орындайды


Кері байланыс жасап, сабақтан алған әсерлерін айтады.

Қб бағалау

Бас бармақ арқылы бағалау


Смайликтермен бағалау




Презентация
Интеративті тақта

Таратпа қағаздар



204 Ы.Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі
Сабақтың тақырыбы: Алғы шартты цикл (while)
Қысқа мерзімді жоспар



Бөлім:



Программаларды құрудың кіріктірілген орталары

Педагогтің аты-жөні:

Абдиева Асель Жанатовна

Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны.

Сабақтың тақырыбы:

Алғы шартты цикл (while)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.3.3.1 – таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында қолдану

Сабақтың мақсаты

Алғы шартты цикл (while) программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында пайдалану


Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5 мин

Амандасу, оқушыларды түгендеу;
Теңбіл доп әдісі:



Сабақтың тақырыбымен таныстыру.
Термин сөздермен таныстыру.
Шартты тексеру – проверка условия – checking the condition
Санауыш – счетчик – counter
«Әзір» циклі – цикл «пока» - cycle the «while»



Оқушылар сұрақтарға жауап береді



ҚБ: 1балл



Презентация
Слайд

Сабақтың ортасы


5 мин


10 мин


12 мин

«Кинометафора» әдісі
Сілтеме арқылы бейнесабақты көреді





1-тапсырма Оқулық 139 бет
Себебін анықтайық


2 - тапсырма Дәптерде орындайық




Дәптерге блок-сызбасын, программада-ғы жазылу үлгісін жазып алады

- цикл денесінің орындалуын айтады


- санауышы 100 ден 200 дейін өзгеретін, қадамы 2-ге тең while циклін ұйымдастырады
- цикл денесі қанша рет орындалатыны анықтайды

-программа фрагментіндегі қатені табады –


-Нәтижеде экранға не шығатынын айтады
-берілген программаны while операторын пайдаланып жазады



Бағалау критерийлері:

-While цикл денесінің орындалуын анықтайды


-While циклін пайдаланып, программа құрады
-Программа фрагментіндегі қатені табады.

Дескриптор:
1. цикл денесі операторлары қай уақытқа дейін орындалатынын анықтайды – 1балл
2. Санауышы 100 ден 200 дейін өзгеретін, қадамы 2-ге тең while циклін ұйымдастырады –2балл
3. цикл денесі қанша рет орындалатынын анықтайды – 1балл
Жалпы - 4балл
Дескриптор:
-Қатені табады – 1балл
-Нәтижеде экранға не шығатынын айтады-1балл
-берілген программаны while операторын пайдаланып жазады – 2балл
Жалпы - 4 балл



https://youtu.be/Cy5pNsdqMj0
3.25 мин

https://repl.it/languages/python3
смартфонға сілтеме с++

Dev-c++ программасы




Сабақтың соңы


8 мин

Сабақты қорытындылау.
Жаңа сабақ бойынша сұрақтар қойылып, бағаланады.
Рефлексия
«Бүгінгі сабақта мен білдім…..»
«Бүгінгі сабақта мен үйрендім….»
«Бүгінгі сабақта мен есте сақтадым…»

Сұрақтарға жауап береді.

Кері байланыс береді


Бүгінгі тақырып бойынша өз ойларын қорытындылап айтады.

ҚБ: 1 балл

Сабақ барысында оқушының жиналған 1-10 баллы айтылады.








Білім беру ұйымының атауы

№ 204 Ы.Алтынсарин атындағы қазақ орта мектебі

Пәні:

Информатика

Бөлім:




Педагогтің аты-жөні:

Абдиева Асель

Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Break циклін басқару



Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану continue , break ,else

Сабақтың мақсаты

Python рограммасында break (брик) циклін қолданып, есептер шығару

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//
уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру
Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


Жаңа білім


Бекіту

Кері байланыс


Оқушылармен сәлемдесу, түгендей, психологиялық ахуал тудыру
Өткен сабақты қайталау.
1.Қандай цикл түрлерін білесіңдер?
1.Қандай цикл түрлерін білесіңдер?
WordWall.net сайтында сұрақтарға жауап береді

Break операторы Python де циклден шығу үшін қолданылады.Демек кодтың орындалу барысында программа break операторын кездестірсе, онда ол циклдің орындалуын аяқтайды және циклден шығып кетеді


1-тапсырма.Компьютерде берілген программа фрагменттерін енгізіп, нәтижесін анықтаңдар.
а) var=10
while var>0:
print('Current variable value:',var)
var=var-1
if var==5:
break
print('Good bye!')
ә) n=5
while n>0:
n=n-1
if n==2:
break
print(n)
print('Loop is finished')

Break операторы қандай қызмет атқарады?


Break операторының блок сызбасы?\
Үй тапсырмасы
141 беттегі сұрақтарға жауап беріп тапсырманы орындаймыз
«Аяқталмаған сөйлемдер» әдісі арқылы оқушылар өтілген сабақты қорытындылайды

Тапсырманы орындайды, сұрақтарға жауап береді


https://wordwall.net/resource/29255124

Презентация


Интеративті тақта

Таратпа қағаздар




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет