Сабақтың тақырыбы:
|
Америка Құрама Штаттары
|
Мақсаты :
|
АҚШ экономикалық-географиялық жағдайының ерекшеліктері, зерттелу тарихындағы маңызды оқиғалар, табиғат жағдайлары мен ресурстары туралы білімдерін кеңейту
|
Сабақтың түрі:
|
Аралас сабақ
|
Күтілетін нәтижелер:
|
А. АҚШ физикалық-географиялық орнының ерекшеліктерін біледі, картаға түсіреді.
В. АҚШ материктегі физикалық-географиялық орнын экономикалық-географиялық жағдайына әсеріне, зерттелу тарихынадағы маңызды оқиғаларға талдай жасайды
С. АҚШ төлқұжатын құрастырады, мемлекеттің орнының қолайлы және қолайсыз жақтарына баға береді.
|
Керекті жабдықтар:
|
Ресурстық парақтар, тақырыптық карталар, атлас, кескін карталар, интерактивті тақта, бағалау парақтары.
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер
|
Жеке, диалогтік оқытудағы топтық әңгіме, «Кезбе тілші» әдісі, «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі, критерий арқылы өзін-өзі бағалау, «Бағдаршам» стратегиясы арқылы топтық өзара бағалау, рефлексия парағы
|
Сабақ барысы:
|
Сабақ кезеңдері:
|
Уақыты
|
Мұғалім әрекеті
|
Оқушы әрекеті
|
Кіріспе
|
7мин
|
1. Тұлғааралық байланысты орнату.
2. Сыныппен амандасу.
3. Солтүстік Америка материктегі мемлекеттердің (Канада, АҚШ,Мексика) қиындыларын құрастыру арқылы үш топқа топтастыру
|
-мұғаліммен сәлемдесу;
- кезекшілік қызметін атқару;
- сабаққа зер салу
Оқушылар алдағы бірлескен жұмысқа әзірленеді және сәйкес жағдайға икемделеді.
|
Тұсаукесер
|
5 мин
|
«Ой қозғау». «Христофор Колумб» фильмінен үзінді көрсетіледі.
-
Ендеше, балалар, бұл фильмде қандай географиялық объекті жайында әңгіме болып отыр?
-
Бүгінгі сабақ немен байланысты болуы мүмкін?
Оқушының жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын.
|
Өткен материалды еске түсіріп, жаңғыртуды іске асырады.
Оқушылар қол шапалақтау арқылы бір-бірін бағалап отырады.
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Деректер арқылы ойын жеткізуі.
|
Нақты деректер келтіре алады, ойы жүйелі.
|
3
|
Деректермен жұмыс жасай алады.
|
2
|
Деректер бар, толықтыру
ды қажет етеді
|
1
|
|
Негізгі бөлім
|
23мин
| -
Жеке жұмыс. Мемлекеттің төлқұжатын құрастыру
Мемлекеттің құжаты: .............................., S = .. км2
|
Экваторға қатысты (атауы мен координаттары)
|
.................... географиялық орны
|
Туристік мүмкіншілігі
|
|
Елдің материктегі немесе дүние бөліктегі орны
|
Бастапқы меридианға қатысты (атауы мен координаттары)
|
Астанасы,мемлекеттік құрылымыц
|
|
Ұлттық,нәсілдік құрамы
|
Мемлекеттің солтүстіктен оңтүстікке және батыстан шығысқа қарай созылуы
|
Табиғат жағдайы
|
|
Табиғат ресурсы
|
Мұхиттар мен теңіздерге қатысты
|
Дүниежүзілік шаруашылықта даму дәрежесі
|
| -
«Еркін талқылау» әдісі арқылы топтық жұмыстар
Мәтін мазмұнын, идеясын меңгерту мақсатында 3 топқа тапсырмалар беру
I топ. Зерделеу. АҚШ экономикалық-географиялық ерекшеліктері. «Кезбе тілші» әдісі бойынша интернет желісінен қосымша материалдар алып, жаңалықтар бағдарламасын дайындау
1-оқушы: телефон соғылып жатқанға ұқсатып, тәулік бойы орын алған оқиғалар туралы хабарлайды.
2-оқушы: Телестудиядағы диктор; жиынтық ақпарат береді.
3-оқушы: Тілші; оқиға орнынан ақпарат ұсынады.
4-оқушы: Тілші сұхбат алатын куәгер.
( Талантты және дарынды оқушылардың білім алуын арттыруда «Нағыз құзыреттілікті қалыптастыру» идеясын жүзеге асыру.)
IІ топ. Салыстыру. АҚШ жер бедері мен табиғат жағдайларын салыстыру. Венн диаграммасы бойынша электронды нұсқада дайындау
III топ. Анықтау. АҚШ геосаяси жағдайын анықтау. картаға белгілеу.
Сергіту сәті.
|
Оқушылар өздері орындап болған соң, өздерінің тапсырмасын қасындағы көршісіне оқып, ой бөліседі
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Жеке тапсырмаларды орындауы
|
А және В тапсырмаларын толығымен орындады
|
3
|
А тапсырмаларын және В1 тапсырмасын орындады
|
2
|
А1тапсырмасын орындады
|
1
|
Жаңа сабақты зер салып оқиды, мазмұнын түсінеді.
Алдымен, жеке оқушы өз бетімен мәтінді оқиды. Топтық талқылау жүреді.
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Топтық талдауға қатысуы
|
Өз ойын жеткізеді, идея қосады, дәлелдей алады
|
3
|
Өз ойын жеткізеді, дәлелдемелері әлсіз
|
2
|
Дәлелдемелері әлсіз
|
1
|
«Бағдаршам» стратегиясы арқылы топтарда өзара бағалау жүреді. Бағалау критерийлері :
Егер жеткізуі нақты, анық, түсінікті болса
|
Жасыл түс
|
Егер жеткізуі орташа болса
|
Сары түс
|
Егер мүлдем түсініксіз болса
|
Қызыл түс
|
|
Қорытынды
|
10мин
| -
«8 бұрыш ішінде» стратегиясы арқылы ойлаудың сегіз жолына жеке, жұптық жұмыс. (Кілт сөздерге сай келетін деректер табуға беру)
Цифрлар.....................
Терминдер..................
Тұлғалар.....................
Ерекшеліктер...............
Ақша бірлігі....................
Заңдылықтар.................
Көрші мемлекеттер......
Мемлекеттік құрылысы ...............
«Ойлан-Жұптас-Бөліс» (Джесси Джентильдің диаграммасы)
Қол соғып, қолпаштау.
-
Кері байланыс.
Үйге тапсырма:
|
Бүгінгі сабақта басың арқылы нені меңгердің?
|
|
Бүгінгі сабақта қолың арқылы нені жасай алдың?
|
|
Бүгінгі сабақта жүрегің арқылы нені сезіндің?
|
-
Міндетті деңгейлі тапсырма.
АҚШ шаруашылығын дамытуға табиғат жағдайлары мен ресурстары қалай әсер ететінін анықта,кескін картаға табиғат ресурстарының кең орындарын түсіру.
-
Мүмкіндік деңгейлі тапсырма.
АҚШ табиғат ерекшеліктері мен экономикалық-географиялық орнына таныстырылым дайындау
|
-Тақырып бойынша маңызды фактілерді параққа жазып шығады.
-Тапсырманы жеке орындайды, көршісімен ең үздік орындаған жауабын біріктіреді.
-Жұптар жақсартылған жауаптарымен сыныппен бөліседі.
Критерий
|
Дескриптор
|
Ұпай
|
Ойлаудың сегіз жолын анықтауы
|
Алтыдан сегізге дейін фактілер келтіреді
|
3
|
Үштен беске дейін фактілер келтіреді
|
2
|
Бір-екі ғана факті келтіре алады
|
1
|
Осыдан соң мұғалімнің қорытынды бағалауы жүреді.
Кері байланыс парағын толтыру арқылы өздерінің бүгінгі сабақ бойынша түйгендерін және тапсырмаларды орындау кезіндегі қиындықтар мен оны қандай жолдармен еңсергендігімен бөліседі.
|