Бөлім:
|
11.3 Аминдер және амин қышқылдар
|
Күні: 06.11.23
|
Мұғалімнің аты-жөні: Бозанова А.Ш.
|
Сынып: 11
|
Қатысқан оқушы саны: 10
|
Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы.
Зертханалық жұмыс №4: «Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру»
Аминдердің физикалық және химиялық қасиеттері, алынуы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
11.5.1.1 - аминдердің жіктелуін және номенклатурасын атау;
11.5.1.2 - аммиак және аминдер құрылымын салыстыру.
11.5.1.3- аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты
|
Аминдердің жіктелуін түсініп, номенклатурасы бойынша атайды;
Аммиак және аминдер құрылымындағы айырмашылықты салыстырады;
Аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіреді
|
Сабақ барысы
|
Кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
|
Басы
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
1,2 сандары арқылы топқа бөлу.
Өткен сабақты еске түсіру мақсатында «Шындық, жалған» әдісі бойынша тапсырма беріледі.
|
1,2 сандары арқылы топқа бөлінеді.
Оқушылар «Майлар» тақырыбы бойынша берілген тұжырымдардың дұрыс бұрыстығын анықтайы.
Майлардың құрамы мен құрылысы үшін дұрыс болып табылатын тұжырымды көрсетіңіз. Егер тұжырым шын болса белгісін, ал егер тұжырым жалған болса
белгісін қойыңыз:
|
«Қошемет сөздері» арқылы бағалау.
Тапсырма дұрыс орындағаны үшін 2 балл беріледі
|
|
Сабақ
ортасы
35 мин
|
Жаңа сабақ. Жаңа сабақты талқылау мақсатында бейне ролик көрсетіледі
«Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру» тақырыбында №4 зертханалық жұмысты орындау ұсынылады
«Топтық зерттеу» әдісі арқылы топтық талқылау жүргізу ұсынылады. Аминдердің жіктелуі, номенклатурасы бойынша аталуына тапсырмалар беріледі.
аминдердің формуласы мен атауы арасындағы сәйкестікті анықтау ұсынылады.
|
Бейне роликті көреді. Топта талқылайды.
Зертханалық жұмыс №4: «Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру» зертханалық жұмысты орындайды.
Сұрақтарға жауап береді. Тапсырмаларды орындайды.
Тапсырма №1. Топтық жұмыс
Тапсырма №2. ЕБҚ. (жұптық жұмыс) Аминдердің формуласы мен атау арасындағы сәйкестікті анықтайды.
Тапсырма №3. Аминдердің формуласы мен атауы арасындағы сәйкестікті анықтайды
|
«Қошемет сөздері» арқылы қолдау
Дескриптор
- аминдердің құрылымдық формулаларын жазады;
-
Берілген қосылыстың атауы бойынша формуласын құрастырады;
- Құрамы С2Н7N болып келетін аминдердің құрылымдық формуласын жазады;
-номенклатура бойынша атайды.
Дұрыс орындалған №1 тапсырма үшін 3 балл беріледі
Дұрыс орындалған №2 тапсырма үшін 3 балл беріледі
Дұрыс орындалған №3 тапсырма үшін 1 балл беріледі
|
оқулық
Қосымша 1
https://learningapps.org/275456
|
Соңы
5 минут
|
Сабақты бекіту
«Венн диаграммасы» әдісі арқылы Аммиак пен аминдердің құрылымындағы ұқсастық пен айырмашылықты сипаттау ұсынылады.
Рефлексия: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі қолданылады
Үй тапсырмасы: 10,11 тақырыпты оқу, № 1,2 есептер 55 бет.
|
«Венн диаграммасы» әдісі арқылы Аммиак пен аминдердің құрылымындағы ұқсастық пен айырмашылықты сипаттайды
Оқушылар стикерге «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы рефлексия жасайды. Сабақта болған 2 жақсы, 1 тілек-ұсыныс айтады
Берілген оқу тапсырмасын күнделікке жазады.
|
Венн диаграммасын құрғаны үшін 1 балл беріледі
Жинаған ұпайлары жинақталады.
|
|
Өткенді қайталау. «Шындық, жалған» әдісі