Колледж:
|
Күні:
|
Мұғалімнің есімі:
|
Топ:
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ақпаратты қабылдау принциптері.
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)
|
5.2.1.1 Әрт үрлі ақпаратты атап шығу және көрсету
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
Ақпарат ұғымы туралы білім алады. Ақпарат түсінігі, әртүрлі формадағы ақпараттармен, ақпаратты өңдеу, сақтау, қабылдау түрлері туралы білімі қалыптасады.
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
Түсінеді, талдайды, қажет болған жағдайда білімін қолданады. Әртүрлі формадағы ақпараттармен жұмыс жасауды, ақпараттың қасиеттерін меңгереді.
|
Кейбір оқушылар:
|
Білімін жинақтайды, рефлекция жасайды. Біздің айналамыздағы ақпараттың берілуі мен ақпарат алмасу түрлерімен танысады.
|
Бағалау критерийі
|
Ақпаратты қабылдау принциптері жайында мағұлмат алады
|
Дескрипторлар
|
Ақпараттың берілу формаларын жазады.
|
Тілдік мақсат
|
Пәндік лексика мен терминология: ақпарат-информатика -information,
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:
Талқылауға арналған сұрақтар:
– Ақпарат деген не ?
– Ақпараттың қандай түрлері бар?
– Күнделікті өмірде қандай ақпарат аласыз?
|
Талқылауға арналған тармақтар:
Discuss the chart that is created. Which is the most popular fruit choice? How do we know?
Has every learner’s choice been recorded? How can we check?
Ask learners if they can think of other questions that we might have investigated. If ideas are not forthcoming, ‘lead’ the discussion by suggesting – what else could we have put in the basket? What other things could we try, to see if people have favourites? What other questions could we have asked about our fruit basket?
Take ideas and ask – What do you think the result might be? What would the pictogram look like?
|
Ақпарат түрін анықтау
|
Жазылым бойынша ұсыныстар
|
«Ақпараттың қай түрі. Анықта»тапсырмасын дәптерде орындау
|
Құндылықтарға баулу
|
Жауапкершілігі мол, белсенді азаматтық ұстанымы бар,
Өзінің жұмысына жауапкершілікпен
қарайды және жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылады
|
Пәнаралық байланыс
|
Математика, бейнелеу өнері, музыка
|
Алдыңғы білім
|
Желі, интернет, «Ақпарат» ұғымы туралы түсінігі
|
Сабақ кезеңдері
|
Жоспарланған іс-әрекет
|
Қолданылатын әдістерге ұсыныс
|
Ресурстар
|
Психологиялық дайындық
2 мин.
Топтастыру
1 мин
|
«Сені көргеніме қуаныштымын, себебі.......» оқушылар өздерінің қасындағы оқушылардың жақсы жақтарын айтады.
«Сан», «Мәтін», «Графика» сөздері арқылы оқушыларды топқа бөлу
|
Ұжымда пікір білдіру
топтасыру
|
Қима қағаздары
|
«Миға шабуыл»
3 мин
|
№
|
Атауы
|
Анықтамасы
|
1
|
Ақпаратты қорғау
|
Көбеюге және басқа программаларға жұғуға қабілетті, арнайы жазылған шағын көлемді программа
|
2
|
Компьютерлік вирус
|
Ақпаратты рұқсатсыз таратудан, оны рұқсатсыз өшіруден, рұқсатсыз көшірмесін жасаудан, бұғаттаудан қорғау үшін жүргізілетін шаралар
|
3
|
Құпия сөз
|
Құжаттың ақпараттық өлшемін кішірейту
|
4
|
Мұрағаттау
|
Ақпаратты қорғауға арналған жасырын сөз немесе таңбалар жиыны
|
|
Сәйкестендіру
|
Интерактивті тақта, слайд
|
Қызығушылықты ояту
2 мин
Білу
8 мин
Түсіну
3 мин
Талдау
5 мин
Жинақтау
4 мин
|
Проблема (мәселе қою)
Мен терезеден қарап, бүгінгі ауа райының қандай болып тұрғанын, мысалы, күннің бұлттанып, жаңбыр жауғанын, жел тұрғанын немесе салқын екенін сезе аламын. Ақпарат ретінде қабылдаймын
Оқулықтан мәтінді оқу
Ақпарат түрлерін біледі, ажыратады
Н еліктен ақпаратты сезім мүшелері арқылы қабылдаймыз?
Кестені толтыру
Ақпараттың
берілу түрі
|
Ақпаратты қабылдау түрі
|
Ақпараттықабылдау формасы
|
Көбейту кестесі
|
|
|
Сурет,автобустың қозғалу сызбасы
|
|
|
Күннің күркіреуі,құстың дауысы,телефон шылдыры
|
|
|
Оқулықтағы өлең жолдары
|
|
|
Бейнефильмның көрінісі
|
|
|
|
Ақпарат туралы ойларын жеткізеді
Ұжыммен жұмыс
Ұжымда пікір білдіру
Топтық талдау
Жұптық жұмыс
|
Оқулық
Интерактивті тақта, слайд
Интерактивті тақта, слайд
|
Қолдану
10 мин
|
Практикалық жұмыс:
Суреттерге қарап ақпарат көздері, ақпарат қакбылдаушылар туралы мәтін құрастырыңдар. Мәтінге атау қойып, компьютерде теріңдер және сақтаңдар
|
Жеке жұмыс
|
Компьютер
|
Кері байланыс
1 мин
|
“Менің баспалдағым”
|
оқушылардың жұптық бағалауы
|
Стикерлер
Баспалдақ
|
Үйге тапсырма беру
1 мин
|
§9. Біздің айналамыздағы ақпарат
Бағалау тапсырмасы
|
Үй тапсырмасын оқушылар күнделікке жазады.
|
Қағаз, қалам
|
Достарыңызбен бөлісу: |