Ақтөбе облысы
Шалқар қаласы
№5 орта мектебі
Загитова Мирамгул Загитовна
Сабақтың тақырыбы: Араб елдері, Египеттегі үстем тап өкілдері және перғауындардың басқыншылық саясаты.
Сабақтың мақсаты: 1. Оқушылардың ХІХ ғасырдың соңындағы араб елдерінің жағдай туралы таным-түсініктерін кеңейту , білімдерін тереңдету.
2. Өз беттерінше салыстырып, қорытынды жасауға , шығармашылықпен жұмыс жасауға үйрету.
3. Ел,жердің тарихын білуге , оны құрметтеуге үйрету, Топтық жұмыстар арқылы ұйымшылдыққа , тиянақтылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес. Технология. Сын тұрғыдан ойлау, элементтерін пайдалану.
Көрнекілігі: Слайд, интерактивті тақта, кесте толтыру.
Сабақ барысы:
№
|
Сабақ бөлімі
|
Уақыты
|
Сабақ әдісі
|
Мұғалім іс-әрекеті
|
Оқушы іс-әрекеті
|
Күтілетін нәтиже
|
1
|
Ұйымдастыру
|
минут
|
|
Амандасып, бүгінгі сабақтың ерекшелігін айтып, сабақ барысын түсіндіреді. Оқушыларды бөледі.
|
Мұғаліммен, келген қонақтармен амандасады, мұғалімді мұқият тыңдайды.
|
Сабақ барысын біледі, назарлары сабаққа аударылады.
|
2
|
Үй тапсырмасын сұрау.
|
минут
|
Қызығушылықты ояту
І. Миға шабуыл (деңгейлік тапсырмалар, тест сұрақтары)
|
Өткен сабақ бойынша 2 топтан 4 оқушыдан сабақ сұрайды (барлық тақырыптар қамтылады).
|
Үй тапсырмасы бойынша білімдерін тексертеді.
|
Өткен тақырып бойынша оқушы білімі тиянақталады.
|
3
|
Жаңа сабақты меңгерту.
|
минут
|
Ой шақыру ІІ. Мағынаны ашу
Пирамидалық стратегиясы.
Сұрақ-жауап.
Кесте толтыру.
Картамен жұмыс.
|
Оқушылардың сабағын түйіндеп, жаңа сабақты бастау мақсатында оқушыларға суреттер көрсетіледі.
Сабақ жоспарын хабарлайды: 1. ХІХғ. Соңы араб елдерінің жағдайы.
2. Мысыр елі.
3. Араби паша көтерілісі және ағылшындардың Мысырды басып алуы.
4. Басқа араб елдерінің жағдайы.
5. Араб елдеріндегі ұлт-азаттық қозғалыстар. Араб ұлттқ сана-сезімінің қалыптасуы.
|
Жаңа сабақ тақырыбын табады.
2 топ мүшелері мәтін бойынша жұмыс жасайды, керекті сөздерді теріп жазады. Араб елдерін анықтап, европалықтар жаулап алуы туралы оқушы өзі айтып береді.
Мұстафа Кемалға сипаттама береді, оның қасиеттерін көрсетеді.
|
1 бөлімнен 2 бөлімге едергісіз өтеді.
Сабақтың басталуына өздері қатысады.
Мәтін бойынша сабақты оқушылар өздері меңгереді.
|
|
|
|
Топтастыру стратегиясы.
Кесте толтыру.
Түйіндеу.
Баяндау.
|
Оқушылардың ой-пікірін тыңдап, жаңа сабақты толықтырып түсіндіреді.
|
Жылдарды теріп жазып, оқиғалармен сәйкестендіреді.
Оқушылар мұқият тыңдайды, керек жерлерін жазып алып отырады.
|
Жаңа тақырып бойынша білімдері толығады.
|
4
|
Жаңа сабақты бекіту.
|
минут
|
ІІІ. Ой-толғаныс. Сөзжұмбақ.
Рефлекция
|
Оқиғалар тізімі
|
Келісемін
|
Келіспеймін
|
|
|
|
Бүгінгі тақырып бойынша негізгі оқиғаларды айқындап, қорытындылайды.
|
Берілген уақыт ішінде тобымен ақылдасып, тапсырманы орындайды.
|
Шапшаңдыққа, ұйымшылдыққа үйретеді, тұйықтан шыға білу қабілетін дамытады.эОқушылар есиіген, білгендерін ой елегінен өткізіп, саралай білуге үйренеді. Өзіндік пікірлері қалыптасады.
|
5
|
Бағалау
|
минут
|
Сараптау
|
Топқа баға беріп, жеңімпаз топты марапаттайды. Жекелеген оқушыларға баға қояды.
|
Әркім өзіне және топқа берілген баға арқылы жұмыстарының нәтижесін тыңдайды.
|
Оқушылардың әртүрлі эмоциялық сезімі.
|
6
|
Үйге тапсырма.
|
минут
|
Түсіндіру
|
36 оқып, түсінгенін айту. Араб елдерінің қазіргі жағдайы туралы мәліметтер әкелу.
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |