Сабақтың тақырыбы Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың құрылымы



Дата15.11.2023
өлшемі359.13 Kb.
#483350
түріСабақ
Сабақ жоспар Ашык сабак апталыкка


Бөлім:

4.5.1В Адам. Жер. Ғалам

Педагогтің аты-жөні

Демекова Балтаре Анесовна

Күні:

10.11.2023 жыл

Сынып: 5 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың құрылымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.1.2- заттардың қатты, сұйық және газ күйіндегі құрылымын бөлшектер теориясына сәйкес түсіндіру
түс

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:
Заттардың қатты, сұйық және газ тәріздес құрылымын ажырату
Көпшілік оқушылар үшін:
Заттардың қатты, сұйық және газ тәріздес құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Кейбір оқушылар үшін:
Бөлшектер теориясы бойынша заттардың қатты, сұйықтық және газды құрылымын анықтау

Бағалау критерийлері

Заттардың қатты, сұйық және газ тәріздес құрылымын жіктейді
Заттардың қатты, сұйық және газ тәріздес құрылымының ерекшеліктерін топтастырады
Бөлшектер теориясы бойынша заттардың қатты, сұйықтық және газды құрылымын сипаттайды

Ойлау дағдыларының деңгейі

Блум таксономиясының деңгейлері

Алдыңғы білім

Қатты, сұйық және газ тәрізді заттардың құрылымы (4 сынып)

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
5-7 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу, түгендеу

  • Топқа бөлу

«Молекула құрылымы» бойынша
Қатты заттар
Сұйық заттар
Газ тәрізді заттар

  • Үй тапсырмасын сұрау https://wordwall.net/ru/resource/63608576

Платформасы арқылы


  • Жаңа сабақты меңгерту

«Миға шабуыл»
Талқылауға арналған сұрақтар
Жаңа сабаққа кіріспе сұраққа жауап беріңіз.
Тақтаға заттардың құрылымының суреттері шығады, олардың бір бірінен қалай айырмашылық жасайтынын айту




  • Амандасады,түгенделеді

  • Сыныпта жағымды психологиялық ахуал ортанады.

  • Мұғалім ұсынған «Молекула құрылымы» үлестірме қағаздарды таңдайды.

https://wordwall.net платформасы арқылы қойылған сұрақтарға жауап береді.


Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді



ФБ. Мадақтау арқылы бағалау (жарайсың,өте жақсы)


Оқушыларды бағалау атомдар арқылы жүргізіледі







  • https://wordwall.net/ru/resource/63608576








Сабақтың ортасы
25 мин

«Бейне жазба» әдісі
Мақсаты: оқушылардың аудиалды, визуалды, кинестикалық қабылдау қабілеттерін дамыту
Тапсырма – 1
«Функционалдық сауаттылыққа» арналған тапсырма.
(Жеке жұмыс)
Заттардың әртүрлі күйін бақылау
Тәжірибе көрсету.



  1. Мұзды ыдысынан стақанға сал. Оның пішіні өзгерді ме? Көлемі өзгерді ме?

  2. Мұзды табақшаға салып,ыссы стақанның үстіне қой. Пайда болған суды стақанға құй. Судың пішіні өзгерді ме? Көлемі ше?

  3. Стақанға ыссы су құйып бетін табақшамен жауып қой. Судың бір бөлігі қайда «жоғалып» кетті



Тапсырма – 2 (Жұптық Ж)
«Бос орынды толтыр» үлестірме қағаз таратып беріледі. Заттардың құрылымы бойынша бос орынды тиісті сөздерді қойып толтырады.
https://wordwall.net/ru/resource/63621906 платформасы арқылы тапсырманы орындайды


Тапсырма -3
«Айырмашылығы неде?» (ТЖ)
Заттардың физикалық қасиеттерінің күйін талда!

  1. Әлібек абайсызда сүтті еденге төгіп алды. Оған анасы ескерту жасады. Әлібекке анасы не үшін ескерту жасады?


  1. Серік шоколадты қалтасына салды да, жы лытқыштың қасына отырып теледидар көрді. Ол теледидар көріп болғаннан кейін, шоколад жеуге жарамды бола ма?




  1. Оқушы шарды үрлеп, жіппен байлап қойды. Содан ке йін ол қолымен шарды қысты. Шардың көлемі өзгерді ме? Неге? Шардың көлемі ұлғайды ма немесе кішірейді ме? Оқушы қолын алғанда, шардың көлемі өзгере ме? Шар өзінің бұрынғы қалпына келе ме?

Ерекше білімді қажет ететін оқушыға арналған тапсырмалар



  1. Суретке назар аудара отырып заттардың құрылымын ажыратат




  1. Заттар құрылымының ерекшеліктерін атап бер

Оқушылар бөлінген топтарымен бірлесіп, көрсетілген тәжірибені бақылай отырып қойылған сұрақтар, жауап береді.

Үлестірме қағаздағы бос орынды тиісті сөздермен толтырады.

Әр топ өзіне берілген тапсырманы топтаса отырып орындайды. Жауаптарды қима қағазға нақтылап жазады

Берілген тапсырманы қима қағазға орындайды.


Дескриптор:


Заттардың құрылымының өзгерісін айта алады;
3 ұпай
Заттардың көлемінің өзгеріс сипаттай алады;

Заттардың пішін анықтайды


Заттардың көлемін анықтайды
Заттардың молекулаларының орныласуын анықтайды
Заттардың молекуларының тартылыс күшін жазады

Дескриптор:


Заттың құрылымын ажырата алады
3 ұпай
Заттың құрылымынң ерекшеліктерін таба алады
3 ұпай

ФБ. Мадақтау арқылы бағалау (жарайсың,өте жақсы)





Жаңа сабаққа ұсынылған бейне материал
https://www.youtube.com/watch?v=S-JUx3ovxFM
Жаратылыстану 5 сынып оқулығы

Тәжірибеге қажет құралдар: мұз кесегі, мұздың астына қоятын зат, стақан, табақша.





https://wordwall.net/ru/resource/63621906


Сұрақтар жазылған қима қағаздар

Қосымша 1



Сабақтың соңы

Үй жұмысы
Қатты, сұйық және газ тәріздес заттардың құрылымы
Тест «Заттардың түрлі күйінде бөлшектердің өзара әрекеттестігі» 1. ... .
2. ... .
3. ... .


Рефлексия.
«Атомдардың бірігуі»
Сабақ барысында таратылған атомдарды тақтаға зат құрылымдарына байланысты орналастырады

Үй тапсырмасын даптеріне белгілеп алады.


Атомдарға бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазып тақтаға топтастырады





ФБ. Мадақтау арқылы бағалау (жарайсың,өте жақсы)













Қосымша 1
Ерекше білімді қажет ететін оқушыға арналған тапсырмалар



  1. Суретке назар аудара отырып нәсілдерді ажыратып атап бер





  1. Заттардың құрылымының ерекшеліктерін атап бер

Жаңаөзен қаласы бойынша білім бөлімінің


«№ 21 жалпы білім беретін мектеп» КММ
Сабақтың тақырыбы:


Қатты, сұйық және газ тәріздес заттардың құрылымы
Сыныбы: 5 «Б» сынып
Пән мұғалімі: Демекова Балтаре Анесовна
Жаңаөзен қаласы
2023-2024 оқу жылы

Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет