Сабақтың тақырыбы Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары



Дата13.09.2022
өлшемі39.72 Kb.
#460639
түріСабақ
3 саб кт


Бекітемін

Оқу ісінің меңгерушісі:

........................................

«.......»...............2022 ж.



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ



Бөлім:

5.1. Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:5

Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің тұрақтары.
Зерттеу сұрағы: Археологтар Қазақстан жерінен тас дәуіріне жататын қандай олжаларды тапты?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу



*Тарихи ойлау дағдысы
*Тарихи концепт




Сабақтың мақсаты

Ежелгі Қазақстан тарихын зерттеушілерді біледі; Қазақстаннның географиялық құрылымын сипаттайды, картадан көрсетеді
тарихи, географиялық ұғымдарды ажыратады;
Неліктен зерттеушілердің еңбегі жоғары бағанатындығы туралы пайымын интерпретациялайды

Бағалау критерийі

Қазақстандық зерттеушілердің ғылыми жаңалықтарының
маңызын сипаттайды



Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының
әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-тыру
Өткен білімді еске түсіру
7 минут
Жаңа тақырыпқа қадам
3 минут

Ұйымдастыру кезеңі
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру
Бастапқы ынталандырушы материал
«Шешімі кейінге қалдырылған сұрақ»
Бүгінгі сабақта не туралы әңгіме айтады екенбіз?
Бейнематериал
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



ҚБ «Мен саған, сен маған»



Бейнематериал

Сабақтың ортасы
Жаңа білім
5 минут

10 минут

5 минут

10 минут


Мәтінмен жұмыс
«Деректану» - Ежелгі Қазақстан тарихын зерттеушілер;
«Археология» - «Ә.Марғұлан – академик, зерттеуші»;
Этнография» - «География - тарих сахнасы»
«Антропология»

  • Деректану

  • Археология

  • Этнография

  • Шежіре

Антропология
Зертте
- Ә.Марғұланның әлемдік деңгейдегі атақты ғалым болып қалыптасуына қандай тұлғалық және адами
қасиеттері көмектесті?Академиктің ғылыми ерлігі неден байқалады?
«Тұрақтарды зерттеу» Мәтінмен жұмыс.
Жоғарыда көрсетілген Қазақстандағы тас дәуірі тұрақтары (тұрақтарды таңдау мұғалімнің еркінде, тек тас дәуірінің әр кезеңінен алынғаны дұрыс) туралы зерттеу тапсырмасыұсынылады (ықшамдалған мәтін таратылады).Оқушылар мәтін мазмұнын оқып, талдайды.Топтар зерттеу нәтижесінде жинақтаған дәлелдемелерін сынып алдында қорғайды.



Оқушылар топтық жұмыста ақпараттық мәтінге талдау жасайды

Ә.Марғұланның әлемдік деңгейдегі атақты ғалым болып қалыптасуына дәлелдер келтіреді





ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ – «Мадақтау сэндвичі
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»

Тарихи кезең- дер бейнелен- ген суреттер
оқулық

Сабақтың соңы
5 минут

(Ж) Кері байланыс
«Жақсы сұрақ» әдісі арқылы кері байланыс жасайды.
Неліктен...?
Егер... болса қалай?
Сіз қалай ...?



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады



Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект





Үй тапсырмасы

Рөлдік ойын. «Археологтар»
Т/Ж Оқушыларға «археологтар» рөліне еніп, Қазақстан жерінен табылған олжалардың негізінде фотоколлаж (суреттер топтамасын) жасауға тапсырма беріледі.


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет