Қысқа мерзімді жоспары
|
|
Бөлім
|
Компьютер және программалар
|
Педагогтың аты-жөні
|
Пермахан Нуртилеу
|
Күні
|
09.09.2022
|
Сынып: 2
|
Қатысушылар саны
|
|
Қатыспағандар саны
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Біздің айналымыздағы ақпарат. Қауіпсіздік техникасы.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.1.3.2- әртүрлі ақпаратты атап шығу және көрсету
3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:
|
«Ақпарат» ұғымы туралы анықтама береді, қабылдауына қарай ақпарат түрлерін біледі
|
Көптеген оқушылар:
|
суреттерге қарап ақпарат алу жолдарын көрсетеді
|
Кейбір оқушылар:
|
Қауіпсіздік техникасын сақтау ережелерінің дұрыс және бұрыс жақтарын ажыратады
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Жаңа тақырыпқа шолу.
Презентацияда 2-6 слайдтарда суреттер көрсетілген.
-Суреттерді көрейік.
-Суреттерге қарап, ақпарат көздерін ата.
-Бұлар неліктен ақпарат көздері болып саналады?
-Біз суреттерден не көрдік, не білдік?
-Бұл суреттер бізге ақпарат береді.
ҚБ: жұлдыз /1 балл/
|
1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4.Сұрақтарға жауап береді.
|
Жұлдыз
1 балл
|
Презентация
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Презентация.
Ақпарат-қоршаған ортада болып жатқан құбылыстар мен хабарлар туралы мәліметтер, ал қоршаған орта-ақпарат көзі.
Топтық жұмыс. 1-тапсырма. «Үштік» әдісі
-Қалай ойлайсың, ақпаратты тек адам ғана пайдалана ма? Жануарлар мен өсімдіктер ше?
Мысалдар келтір.
Дескриптор:
-жануарлар ақпаратты қалай қолданатыны туралы мысалдар келтіреді;
-өсімдіктер ақпаратты қалай қолданатыны туралы мысалдар келтіреді.
ҚБ: жұлдыз /4 балл/
Жеке жұмыс. 2-тапсырма.
Жұмыс дәптері, 6-7 бет.
Дескриптор:
-суреттерге қарап ақпарат алу жолдарын көрсетеді;
-өзі пайдаланатын ақпарат көздерін жасыл түспен бояйды;
-қалғандарын қызыл түспен бояйды.
ҚБ: жұлдыз / 2 балл/
Жеке жұмыс.3-тапсырма.
Жұмыс дәптері, 9 бет.
Дескриптор:
-суретке қарап дұрыс әрекеттерді жасыл түспен белгілейді;
-бұрыс әрекеттерді қызыл түспен белгілейді.
ҚБ: жұлдыз / 3 балл/
|
Мұғалімді тыңдайды
Презентациямен танысады
1-тапсырманы орындайды
2-тапсырманы орындайды
3-тапсырманы орындайды
|
Жұлдыз
Жұлдыз
Жұлдыз
|
Презентация
Жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы
|
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2.Кері байланыс:
Жасыл түс- Мен бұл тақырыпты толық түсіндім
Сары түс – Мен жартылай түсіндім
Қызыл түс- Мен мүлдем түсінбедім
|
Өзін-өзі бағалау.
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
§ 1, жұмыс дәптері 8-бет
|
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспары
|
Бөлім
|
Компьютер және программалар
|
Педагогтың аты-жөні
|
|
Күні
|
|
Сынып: 3
|
Қатысушылар саны
|
|
Қатыспағандар саны
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Компьютердің құрылғылары. Компьютерді басқару.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
3.1.1.1 енгізу (мысалы, тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (мысалы, монитор мен принтер) ажырату
3.1.2.1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру
3.1.3.1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар:
|
Компьютердің негізгі құрылғыларын біледі
|
Көптеген оқушылар:
|
«Сандық құрылғылар» анықтамасын біледі
|
Кейбір оқушылар:
|
Енгізу, шығару, өңдеу, сандық құрылғыларды ажырата алады
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезені/ уақыт
|
Педагогтың әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.
3.Өткен сабақты пысықтау.1-тапсырма.
«Доп лақтыру» әдісі
-Ақпарат деген не?
-Біз ақпаратты қайдан аламыз?
-Қандай ақпарат көздері бар?
-Компьютер деген не?
-Компьютерлік сауаттылық деген не?
-Неліктен компьютермен жұмыс жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау қажет?
-Неге компьютерде ұзақ уақыт отыру денсаулыққа зиян?
ҚБ: стикер
|
1.Мұғаліммен амандасады.
2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.
3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.
4.Берілген сұрақтарға жауап береді
|
Стикер
|
Доп
|
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырып. Презентация
Компьютер бірнеше жиынынан тұрады. Компьютердің негізгі құрылғылары:
² Жүйелік блок
² Монитор
² Пернетақта
Жүйелік блокта компьютердің негізгі жұмысын атқаратын процессор (компьютердің «миы») және жады (компьютердің есте сақтау құрылғысы) орналасқан.
Монитор-ақпаратты экран бетіне шығаруға арналған.
Пернетақта- ақпаратты компьютерге енгізуге арналған құрылғы.Ол әріп, сан және таңбаларды енгізеді.
Тінтуір – компьютер экранындағы меңзерді басқару құрылғысы. Тінтуір оң жақ, сол жақ және айналдыру батырмасынан тұрады. Сол жақ батырмасы негізгі, оң жақ батырмасы жанама мәзірді шақыру үшін қолданылады.
Сандық құрылғылар- деректерді жинақтау, жеткізу, қабылдау, бақылау, сақтау, түрлендіру сияқты қызметтер атқаратын замануи электрондық жүйелер.
Компьютердегі программалар деген не?
Компьютер жұмыс жасау үшін арнайы программалар қажет. Мысалы, компьютерде мәтінді теру үшін, балаларға арналған фильмдерді қөру, олардың дыбыстарын шығару, сурет салу мен компьютерлік ойындар ойнау үшін түрлі компьютерлік программалар қолданылады.
Компьютерде сақталатын барлық программалар оның программалық қамтамасыз етуін құрайды.Программалық қамтамасыз етудің ең негізгі бөлігі операциялық жүйе.
Компьютер іске қосылғаннан кейінгі жұмыс істеуге дайын экран бейнесі- Жұмыс үстелі деп аталады.
Көрсетілім. Жұмыс үстелінде компьютердегі программалар, құжаттар болады.Менің компьютерім, Себет, Бас мәзір.
2-тапсырма.
Жұмыс дәптері, 11-бет.
Дескриптор:
-енгізу құрылғыларды сәйкестендіріп нөмірін жазады;
-шығару құрылғыларды сәйкестендіріп нөмірін жазады;
-өңдеу құрылғыларды сәйкестендіріп нөмірін жазады;
-сандық құрылғыларды сәйкестендіріп нөмірін жазады;
ҚБ: стикер /4 балл/
Жеке жұмыс.3-тапсырма.
Жұмыс дәптері, 12-бет, 1-тапсырма.
Дескриптор:
-программалардың атауларын жазады.
ҚБ: стикер
|
Мұғалімді тыңдайды
Презентациямен танысады
2-тапсырманы орындайды
3-тапсырманы оырндайды
|
Стикер
Стикер
|
Презентация
Жұмыс дәптері
|
Сабақтың соңы
|
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.
2.Кері байланыс:
барлығын түсіндім
Бір нәрсе түсінемін, бірақ
бәрін емес
Түсінбедім, қайталап қарау қажет
|
Өзін-өзі бағалау.
|
|
|
Үй тапсырмасы
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |