Сабақтың тақырыбы Етістік Сабақтың мақсаты



Дата11.10.2023
өлшемі84.33 Kb.
#480379
түріСабақ
етістік


Сынып: 4 сынып Мұғалімнің аты-жөні: Чуйкебаева С.Е.
Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы

Етістік

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың етістік туралы алған білімдерін дамыта, қорытындылау. Сөйлемдерден етістікті табуға, етістіктің түрлерін ажырата білуге арналған тапсырмаларды орындау. Оқушылардың сауатты жазу дағдыларын жетілдіру, байланыстырып сөйлеу дағдысын одан әрі дамыту.Сөйлем ішінде зат есімді ажырата білуге, сұрақ қоюға, сабаққа ынта – ықыластарын арттыру.

Бағалау критерийлері

Сөйлем ішінде етістікті таба алады.
Етістіктің түрлерін ажыты алады.
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Тілдік дағды



Айтылым, оқылым, тыңдалым, жазылым

Құндылықтарға баулу

Бір-бірін құрметтеуді , сыйлайды. Топтық жұмыста өзара ынтымақтастық қарым-қатынаста жұмыс жасайды. Еңбек етудің маңыздылығын түсінеді.

АКТ қолдану дағдылары

Видео материалдар

Пəнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, дүниетану

Алдыңғы білім



Сөз таптары туралы, сөйлем түрлері

Сабақ барысы

Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурс- тар



Сабақтың басы
3 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі
ІІ.Психологиялық сәт
Ертеңгілік шеңбері
Жарқырап күн де ашылды,
Айналаға нұр шашылды.
Қайырлы күн! Біз көңілді баламыз,
Қайырлы күн! Сәлемдесіп аламыз.
Мақсатымыз - білім алу,
Міндетіміз - еңбектену
Еңбектену арқылы
“5 “- ке қолды жеткізу!




5 мин
Сабақтың ортасы
2 мин

20 мин


5 мин

Үй тапсырмасын тексеру: 145 бет 108-жаттығу

Өткен материал бойынша білімдерін бекіту


1.Сөз таптарын ата.
2. Зат есім дегеніміз не? Оның сұрақтары қандай?
3. Зат есімнің септіктері нешеге бөлінеді? Оларды ата.
4. Зат есім қалай жіктеледі?

Жаңа сабақ


1-жаттығу. Ребусты шеш.



3-жаттығу
Туынды етістіктерді теріп жаз.

оқы

жүрді

ойла


сезді



жырла

көрген

ұсақта

болды




жүзді

ақылдас




керілме

тұзда




биле



  • Нелітен туынды етістік екенін дәлелде.

  • Туынды етістіктерді қатыстырып сөйлем құра.

Дәлелдеу үлгісі: Ақта – туынды етістік, өйткені онын түбірі – ақ. «Ақ» сөзі – сын есім, оған –та жұрнағы жалғанғанда қимылды білдіріп тұр. Сондықтан ол туынды етістік болады.
Сергіту сәті
Тез қозғалып осылай
Жаттығулар жасайық.
Жақсылықты үйреніп,
Жамандықтан қашайық.
5-жаттығу. Сызбаға қарап, етістік туралы білетініңді жинақта.

Е
Т
І
С
Т
І
К

мағынысы




сұрақтары




дара




күрделі




болымды




болымсыз




негізгі




туынды


Оқулық, дәптер



Сабақтың соңы
5мин

Үй тапсырмасы: 147 бет 6-жаттығу






Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың
материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне
қауіпсіздік техникасын
сақтау

1. Жеке жұмыс тапсырмалары
а. Үлестірмелермен жұмыс
б. Етістіктердің түрлерін ажырата білу

Сөз таптарының ережелерін қаншалықты біледі және жеке жұмыстарды орындауы арқылы бағалаймын.

Жазу коллеграфиясына көңіл бөлемін

Сабақ бойынша рефлексия. Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?

Сабақ жасау барысында оқушылардың деңгейіне сәйкес тапсырмалар қолдандым. Осы тапсырмаларды орындау барысында мақсатқа жетеді. Сабақты толық меңгереді. Әр түрлі тәсілдермен қалыптастырушы бағалау жүргіземін.



Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет