Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1С
|
Мектеп: №69 МГ
|
Күні: 9.06.2017
|
Мұғалімнің аты-жөні: Азатхан Маржангуль
|
Сыныбы: 5
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Жай бөлшектерді және аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу.
|
Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:
|
5.5.2.3
жай бөлшектерді, аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндеу;
|
Сабақтың мақсаты:
|
Жай бөлшектер мен аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндей алу.
|
Жетістік критерийлер:
|
Барлығы: координаталық сәуледе жай бөлшектерді кескіндеу алгоритмін біледі;
Көпшілігі: жай бөлшектерді және аралас сандарды координаталық сәуледе кескіндей алады;
Жекелеген: координатасы бойынша нүктені белгілеп, берілген нүкте бойынша координатасын таба алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Тілдік мақсат:
- координаталық сәуледе жай бөлшекті кескіндеу алгоритмін түсіндіреді.
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Координата басы, нүктенің координатасы, бірлік кесінді.
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:
Жай бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу үшін ...
бірлік кесінді ретінде алынады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларда өз бетімен жұмыс істеу мәдениетін дамыту, ұйымшылдыққа үйрету, бірін-бірі сыйлау, сыни тұрғыдан ойлау.
|
Пәнаралық байланыс
|
География (тапсырма)
|
Акт қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақта, PowerPoint бағдарламасы
|
Бастапқы білім
|
Координаталық сәуле және бірлік кесінді ұғымын білу, натурал санды координаталық сәуледе кескіндеу. Дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандар
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері
|
Жоспарланған іс-шаралар
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
4 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі.
Зейінін шоғырландыру:
психологиялық ахуал туғызу:
бір-біріне жақсы тілек айтып, көңіл-күй сыйлау.
Ұлттық құндылықты бағалау негізінде қоржындағы асықтар арқылы топқа бөлу (аралас топ)
|
Асықтар, сақа, қоржын
|
Білу
5 минут
|
Қызығушылықты ояту.
ЖЖ
«Қане бөлісейік» әдісі бойынша кестені толтырады
Бөлшектер
|
дұрыс
|
бұрыс
|
Аралас сандар
|
, , ,
,
|
|
|
|
ҚБ: жұппен бірін-бірі бағалайды.
Үй жұмысын тексеру және қателері болса талдау.
ҚБ: мадақтау
|
кесте
|
Сабақтың ортасы
Түсіну
8 минут
Қолдану
20 минут
Сабақтың соңы
8 мин
|
Мағынаны тану.
Координаталық сәуледе жай бөлшектi кескiндеу үшiн:
1) бөлшектiң бөлiмiнде қандай сан болса, бiрлiк кесiндiнi сон-
ша тең бөлiкке бөлу керек;
2) бөлшектiң алымында қандай сан болса, бiрлiк кесiндiнiң
сонша бөлiгiн алу керек.
Жаңа сабақ.
ТЖ: алгоритмді пайдалана отырып, тапсырманы орындайды.
«Ортақ нәтижеге жету» стратегиясы
Координаталық сәуле сыз;
Координаталық сәуле бойынан бірлік кесінді дәптердің 5 торкөзіне тең болатындай белгіле;
Координаталық сәуле бойынан координатасы болатын А нүктесін белгілеу керек.
нүктесі болатын В нүктесін белгіле;
Тапсырма интерактивті тақтадағы сызбамен салыстырылады, түсіндіріледі.
Оқушылар орындалған тапсырма бойынша алгоритмін ауызша тұжырымдайды:
ҚБ: өзін-өзі бағалайды.
ТЖ
«Сызбаны сөйлет» әдісі.
Сызба бойынша сұрақтарға жауап беру:
Бірлік кесінді ретінде дәптердің қанша тор көзі алынған?
нүктесі қалай белгіленген?
нүктесі қалай белгіленген?
ҚБ: қолдау, мадақтау
№437
Координаталық сәуледе А, В, С және D нүктелерiне қандай
сандар сәйкес келедi (3.15-сурет)? А, В, С және D нүктелерiн
координаталарымен жазыңдар.
ҚБ: дескриптор:
Координаталық сәуледе берілген нүктенің координатасын жазады;
Нүктелерді координаталарымен оқи алады.
Бiрлiк кесiндi ретiнде 4 см кесiндiнi алып, координаталық сәуле
сызыңдар. Оның бойынан: А нүктелерiн белгiлеңдер.
ҚБ: дескриптор:
Координаталық сәуледе бөлшектерді кескіндейді;
Сызбамен сауатты жұмыс жасай білу.
Сергіту сәті: «Бобер» биі
ЖЖ
№443
Қасқыр түлкіні көрiп, қуа жөнелдi. 1) қасқырдың тұрған
жерiне сәйкес нүктенi әрiппен белгiлеп, оны координа-
тасымен жазыңдар; 2) түлкінің тұрған жерiне сәйкес
нүктенi әрiппен белгiлеп, оны координатасымен жазыңдар;
3) түлкі қасқырдан бiрлiк кесiндi есебiмен қандай қашықтықта?
Бөлшекпен жазыңдар (3.17-сурет).
ҚБ: бірін-бірі бағалайды.
Жоғары ойлау дағдыларын қалыптастыруға арналған тапсырма: №457
Координаталық сәуленің санақ басы (О нүктесі) Ақтөбе
қаласына сәйкес.
1. Қазақстанның картасын пайдаланып, координаталық
сәуледегі сұрақ белгісімен белгіленген нүктеге қай қала сәйкес
екенін табыңдар.
2. Координаталық сәуле бойында нүктелермен кескінделген
қалалардың координаталарын жазыңдар.
ҚБ: «екі жұлдыз, бір тілек».
«Ой толғаныс».
Семантикалық карта.
ҚБ: бағдаршам.
Үй тапсырмасы: №449 шығармашылық тапсырма.
Рефлексия.
Сабақ қалай өтті?
|
Мен сабақта не істедім?
|
қорытынды
|
Қызықты маған ұнады:
Жақсы:
Қызықсыз болды:
|
Топпен жұмыс
Жұппен жұмыс
- Жекелей жұмыс
|
- Барлығын түсіндім
- Түсінбеген сұрақтарым бар
- Ештеңе түсінбедім
|
|
слайд
слайд
Оқулықпен жұмыс
Клип
Қазақстанның георгафиялық картасы
слайд
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың бір-біріне түсіндіруі, қолдау көрсетуі ескерілді; топтық жұмыс арқылы оқушылардың өзара байланыс орнатуына мүмкіндік берілді; жекелеген жұмыс арқылы оқушының жеке қабілетін арттыру ескерілді.
|
Сабақ барысында қолдау, мадақтау;
Дескрипторлар;
Өзін-өзі бағалау;
Бірін-бірі бағалау;
Бағдаршам;
«Екі жұлдыз, бір тілек»
|
Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын асырмау.
Сабақ ортасында сергіту сәтін ұйымдастыру.
«Бобер» биі.
|