Сабақтың тақырыбы Жай бөлшектің негізгі қасиеті Бөлім: 1c жай бөлшектер



Дата24.01.2023
өлшемі213.61 Kb.
#468666
түріСабақ
бөлшек қысқарту КМЖ





Пәні

Математика

Мұғалімнің аты-жөні

Жусипназарова Жадыра

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жай бөлшектің негізгі қасиеті

Бөлім:

5.1C Жай бөлшектер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.1.2.14 жай бөлшектерді қысқартуда бөлшектің негізгі қасиетін қолдану;
5.1.2.15 жай бөлшекті жаңа бөлімге келтіру;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Жай бөлшектің негізгі қасиетін анықтайды
Көпшілігі: Жай бөлшектерді қысқартады
Кейбір оқушылар: Жай бөлшектердің негізгі қасиетін пайдаланып күрделі есептерді шешеді

Бағалау критерийі

  • Жай бөлшектерді қысқартуда негізгі қасиетін қолдана алады

  • Жай бөлшектерді қысқарта алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі:

Түсіну, қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі
/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы
4 мин


3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі.
II. Үй тапсырмасын тексеру
Тақтада үй тапсырма жауабымен көрсетіліп тұрады.
«Сигналды карта» әдісі арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.
Оқушыларды гененатор арқылы арқылы 3-топқа бөлемін https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/



«Сұрақ менен, жауап сізден» әдісі арқылы өткен алдыңғы өткен тақырыпқа шолу жасап, өткен тақырыптың бүгінгі күнмен байланыстыру:



Үй тапсырмасына тақтадан қарап тексереді



ҚБ «Ауызша мадақтау» әдісі



Слайд 1

https://castlots.org/razdelit-na-gruppy/


Слайд 2


Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс
(10 мин)

Жұппен жұмыс


(10 мин)

Топпен жұмыс


( 5 мин)

Ширату жаттығуы
Суреттердегі (төртбұрыш, шеңбер, шаршы) фигураларды алып, боялған бөліктерінің санын сұрау арқылы жаңа тақырыптың оқу мақсаты-мен таныстырылады.
- шеңбер, шаршының түсі қандай?
- неше бөлікке бөлінген?



Анықтама.
Бөлшектің алымын да, бөлімін де олардың ортақ бөлгішіне (1-ден өзге) бөлуді бөлшекті қысқарту деп атайды.

Жай бөлшекті қысқарту


Қысқартылатын Қысқартылмайтын


жай бөлшектер жай бөлшектер

Анықтама.
Алымы мен бөлімі өзара жай сандар болатын бөлшектер қысқартылмайтын бөлшектер деп аталады.

  • Тақырып бойынша есептер шығару.



«Түсіндіру және сипаттау» әдісі бойынша топпен жұмыс жасайды


І топқа: № 377
Натурал сандардың бөлінгіштік қасиетін пайдаланып , бөлшектерді қысқартыңдар:
ІІ топқа: № 378
Бөлшектің алымы мен бөлімінің ең үлкен ортақ бөлгішін тауып, бөлшектерді қысқартыңдар:
ІІІ топқа: № 379
Бос орындарды толтырыңдар:








№2. Бөлшектің негізгі қасиетін қолдана отырып, бөлшектерді қысқартыңыз:



Дескриптор: Білім алушы
 қысқартылмайтын бөлшектерді жазады
Тапсырма №2.
Сурет бойынша бөлшекті жазып және оны қысқартылмайтын бөлшек түріне келтіріңіз.

Сурет

Бөлшек

Қысқартылмайтын бөлшек

























Дескриптор: Білім алушы:

Топпен жұмыс жасайды

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша орындайды. Алдымен өзі, содан кейін жұппен талқылап, топта жұмыс жасайды. Оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді.









Жалпы 3 балл
ҚБ «Қолпаштау» әдісі

Дескрипторы:




Жалпы 3 балл
ҚБ «Қолпаштау» әдісі
Дескриптор:

  1. Бөлшек түрінде жазады;

  2. Бөлшектерді қысқартады

Жалпы 4 балл
ҚБ «Қолпаштау» әдісі
Дескриптор:

  1. ЕҮОБ табады;

  2. Бөлшектерді қысқартады

Жалпы 4 балл
ҚБ «Қолпаштау» әдісі
Дескрипторы:

Жалпы 3 балл


ҚБ «Қолпаштау» әдісі
Дескриптор:
Жалпы 5 балл
ҚБ СМАЙЛИК

Дескриптор:



  1. Бөлшек түрінде жазады;

  2. Бөлшектерді қысқартады

Жалпы 4 балл
ҚБ «Қолпаштау» әдісі



Слайд3

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/zhaj-bolshekterding-negizgi-qasieti?mid=e6c4a590-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe


https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/zhaj-bolshekterding-negizgi-qasieti?mid=e6c4a595-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe

Слайд4

Слайд5

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/diagramma-diagramma-turleri-donggelek-syzyqtyq-zhane-bahandy-diagrammalar?mid=04581656-9d5a-11e9-be78-49d30a05e051





Сабақтың соңы
Тест (5 мин)

3 мин


«Біліміңді сынап көр» тест тапсырмасын орындау

Рефлексия: «Көңіл күй»


Оқушыларға үш түсті белгілер беріледі.
Қызыл түс – «Мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл–күйім жоқ.»
Көк түс - “Көңіл-күйім жақсы, сыныптастарымның көмегімен тапсырманы орындадым.”
Жасыл түс – «Мен бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл–күйім тамаша.»

Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критериилері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау


Үйге тапсырма: №379 (2), 380(2), 138-бет



Оқушылар тест тапсырмасын орындайды

Оқушылар стикерлер арқылы кері байланыс береді


13-16 балл «3»
17-19 балл «4»
20-21 балл «5»



Жалпы 5 балл

https://bilimland.kz/kk/subject/matematika/5-synyp/zhaj-bolshekterding-negizgi-qasieti?mid=e6c4a59a-9ee4-11e9-a361-1f1ed251dcfe




Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет