Сабақтың тақырыбы Компьютердің қызметі Сабақтың түрі



бет1/2
Дата23.12.2022
өлшемі0.93 Mb.
#467826
түріСабақ
  1   2
1 Информатика 6 сынып Компьютердің қызметі сабақ жоспары

Сабақ жоспары


Көп мерзімді жоспар бөлімі:
«Компьютерлік жүйелер мен желілер»

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Арингазинова А. М.
Жолдаспекова Г.С.

Сынып: 6

Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:




Сабақтың тақырыбы

Компьютердің қызметі




Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгерту, білім мен дағдыларын қалыптастыру




Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.2.1- операциялық жүйенің негізгі міндеттерін атап өту

Сабақтың мақсаты

Операциялық жүйенің (ОЖ) негізгі қызметтерімен танысу

Бағалау критерийлері:

1) операциялық жүйенің қызметтерін атайды;
2) ОЖ пиктограммаларын анықтайды;
3) ОЖ анықтамасын айтады .

Тілдік мақсаты:



Оқушылар:
- компьютердің әрбір құрылғыларының міндеттерін талқылайды (енгізу және шығару құрылғылары, ақпаратты сақтау құрылғылары, ақпаратты өңдеу құрылғылары);
- операциялық жүйенің негізгі қызметтерін атау.
Пәндік лексика мен терминология:

  • ақпаратты енгізу (шығару) құрылғыларына ... жатады

  • операциялық қызмет ... үшін қажет


Пән терминологиясы:

Қазақ тілінде

Ағылшын тілінде

Енгізу құрылғысы

Input device

Шығару құрылғысы

Output device

Қатты диск

Hard disc

Процессор

Processor

Операциялық жүйе

Operation System



Құндылықтарды дарыту



Ынтымақтастық
Топтағы іс-әрекеттері арқылы оқушылардың коммуникативтік дағдыларын дамыту

Пәнаралық байланыстар

ДК құрылымы


Бастапқы білім

5.1.1.1 процессор мен қатты дисктің міндеттерін қарапайым деңгейде түсіндіру




Сабақ барысы

Сабақтың кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер



Ресурстар

Сабақтың басы
0-7 мин.

Оқушылармен амандасу Қызығушылығын ояту

Мұғалім суреттерді көрсету арқылы оқушылармен бірге тақырыпты анықтайды



Топтарға бөлу үшін мұғалім суреттерді таратады. Оқушылар топтарға бөлінеді, топтарға бөлінудің критерийлерін түсіндіреді.


Топтық жұмыс. Оқушылар берілген тапсырманы талқылайды және жауап нұсқаларын ұсынады.


Топқа бөлінгеннен кейін оқушылар бірге өздерінің бірігуін талқылайды.
Тапсырмаға 1,5 минут бөлінеді.

Талқылаудан кейін жауаптарын слайдта көрсетілген классификациямен салыстырады.


Мұғалімнің сұрағы:
Компьютердегі ең негізгі бағдарламаны атаңыздар.
Оқушылар топта сұрақты талқылап, өз жауаптарын айтады.
Мұғалім сабақтың тақырыбын өздеріне анықтауды ұсынады. Оқушылар сабақ тақырыбын өздігінен анықтап айтады.
Сабақтың мақсатын анықтағаннан кейін оқушылар 2 тілде тезауруспен танысады.



1 Слайд презентация
Интерактивті тақта

2 Слайд Презентация.

3 Слайд Презентация


Сабақтың ортасы
8-17 мин.

25 -30 мин.

31-37 мин.



Мұғалім әр топқа сұрақтар ұсыну арқылы тақырыпты талқылайды:

  1. Операциялық жүйе дегеніміз не?

  2. Операциялық жүйенің қызметтері қандай?

Оқушылар сұрақтарды алдымен топта талқылайды, кейін топтар жауаптарымен өзара бөліседі.


Оқушылар топта берілген сұрақтарды талқылайды және жауап береді.
Мұғалім әр топқа аудитория алдында сұраққа жауап беруге мүмкіндік береді.
Басқа топтар жауаптарын бағалайды.
Өзара бағалау ұйымдастырылады.

Алдыңғы өткен тақырыпты пысықтау үшін келесі тапсырманы жеке орындауды ұсынады.


Тапсырманы бірінші орындаған оқушыға интерактивті тақта көмегімен алдын-ала флип-чартта дайындалған анықтаманы жинау ұсынылады.


Кейін тақтадан дұрыс жауабын көрсету арқылы әр оқушы өз жауаптарын салыстырады. Нәтижелерін өздігінен бағалайды. Өзін-өзі бағалау жүреді.

Әрі қарай оқушыларға жеке тапсырма ойын түрінде ұсынылады. «Дұрыс, бұрыс» тұжырымдарды белгілейді.



Тапсырманы орындау үшін оқушыларға келесі ресурсты көру ұсынылады:


Оқушылар дұрыс тұжырымдарды белгілейді. Тапсырманы орындап болғаннан кейін бір-бірімен дәптерлерін алмастырып, өзара тексереді.


Оқушыларға дұрыс жауаптары көрсетіледі.

Жауаптары көрсетілгеннен кейін оқушыларға төмендегі сілтемені қолдана отырып жеке тапсырманы орындау ұсынылады.


Оқушыларға орындау ұсынылады:


1-тапсырма;
2-тапсырма;
3-тапсырма.

Саралау үшін оқушыларға білім беру ресурсының интерактивті тапсырмалары қосымша тапсырмалар ретінде қолданылады.



Ұсынылған тапсырмаларды орындау барысында оқушылар жұпта өз жұмыстарының нәтижелерін талқылайды.


Оқушыларға жұпта орындауға келесі тапсырмаларды ұсыныңыз.

Тапсырмаларды тексеру барысында оқушылар тексеру парағын қолданады.

Өзін бағалау және өзара бағалау жүзеге асады.
Әрі қарай мұғалім барлық оқушылардан ОЖ қызметтерін түсіндіруін және атап беруін сұрайды.
Мұғалім қалыптастырушы бағалау үшін тапсырманы орындауды ұсынады:



1.1 қосымшасы

1.2 қосымшасы


9 Слайд Презентация

11 Слайд Презентация

https://bilimland.kz/kk/#lesson=16386

https://learningapps.org/4088552

1.3 қосымшасы
15 Слайд Презентация

https://bilimland.kz/kk/content/lesson/16320-operacziyalyq_zhujeni_basqaru_tasilderi_men_negizgi_obektileri




Сабақтың соңы

38 – 40 мин.







Достарыңызбен бөлісу:
  1   2




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет