Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Көркем әдебиет және эпикалық сарын
|
Мектеп: № 18 орта мектебі КММ
|
Күні:30.01.2023жыл
|
Мұғалімнің аты-жөні: Токтасынова Камшат Жаныбековна
|
СЫНЫП: 8К
|
Қатысқандар :
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Көшпелілер мен табиғат тұтастығы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.3.3.1.Мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу.
8.4.4.2.Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану.
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Оқушылар көшпелілер, тұрлаулы, тұрлаусыз мүше туралы білімдерін толықтырады.
|
Оқушылардың басым бөлігі: Көшпелілердің тұрмыс-тіршілігін, жағдайларын салыстырады. Талдайды.Тұрлаусыз, тұрлаулы мүшелердің ерекшелігін біледі.
|
Кейбір оқушылар: Сөйлемнен тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді таба алады.
|
Ойлау деңгейі
|
Білу, түсіну, қолдану
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар орындай алады: Мәтінді ұғады. Кестеге салады. Суретпен бейнелейді.Тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді ажыратады, сөйлемнен табады.
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
1.Көшпелілерді қалай бөлген?
2.Тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелердің сөйлем құрауға қатысы қандай?
|
|
|
|
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың
кезеңдері, уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурс
|
Басы
5 минут
5минут
|
1.Ұйымдастыру кезеңі.
«Сатып аламын, сатамын» әдісі.
Оқушылар шеңбер құра тұрады. Оң жағында тұрған сыныптасының жақсы қасиетін сатып алады. Өзінің кемшілік қасиетін сол жағындағы сыныптасына сатып жібереді.
«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі арқылы сұрақтар беріледі.
Тақтаға көшпелілер, тұрлаулы, тұрлаусыз мүше деген сөздер ілінеді.
Қайда? Бұл терминді сіздер бұрын қайда және қандай мағынада кездестірдіңіздер?
Қалай? Өз тәжірибеңізден осы атауларды қалай қолдана алатындарыңызға мысал келтіре аласыз ба?
Қандай? Осы сабақта бұл атаулар қандай байланыста болады деп ойлайсыздар?
- Осы сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?
-Бүгінгі сабаққа қандай мақсат қояр едіңдер?
Оқушылар жауаптары қорытындыланып, сабақтың тақырыбы, мақсаты және бағалау критерийлері таныстырылады.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтағы көңіл-күйін білдіреді.
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, сабақтың тақырыбын анықтайды, мақсат қояды.
|
ҚБ. Мадақтау
Бағалау дескрипторы беріледі. Сол бойынша Топ жетекшілері бағалайды.
|
«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісі
қағаз қималары
|
Ортасы
30 минут
|
ЖЖ.
112-беттегі 1А-тапсырмасын күбірлеп оқып шығады. Оқушылар мәтінге байланысты тірек сөздерді айтады.
ТЖ.
1-топ. Суреттерді пайдалана отырып, мәтін мазмұны негізінде Венн диаграммасын толтырады.
2-топ. Венн диаграммасында тұрлаулы, тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің ерекшелігі мен ұқсастығын ажыратады.
3-топ. Көктем шыға көшпелі қазақ ауылы қыстаудан көктеуге келіп қонады. Көктеудегі маңызды атқарылатын шаруа – мал төлдету. Малдың төлдерін аман сақтап қалу – малшы ауылдың тіршілігіндегі ең жауапты кезеңнің бірі. Берілген сөйлемдерден тұрлаулы, тұрлаусыз мүшелерді тауып, Венн диаграммасына түсіреді.
|