Білім беру ұйымының атауы
Мұғалімі;
Күні:
Сынып: 1
|
№19 мектеп
Кульмаганбетова Ғ. Е
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ұлттық ойындар туралы не білемін? В дыбысы мен әрпі.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
|
Сабақтың мақсаттары
|
Барлығы: Жаңа білімді меңгереді.
Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды.
Кейбірі: Алған білімді өмірде қолдана алады.
|
Жетістік критерийлері
|
Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық байланыс
|
Өнер, ана тілі сабағы
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Аудиожазба, таныстырылым.
|
Тілдік құзыреттілік
|
Ойын-игра
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
2 мин
1 мин
|
Жағымды ахуал туғызу
-Балалар, сабағымызды бастамас бұрын орнымыздан тұрып қонақтарға амандасып алайық.
Ұлдар – ассалаумағалейкум!
Қыздар – сәлеметсіздер!
Орыс тілінде – здравствуйте!
Ағылшын тілінде – hello!
-Қонақтармен амандасып алдық, енді бір біріміздің қолымыздан ұстап бүгінгі сабаққа сәттілік тілейік!
-Балалар, біз барлығымыз мультфильм көргенді жақсы көреміз бе?
-Ендеше мультфильмнен үзінді көріп алайық. «Қап, бәлем, тоқтай тұр!»,
-Қоян қандай көлікпен келе жатыр?
-Велосипед сөзін бәріміз айтып көрейікші.
-Сөздің басында қандай дыбыс естіп тұрмыз? -Тағы бір мультфилмге назар аударайық. Гена қолтырауын
-Қолтырауын Гена мен Қалқан құлақ қандай көлікпен келе жатыр?
-Вагон.
|
Шаттық шеңбері
Суреттер
|
Сабақтың ортасы
3 мин
3 мин
3 мин
4 мин
7 мин
1 мин
1 мин
|
-В дыбысы – дауыссыз дыбыс. Оны көк бояумен бояймыз. В дыбысы орыс тілінен енген сөздерде ғана кездеседі. В дыбысы сөздің қай жерінде кездеседі? (электронды оқулық).
-Енді В дыбысының жазылуын үйренейік.
Сергіту сәті. Мен көрсетіп тұрған буындарды әндетіп айтайық.
Енді Қоянның сендерге тапсырмасы бар екен. Қане ашып көрейікші.
Бір аяқты, бір басты,
Жүгіреді тым қатты (велосипед).
Көше бойлап аяңдайды,
Адам тасып аялдайды (автобус).
Табанында жолы бар,
Төбесінде қолы бар. (Трамвай)
Жұптық жұмыс
-Осы сөздерге дыбыстық талдау жасайық.
|
|
Т
|
Р
|
А
|
М
|
В
|
А
|
Й
|
А
|
В
|
Т
|
О
|
Б
|
У
|
С
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
В
|
Е
|
Л
|
О
|
С
|
И
|
П
|
Е
|
Д
|
В
|
А
|
Г
|
О
|
н
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
-Велосипедтің қандай пайдасы бар?
«Шашылған буындар»
1-топ: Бәйге
2-топ: Көкпар
3-топ: Теңге алу
4-топ: Аударыспақ
-Балалар, қандай сөздер шықты?
-Бұлар қазақтың ұлттық ойындарына жатады.
-Бұл ойын туралы не білесіңдер?
- Ұлттық ойындар туралы мағлұмат алып, ойнап көрейік.
1. «Бәйге» бейнефильмі.
Бәйге ойынын ойнап көрейік. Мына сөздерді оқы. Вагон, велосипет, аквариум, автобус
2. «Теңге алу» бейнефильмі. Қандай дыбыс екенін тап.
3. «Ханталапай». Әр топтан 4 оқушы шығады.
4. «Аударыспақ», «Көкпар» ойындары (бейнефильм). Бұл ойындарды текке ойнамаған. Ол кезде соғыс өте көп болған. Сондықтан ер адамдарды төзімділікке, шыдамдылыққа, тапқырлыққа, батырлыққа тәрбиелеген.
-Бұл бейнефильмнен көрген ұлттық ойындардың көбі немен байланысты болған екен?
-Олар атты не үшін қолданған?
Ендігі тапсырма мәтінмен жұмыс
Аударыспақ – бірін-бірі ер үстінен аударып алу сайысы. Бұл ойынға ат құлағында ойнай білетін жігіттер қатысады. Ойында аты мықты, білікті жігіттер жеңіп шығады.
Көкпар - ұлттық ат спорты ойындарының бірі. Көкпарға жасқа толған серкенің семізі таңдалған. Семіз серке терісі жыртылмайды.
Теңге алу ойыны тегіс жерде өткізіледі. Ойынға жуас жылқы таңдап алады. Ойыншылар жердегі орамалды іліп алу керек. Сонда жеңімпаз атанады.
Бәйге – бұл ат жарысы. Бәйге атына салмағы жеңіл жас балалар мінгізіледі. Бәйгенің үш түрі бар: Аламан бәйге, Құнан бәйге және Жорға жарысы.
Сергіту сәті «Бәйге» әніне билету
|
Буындар жазылған парақшалар
АКТ
Суретті парақшалар
АКТ
Мәтін жазылған парақшалар
Суреттер
|
Сабақтың соңы
2 мин
Кері байланыс
1 мин
|
-Балалар, бүгінгі сабақта біз қайда бардық?
-Бүгінгі сабақта не істедік?
-Сендерге қандай тапсырма орындаған ұнады?
-Қандай тапсырма қиындық туғызды?
|
|
Бағалау
1 мин
|
|
Жылқының суреті
|