Пән: Математика
Сынып:
Күні:
Сабақтың тақырыбы:Мәтінді есептерді пропорция көмегімен шығару
Мақсаты: Білімділік: «Пайыз», «Пропорция» тақырыбындағы білімдерін тереңдету, жай бөлшектер және пайызға арналған есептерді пропорция құру арқылы шығаруды үйрену.
Дамытушылық: салыстыра білу қабілеттерін, айырмашылық пен ұқсастық және өз бетімен ізденушілік қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: Есеп шығаруда табандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
II.Математикалық диктант
Тапсырмалары
|
Жауаптары
|
Екі санның қатынасы дегеніміз не? Формула түрінде көрсет.
|
|
Пропорция дегеніміз не? Формула түрінде көрсет.
|
|
Пропорцияның негізгі қасиеті қалай айтылады? Формула түрінде көрсет.
|
|
Тура пропорционал шама дегеніміз не? Формула түрінде көрсет.
|
|
Кері пропорционал шама дегеніміз не? Формула түрінде көрсет.
|
|
III. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: пропорция көмегімен мәтінді есептер шығару.Ал,балалар,бүгін біздер пропорция көмегіменпайызғажәнежайбөлшектергеарналғанмәтіндіесептердішығарудыүйренеміз.Ал ол үшін әуелі санның пайызын табуды есімізге түсірейік.Оқушылар ауызша жауап береді.
Санның пайызын табу үшін:
Пайызды жай бөлшекпен немесе ондық бөлшекпен өрнектейді.
Берілген санды осы бөлшекке көбейтеді.
Мысалы: алпыс санының он пайызын табу үшін,алпысты жүзден онға көбейтеміз,сонда алты шығады.
Ал пайызы бойынша санды табу үшін:
Пайызды жай бөлшекпен немесе ондық бөлшекпен өрнектейді.
Санның пайызын бөлшекке бөледі.
Оқушылар мұғалімнің көмегімен мәтінді есептердің түрлеріне мынандай схема құрады.
IV.Алғашқыбекітуесебі:
Туристер 200 км қашықтықтыжүріпөтті.Оның 40%-ынмашинаменжүріпөтті.Туристермашинаменқаншажолжүріпөтті?Керіесепқұрастыру.
Есептің типі
|
Санның пайызын табу
|
Пайызы бойынша санды табу
|
Проценттік қатынасты табу
|
Есептің қысқаша жазылуы
|
100% - □
□ - х
|
100% - х
□ - □
|
100% - □
Х - □
|
Пропорция
|
=
|
|
|
Пропорцияның белгісіз мүшесін табу
|
Х= =80
|
|
|
Жауабы
|
80 км
|
|
|
V. Топтарғатапсырмаберу.
I топ: санның пайызын табуға арналған есептерді шығарады.Топтан бір оқушы тақтаға шығарады.
II топ:пайызы бойынша санды табуға арналған есептерді шығарады.Топтан бір оқушы тақтаға дәлелдейді.
III топ. Проценттік қатынасты табуға арналған есептерді шығарады.Топтан бір оқушы тақтаға дәлелдейді.
Тапсырмалар:
Кітапханада 400 кітаптар мен журналдар бар. Оның 26%-ы математикаға арналған кітаптар.Кітапханада математикаға арналған неше кітап бар?
Қарбыз массасының 98%-ы су.5 кг қарбызда қанша су бар?
Товарлың бағасы 120 теңгеге арзандатылған,бұл бастапқы бағасының 15%-ын құрайды.Товардың бастапқы бағасы қандай?
400 г ерітіндіде 20г тұз бар.Тұздың ерітіндідегі проценттік қатынасын табыңдар?
Айдағы дененің салмағы жердегі осындай дененің салмағының 16 %-ын құрайды.Егер ғарышкер жерде 70 кг салмағы болса, айдағы салмағы қанша болады?
VI.Өзіндік жұмыс.
Тапсырма: Жай бөлшектер үшін пропорция құруға арналған схема құрастыру
Топтарға тапсырма беру:
I топ: санның бөлігін табуға арналған есептерді шығарады.Бір есепті оқушы тақтаға көрсетеді.
II топ: бөлігі бойынша санды табу есептерін шығарады. Бір есепті оқушы тақтаға көрсетеді.
III топ:бөлшектердің проценттік қатынасын табуға арналған есептерді шығарады.
Бір есепті оқушы тақтаға көрсетеді.
Тапсырмалар:
Барлығы600теңгебар.Осытеңгенің 1/ 4- іжұмсалды.Қаншатеңгежұмсалды?
Баласы 10 жаста.Оныңжасыәкесініңжасының2/7-сін құрайды.Әкесі неше жаста?
Өріктікептіргендеөзініңмассасының 0,3-інжоғалтады.4,8 кгкептірілгенөрікжинауүшіннешекгөрікжинаукерек?
35 саны 55 санының қандай бөлігін құрайды?
VII.Қорытынды.
Бекіту сұрақтары:
Пайыз бен бөлшектер үшін қандай есеп түрлерін қарастырдық?
Бұл есептерді шығарудың неше тәсілін білесіздер?
Есеп шығарудың қай тәсілі сізге ұнады?
VIII.Үйгетапсырма:
Практикалық жұмыс №171
Атобы. № 155-160 Втобы: №161-165
Достарыңызбен бөлісу: |