Бастауыш сынып мұғалімі:Рысқалиева Сандуғаш Асылбековна
Сабақтың тақырыбы
|
Несіпбек Айтов«Алтын сөз»
|
Сілтеме
|
Ана тілі.Жалпы білім беретін мектептің 4-ші сыныбына арналған оқулық.
Алматы «Атамұра»2011жыл Интернет сайты-firefox Mozilla
|
Жалпы мақсаты
|
Халқымыздың ізгі ниеті ақ бата ,игі тілектерімен таныстыру.
|
Міндеттері
|
1.Өзіндік пікір айтуға үйрету.
2.Дүниетанымын кеңейту
3.Қиялын дамыту.
|
Оқу нәтижесі
|
Оқушылар халқымыздың ізгі ниетті ақ бата түрлерін үйренеді.
|
Тапсырмалар
|
Топқа бөліну,сұрақ-жауап,оқулықпен жұмыс,шығармашылық жұмыс,бағалау парағы
|
Оқыту әдістері
|
Жаңа әдістер.
АКТ
Ой шақыру,миға шабуыл.
Оқыту үшін бағалау.
1.Диалог
2.Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
4.Топтық жұмыс
|
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
3мин
|
Ұйымдастыру бөлімі
Психологиялық ахуал
«Мен -күнмін»тренингі
Мақсаты:Адам бойындағы жақсы қасиеттерді таныстыру.
Барлық балаға бір парақтан таратылады.
|
Оқушылар сабаққа жинақталады
Балалар берілген параққа күннің бейнесін салып ,күннің ішіне өз есімдерін жазып,ал күннің әрбір шуағына өздерінің бойындағы ең жақсы қасиеттерін жазады.
|
2мин
5мин
3мин
3мин
|
Топқа бөлу
Балаларды 1,2,3,4 сандары бойынша топқа бөлу.
Өткен сабақты қорытындылау
«Жасырынбақ»ойыны арқылы.
Ойын шарты оқушылар көздерін жұмады.
Көзім,көзім,көз
Көзімде бар шоңайна
Шоңайнасы кіреді
Көзіңді жұм абайла
Тапсырманы орындап,жауап берген оқушыны формативті бағалаймын
Ой шақыру
«Жаңбырменен жер көгерер,
Батаменен ер көгерер.»
Осы мақалдың мағынасын түсіндіру
Ой қозғау
Бата не үшін беріледі?
Батаның қандай қасиеті бар?
|
Оқушылар 4 топқа бөлінеді. Жылдам қай сан екенін тауып топқа орналасады.
Оқушылар тапсырманы орындайды
Оқушылар өз бетінше мақалдың мағынасын түсіндіреді.
Бата туралы өз білгендерін айтады.
Бүгінгі жаңа тақырыпты ашады
|
10мин
2мин
7мин
5мин
2мин
2мин
1мин
|
Жаңа сабақ
-Жаңа сабақтың тақырыбын хабарлау.
Оқулықпен жұмыс
1.«Алтын сөз»өлеңінің авторы туралы не білеміз?
2.«Алтын сөз»өлеңімен танысу
Сергіту сәті
Түстерге байланысты сергіту сәтін жасату.
Жасыл-қол алысу
Сары-сипау
Қызыл-құшақтау
Топтық жұмыс
1топБес жол өлең құрастыру
2топБата түрлері туралы білетіндерін жазу
3топБерілген мақал-мәтелдердің жалғасын табу,мағынасын түсіндіру
4топБатаны жалғастыру
Кубизм стратегиясы
Қыдыр ата қонаққа келеді,сиқырлы текше арқылы оқушылардың білімдерін тексереді
Бата дегеніміз не?
Батаны кімдер береді?
Батаны қай кезде береді?
Батаның қандай түрлері бар?
Батаны не үшін береді?
Батаның қандай пайдасы бар?
Жақсы білім көрсеткені үшін Қыдыр ата бата береді
Бағалау
Топтарға бір-бірін бағалату.
Мұғалім бағалайды
Рефлексия
Оқушылармен кері байланыс орнату
|
1.Несіпбек Айтов туралы өткен білімдерін еске түсіреді
2.Өлеңді мәнерлеп оқу
Түстерге байланысты сергіту жаттығуын жасайды
Әр топтың оқушылары бірігіп жұмыстарын қорғайды
Бір оқушы Қыдыр ата болып келеді
Оқушылар сұраққа жауап береді
Әумин деп Қыдыр атаны шығарып салады
Бір-бірін бағалайды
Сабақтан алған әсерлерін стикермен жабыстыру
|
Бастауыш сынып мұғалімі: Рысқалиева Сандуғаш Асылбековна
Сабақтың тақырыбы
|
Жыл мезгілдері.Ескен Елубаев
|
Сілтеме
|
Ана тілі.Жалпы білім беретін мектептің 4-ші сыныбына арналған оқулық.
Алматы «Атамұра»2011жыл
|
Жалпы мақсаты
|
Оқушыларға ақын туралы түсінік беру.Өлеңнің мазмұндық –идеялық мәнін ашуда сыни ой айтуға жетелеу.
|
Міндеттері
|
Мазмұнын түсіну,идеясын ашуға мүмкіндік беру.
Оқушы үнін тыңдау және талантты ,дарынды оқушыларды анықтау.
|
Оқу нәтижесі
|
Оқушылар сыни тұрғыдан ойлана алады.
|
Тапсырмалар
|
1.Сынып ережесін құру.
2.Топтық жұмыс.
3.Түсіну-оқулықпен жұмыс
4.Қолдану –шығармашылықпен жұмыс
5.Талдау-әр топқа тапсырмалар.
6.Жинақтау –әңгіменің негізгі идеясын ашу тапсырмалары
7.Бағалау-Рефлексия
|
Дерексөздер,жабдықтар
|
Интерактивті тақта,суреттер,бояу,қарындаштар,постер,үлестірмелі материалдар,стикерлер,АКТ желісі.
|
Оқыту әдістері
|
Жаңа әдістер.
АКТ
Ой шақыру,миға шабуыл.
Оқыту үшін бағалау.
1.Диалог
2.Жеке жұмыс
3.Жұптық жұмыс
4.Топтық жұмыс
|
Уақыты
|
Сабақтың барысы
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Жағымды психологиялық ахуал
(1 минут)
|
1.Оқушылармен амандасу.
2.Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.
Оқушылармен шеңберде тұрып амандасу.
Қол ұстасып құрайықшы,
Шаттық шеңбер бәріміз.
Күлімдесіп тұрайықшы,
Жарассыншы сәніміз.
-Арайлап атқан әр таңымыз,қуаныш пен бақытқа толы болсын!
|
Мұғаліммен амандасу.
Оқушылар шеңберге тұрып ,бір-біріне жылы лебізін білдіреді.
|
Топқа бөлу
(1минут)
|
3.Топқа бөлу.
Сынып ережесін құру.
1.Сабақтан қалмау,кешікпеу.
2.Топтағы оқушылардың пікірін тыңдау.
3.Ойымызды еркін ,тиянақты баяндау.
4.Келесі топтың ойын тыңдау.
5.Уақытты үнемді пайдалану.
|
3 топқа бөлінеді.
Оқушылар жеке өз ережелерін айтып ортаға салады да, ортақ ереже шығарады.
|
(7 минут)
|
Әр топқа А-3 қағазы беріледі.
Топтар жұмыстарын қорғайды.
|
Оқушылар өз топтарының атын қорғау үшін топпен жұмыс жасайды.
Постерлерін ортаға шығып таныстырып,топтың атын қорғайды.
Мысалы:1 топ
Суық аяз боран
қар Қыс мұз
қырау қалың киім
|
(5минут)
Білу
(5 минут)
Түсіну
(5 минут)
(2 минут)
Сергіту сәті
(2 минут)
Талдау
(8 минут)
|
Үй тапсырмасын тексеру
«Өрмекшінің торы »әдісі бойынша сұрау.
Нан туралы өлең .Кәрім Сауғабаев
Үй тапсырмасын қорыту.
О,адамдар!Кең пейілділер !
Бір дән жатса жолда,
Ұлылықпен еңкейіңдер!-дегендей оқушылар ,ас атасы нанға құрметпен қараңдар.
Жаңа сабақ.
«Ой шақыру »әдісі
Жыл мезгілдері туралы жұмбақ шештіремін.
1.Қар кетіп,қыр көгерді,
Қыс қиқуы көбейді.
Жерге дән сеуіп,
Қорадан жас төл өрді.(Көктем)
2.Күн ысып,су жылынып,
Егін басын тұр иіп.
Жеміс тердік бақшадан,
Жеңімізді түрініп.(Жаз)
3.Дала тегіс сарғайды,
Шаруа қысқа қамданды.
Күн қысқара бастады,
Тауға тұңғыш қар жауды.(Күз)
4.Сұлық жатыр ақ дала,
Сирек жортқан аң ғана.
Көтеріп бір аяғын,
Қаздарым тұр аулада.(Қыс)
Ендеше бүгін біз Ескен Елубаев ағамыздың «Жыл мезгілдері»деген өлең жолымен танысамыз.
«Миға шабуыл»әдісі бойынша сұрақ қойылады.
-Халық неге көктемді туады дейді?
-Жазды неге шығады дейді?
-Халқымыз күзді түсті деп неге айтады?
-Қыс неге келеді дейді?
Үнтаспадан өлең тыңдалады.
Дәптермен жұмыс.
Сөздікпен жұмыс
Ақырап-қазан айының ескіше аты.
«Қызыл өрік»биін көрсетеді,жасатады.
Топпен жұмыс
Топқа А-3қағазы беріледі.
Топпен жұмыс
1-топ:Табиғат сұлулығын бейнелеу
2-топ:Эссэ жазу.«Жыл мезгілдері»
3-топ:Өлең бойынша сұрақ дайындау.
4-топ:Мақал-мәтелдер жинақтау.
|
Шеңберде тұрып ,өлеңді жалғастыра отырып жатқа айту
Нан ,дән туралы жаттаған мақалдарын айтады.
Жұмбақты шешеді.Жұмбақтың шешуі жаңа сабақпен байланысты екенін түсінеді.
Оқушылар өз ойларымен жауап береді.
Автор туралы өз білетіндерін айтады
Қосымша мағлұмат алады.
Оқушылар сұраққа толық,ұшқыр жауап беруі керек.
Әр топтан 1 оқушы жауап береді.Басқалары оның жауабын бағалайды.
Үнтаспадан өлеңді мұқият тыңдап,мағынасын түсінеді.
Бүгінгі күннің жадын жазып,тақырыпты жазып қояды.Сөздіктің мағынасын түсініп жазады.
Өлеңді шумақтарға бөліп оқиды.
Би әуеніне билеп,бойларын сергітеді.
Оқушылар өз ойларын дәлелді негіздер келтіре отырып қорғайды.Топтағы оқушылар қарсы топтардың жұмыстарын бағалайды.
|
Жинақтау
(5 минут)
Бағалау
(2 минут)
Үйге тапсырма
(1 минут)
Рефлексия
(1 минут)
|
Жыл мезгілдеріне сәйкес айтылған сөз тіркестерін үлгілік кесте бойынша дәлелдеу.
Жыл мезгілдері
|
Қайтеді?
|
Неліктен?
|
|
|
|
Топтарға бір-бірін бағалату.
Мұғалім бағалайды.
Сабақтан алған әсерлерін стикермен жапсыру.
|
Әр оқушы алдарына берілген парақшаны толтырып мұғалімге тапсырады.
Бір-бірін бағалайды.
Сабақтан алған әсерлерін стикермен жабыстыру
|
Бастауыш сынып мұғалімі:Рысқалиева Сандуғаш Асылбековна
Сабақтың тақырыбы
|
Ілияс Жансүгіров.«Көкшетау»өлеңі
|
Сілтеме
|
Ана тілі.Жалпы білім беретін мектептің 4-ші сыныбына арналған оқулық.
Алматы «Атамұра»2011жыл Интернет сайты-firefox Mozilla
|
Жалпы мақсаты
|
Таулар туралы мағлұмат беру
|
Міндеттері
|
Өлеңді түсініп оқи отырып ,өзіндік пікір айтуға үйрету.
Сөздік қорын молайту.
|
Оқу нәтижесі
|
1.Оқушылар өзіндік ойларын еркін жеткізе білуге үйренеді.
2.Тіл байлықтары қалыптасады.
Топта жұмыс жасауға,бір-бірінің пікірімен санасуға ,сыни ойлануға дағдыланады.
|
Тапсырмалар
|
1.Топқа бөліну
2.Қайта бағыттау сұрақтары
3.Ойлан-жұптас-талқыла.
4.Бағалау парағы
|
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
3мин
2мин
|
Ұйымдастыру бөлімі
а)Психологиялық дайындық
Оқушылармен шеңберде тұрып амандасу.
Бір-біріне сәттілік тілеу.
|
Оқушылар сабаққа жинақталады,шеңберге тұрып ,бір-біріне жылы лебізін білдіреді.
Оқушылар 4 топқа бөлінеді
|
Сыныпты топқа бөлу(аң,құс,көлік,жемістер арқылы топқа бөлу)
|
5мин
5мин
7мин
10мин
3мин
5мин
3мин
|
Өткен сабақты қорытындылау
«Алтын сөз.»Н.Айтов
Өлеңді мәнерлеп оқу.
б
|
а
|
Қ
|
ы
|
т
|
а
|
қ
|
Ы
|
н
|
т
|
а
|
Т
|
У
|
а
|
л
|
Т
|
Ы
|
н
|
1.Бата берген атасы көпке не тіледі?
2.Балаға кім бол деп тіледі?
3.Достарыңмен қандай бол деді?
4.Ата сөзі қандай сөз?
Жаңа мағынаны таныту
Үйге оқушыларға Ілияс Жансүгіров туралы мәлімет жинап келу тапсырылған болатын ,сол мәліметтер бойынша автор туралы түсінік беріледі.
Көкшетау,Бурабай,Оқжетпес,Шайтанкөл,Жұмбақтас туралы түсіндіреді.
Оқулықпен жұмыс
1.«Көкшетау»өлеңімен танысу
«Ойлан-жұптас-талқыла»
1-топ.Плакатқа табиғат сұлулығын бейнелейді.
2-топ.Тау туралы өлең шығарады.
3-топ.Түрлі-түсті қағаздан таулар жапсырмалау.
4-топ.Таулы өңірді мекендейтін аңдарды ,құстарды бейнелеу.
Сергіту сәті
Бейнетаспа көрсету
Көкшетау туралы бейнетаспа көрсету
«Конверт сұрақ»
Әр топқа бір конверт тастаймын.Оқушылар конверт ішіндегі сұрақтың жауабын стикерге жазады.Сағат тілімен конверт келесі топқа ұсынылады.
Сұрақтар:
Тау туралы не білдіңдер?
Қазақстанда қандай таулар бар?
Таулы өңірді мекендейтін аң-құстарды атын жаз.
Тауды бейнелі,көркем сөздермен теріп жаз.
Бағалау парағы
№
|
Тапсырмалар
|
Толықтай жеттім
|
Жартылай жеттім
|
Талпындым
|
1
|
Топпен жұмысқа
қатысуы
|
|
|
|
2
|
Шығармашылық жұмыс
|
|
|
|
3
|
Сұрақтарға жауап беруі
|
|
|
|
4
|
Бүгінгі жаңа тақырыпты түсінуі
|
|
|
|
|
Мәнерлеп оқиды
Сұрақтарға толық,жүйелі жауап береді
Оқушылар сыни ойлайды.
Автор туралы әңгімелейді
Өлеңді мәнерлеп оқиды
Оқушылар топ болып жұмыс жасайды.
Әр топтың оқушылары бірігіп жұмыстарын қорғайды
Оқушылар интербелсенді тақтадан Көкшетау,Жұмбақтас,Бурабай туралы бейнетаспаны көреді
Оқушылар өз бетімен жұмыс жасайды.
Стикерге әр оқушы атын және сұрақтың жауабын жазады.
Әр оқушы бағалау парағы арқылы өз-өздерін бағалайды
|
2мин
|
Рефлексия
Оқушылармен кері байланыс орнату
|
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады да алма ағашына жабыстырады.
|
Дереккөздер мен жабдықтар
|
А-3 қағазы,маркер,оқулық,бор,тақта,суреттер,стикер,алма ағашы т.б.
|
Кейінгі тапсырмалар
|
Ілияс Жансүгіровтің шығармаларын бәйтерек бұтақтарына орналастырып жазу.
|
Кейінгі оқу
|
«Көкшетау»өлеңін мәнерлеп оқу,жаттау.
|
Бастауыш сынып мұғалімі:Рысқалиева Сандуғаш Асылбековна
Сабақтың тақырыбы
|
«Мен не үйрендім?»Тарауды қайталау.
|
Сілтеме
|
Ана тілі.Жалпы білім беретін мектептің 4-ші сыныбына арналған оқулық.
Алматы «Атамұра»2011жыл.Интернет сайты-firefox Mozilla
|
Жалпы мақсаты
|
Өткен тарауды қайталау
|
Оқу нәтижесі
|
Топтық жұмыс арқылы тақырыпты түсіну,ойлану,талқылау.
Мұғалім оқуға бағыттап отыру
Оқушылардың өзін-өзі бағалау мүмкіндіктері
|
Тапсырмалар
|
Топқа бөліну,сауалнама,сұрақ-жауап,оқулықпен жұмыс,шығармашылық жұмыс,бағалау парағы.
|
|
Сабақ бойынша мұғалімнің жазбалары
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-
Әрекеті
|
1 мин
2мин
|
Ұйымдастыру бөлімі
а)Психологиялық дайындық
Мақсатымыз- білім алу,
Міндетіміз-еңбектену.
Еңбек етіп жұмыла
5-ке қолды жеткізу
ә)Сыныпты топқа бөлу(қызыл,сары,жасыл,көк стикердің түсіне қарай)
|
Оқушылар сабаққа жинақталады
Оқушылар түске байланысты 4топқа бөлінеді
|
3 мин
|
Сынып ережесін құру.
1.Сабақтан қалмау,кешікпеу.
2.Топтағы оқушылардың пікірін тыңдау.
3.Ойымызды еркін ,тиянақты баяндау.
4.Келесі топтың ойын тыңдау.
5.Уақытты үнемді пайдалану.
|
Ортақ сынып ережесін шығарады
|
5 мин
|
Өткен сабақты қорытындылау.
1.Көкшетау өлеңін шумақтарға бөліп мәнерлеп оқу
2.Ілияс Жансүгіров шығармаларын бәйтерек бұтақтарынан оқу
|
Оқушылар мәнерлеп оқиды
|
7мин
10мин
2мин
5мин
2мин
5мин
2 мин
1 мин
|
Жаңа сабақ
Тарауды қайталау
а)Өз біліміңді тексер.(10 сұрақтан тұратын тест)
ә)Тест жауабын көрсету
Шығармашылық жұмыс
1топ
«Көктем »туралы өлеңдерді еске түсіріп,жатқа айту
2топ
«Көктем »тақырыбына эссе жазу
3топ
Шатасқан шумақтарды ретке келтіріп жазу
4топ
Жыл мезгілдері туралы эссе жазу
Сергіту сәті
«Жұмыр қылыш»биін көрсетеді,жасатады.
Тапсырма
5 жол өлең құрастыру
«Сөз ойла ,көп ойла»
Негізгі сөзден барынша көп қысқа сөздер құрастыру қажет
«Көктем»
Сұрақтары бар қорап
Бағалау
Бағдаршам әдісімен оқушылар өздерін бағалайды
Топтарға бір-бірін бағалату
Рефлексия
Оқушылармен кері байланыс орнату
|
Әр оқушы тестіні орындайды.
Оқушылар өздерін тексереді.
Оқушылар топпен жұмыс жасайды,әр топ оқушылары бірігіп жұмыстарын қорғайды
Би әуеніне билеп ,бойларын жазады
Оқушылар 5 жол өлең құрастырады
Оқушылар өз бетімен жұмыс орындайды
(көк,ем,ек,тек,кет,көке,ет,көм,көкте т.б.)
Оқушылар сұрақтарға топ болып ойланып жауап береді
Өз-өздерін бағалау
Сабақтан алған әсерлерін стикерге жазады
|
Дереккөздер мен жабдықтар
|
А-3 қағазы,түрлі-түсті фломастерлер,оқулық,бор,тақта,суретттер,стикерлер
,интербелсенді тақта т.б
|
|
Кейінгі тапсырмалар
|
Тарауды қайталау
|
Достарыңызбен бөлісу: |