Күздеубаева Қалипа Айнабекқызы
В.В.Терешкова атындағы
№31 орта мектебінің
химия пәнінің мұғалімі
Сабақтың тақырыбы: Оксидтердің жіктелуі, аталуы мен алу жолдары.
Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларға оксидердің құрамы, қасиет-тері, оксидтердің бір-бірінен айырмашылығы, қолданылуы тура-лы түсіндіру, оксидтерді жіктеуге, салыстыруға, химиялық реак-ция теңдеулерін жазып, теңестіре білуге баулу.
2. Оқушылардың іскерлігін, өз бетімен ізденуін, ой-өрісін, шы-ғармашылық мүмкіндігін дамыту, ғылыми көзқарасын қалып-тастыру.
3. Өз бетімен жұмыс істеп,өз білімін өзі тексеріп, бағалай білуге үйрету. Өздігінен талпынып,жауапкершілікпен сезінетін саналы, өнегелі ұрпақ тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: таблицалар, тірек-сызбанұсқаулар, үлестірме тест сұрақтары, деңгейлі тапсырмалар.
Сабақ әдісі: Сұрақ-жауап өзін өзі басқару, жеке топтық, ұжымдық жұмыс.
Сбақтың жоспарын тақтаға ілу.
-
Тест
-
Сөзжұмбақ шешу
-
Жаңа сабақ
-
Өзіндік жұмыс
-
Екеу ара жұмыс
-
Деңгейлі тапсырма
-
Топ жұмысы
-
Шығармашылық жұмыс
-
Қорытынды
Сабақтың барысы:І. Ұйымдастыру кезеңі (1-2мин)
ІІ. Үй жұмысын тест жұмысы, сөзжұмбақ арқылы оқушылардың өткен сабақ бойынша білімдерін тиянақтау.
Тест.
-
Сутегі атом қышқыл қалдығынан тұратын күрделі зат.
а) оксид
б) қышқыл
в) тұз
-
Заттардың оттегінде жануы.
а) жану
б) тотығу
в) газ бөлу
-
Бинарлы қосылыс
а) СО2
б) Н2СО3
в) СН3ОН
-
Н2SО4 құрамындағы қышқыл қалдығының валенттілігі.
а) ІІІ
б) І
в) ІІ
5. Қай қышқыл түрі силикаттар деп аталады.
а) күкірт қышқылы
б) көмір қышқылы
в) керми қышқылы
6. Металл атомы орын басуға бейім, сутегі атомы қышқыл қалдығынан тұратын күрделі зат.
а) тұз
б) қышқыл
в) оксид
7. Адам ағзасындағы судың мөлшері
а) 60-65%
б) 65-70%
в) 70-75%
8. Ең жеңіл газ
а) мыс
б) сутегі
в) оттегі
9. Қай қышқыл тұзы корбанаттар деп аталады.
а) күкірт
б) күкірт
в) азот қышқылы
10. Электрохимиялық кернеу қатарын жасаған ғалым
а) Бекетов
б) Пруст
в) Менделеев
Жауабы:
1
|
2
|
3
|
4
|
5
|
6
|
7
|
8
|
9
|
10
|
б
|
б
|
а
|
в
|
в
|
а
|
б
|
б
|
б
|
А
|
СӨЗЖҰМБАҚ
-
Табиғатта ең көп таралған элемент
-
Актив металл
-
Мыстың латынша аты
-
Алғашқы көмек көрсетілгенде қолданылатын элемент
-
Сутегіні бөліп алу ғылыми түрде қалай аталады?
(Сөзжұмбақ шешу арқылы жаңа сабақ тақырыбын ашу)
ІІІ.Жаңа сабақ Оксидттердің жіктелуі аталуы мен алу жолдары.
Заттар
Жай заттар Күрделі заттар
Металдар бейметалдар оксидтер негіздер қышқылдар тұздар
Na, Ca, K S, C, N Na2О NаОН Н2SО4 Hа2SО4
негіздік оксидтер қышқылдық оксидтер
Са О Са (ОН)2 SO3 H2SO4
СuО Сu (OH)2 P2O5 H3PO4
Cr"O Cr (OH)2 СrVIO3 H2CrO4
Mn"O Mn (OH)2 MVIIn2O7 HMnO4
Оксидтер алу
Заттардың жануы Күрделі заттардың айырылуы
Жай зат жанғанда Күрделі зат
жанғанда Ерімейтін Қышқыл
негіз H2SO4
2C2H2+5O2 Cu(OH)2 SO3+H2O
4P+O2 2P2O5 4CO2+2H2O t CuO+H2O
Тұздар
CaCO3 CaO+CO2
Оксидттердің аталуы
MgO – магний оксиді
AI2O3 – алюминий оксиді
Си2О – мыс (І) оксиді ауыспалы FeO – темір (ІІ) оксиді.
валентті
СиО – мыс (ІІ) оксиді Fe2O3 – темір (ІІ) оксиді.
Оксидтердің жіктелуі
ОКСИДТЕР
Негіздік оксидттер Екідайлы оксидттер Қышқылдық оксидттер
СаО – калций оксиді AI2O3-алюминий оксиді SO3- күкірт оксиді
CиO – мыс оксиді ZnO – мырыш оксиді Р2О5- фосфор оксиді
IV. Өзіндік жұмыс
Мына оксидтерді жіктеп, аттарын атаңдар
Өз бетінше жаңа тақырыпты меңгерту.
CO2, SiO2, MnO2, CrO3, BaO, NO2, AI2O3, Cr2O3, CO, Na2O
Жауабы:__Үшдеңгейлі_тапсырма'>Жауабы:
Металл Бейметалл оксиді
MnO2 - марганец диоксиді CO2 – көміртек диоксиді
BaO – барий оксиді SiO2 – кремний диоксиді
Cr2O3– дихром триоксиді N2O – диазот триоксиді
AI2O3 – диалюминий триоксиді CrO3– хром триоксиді
Na2O - динатрий оксиді P2O5 – дифосфор пентаоксиді
Оқушылар бірін-бірі тексеріп бағалайды. (тақтадағы дұрыс жауабына қарап)
V. Екеуара жұмыс (оқушылар бірлесе отырып реакция теңдеулерін аяқ-тайды)
1) P2O5 + ...... H3PO4
2) Na2O + …… NaOH
3) K2O + …… KCI+H2O
4) PH3 +…… P2O5+H2O
5) SO3 + …… Na2SO4+H2O
6) CaO + …… CaSiO3
Жауабы: (дұрыс жауаптары арқылы білімдері тексеріліп бағаланады)
1) P2O5 +3 H2O 2 H3PO4
2) Na2O + H2O 2 NaOH
3) K2O +2Н СI 2 K СI + H2O
4) 2 PH3 +4 O2 P2O5+3 H2O
5) SO3 + 2 NaOH Na2 SO4+ H2O
6) CaO + SiO2 CaSiO3
VІ. Үшдеңгейлі тапсырма (тапсырманы орындауды оқушылар бір уақыттай бастайды, әрқайсысы өз білім шыңына, өз қабілеттеріне қарай жетеді)
«3»
|
Мына оксидтерді алыну жолдарын жаз, атаны ата.
K2O, N2O3, CaO, P2O5, Cu2O
|
«4»
|
Мына химиялық реакцияны аяқтап, алынған өнімдегі тұздардың атын ата.
Fe+HCI
CaO+HCI
Fe2O3+H2SO4
Na2O+H3PO4
|
«5»
|
400 г 9% ерітінді дайындау үшін тұз бен судан қандай массасы керек
|
Жауабы:
Үшдеңгейлі тапсырма
«3»
|
4К+О2 2К2О дикалий оксиді
2 N2 + 3 O2 2N2O3 диазот триоксиді
2 Ca+O2 2 CaO калций оксиді
4Р+5 O2 2Р2О5 дифосфор пентаоксиді
2 Cu+ O2 2 CuO2 дикупрум оксиді
|
«4»
|
Fe+2HCI Fe CI2+Н2 темір дихлориді
CaO+2HCI СаСI2+Н2 кальций дихлориді
Fe2O3+3H2SO4 2 Fe(S04)3+3H2O диферрум тирсульфаты
3Na2O+2H3PO4 3Na3 РО4+3H2O тринатрий ортофосфаты
|
«5»
|
Бер: mcp = 400
ωcp = 6%
т/к: m/е.з/.-?
m/су)-?
|
m(e. з)
c = •100%
m(ep)
ω•mep 400г • 9% 3600
mep. з = = = = 36 г
100% 100% 100
400 г ер – 36г тұз = 364г су. Жауабы: m(су)=364 г m(тұз)-36г
|
VII. Топ жұмысы
Топ жұмысы бойынша оқушылар айналуларды іске асырады.
І топ 1) Cu+CuO CuSO4 Cu(OH)2 CuO Cu
ІІ топ 2) P P2O5 H3PO4 Ca3(PO4)2
ІІІ топ 3) Li+Li2O LiOH Li2SO4
ІV топ 4) Fe Fe2O3 FeCI3 Fe(OH)3 Fe2O3 Fe
Жауабы:
І топ
1) 2Cu+ O2 2 CuO
2) CuO+H2SO4 CuSO4+H2O
3) CuSO4+2NaOH Cu(OH)2+Na2SO4
4) Cu(OH)2 CuO+H2O
5) 2CuO 2Cu+O2
II топ
1) 4P+5O2 2P2O5
2) P2O5+3H2O 2H3 PO4
3) 2H3 PO4 3Ca(OH)2 Ca3PO4+6H2O
III топ
1) 4Li+O2 2Li2O
2) Li2O+ H2O 2Li OH
3) 2Li OH+ H2SO4 Li2 SO4+H2O
IV топ
1) 4Fe+3O2 2Fe2O3
2) Fe2O3 6H2Cl 2FeCl3+3H2O
3) FeCl3+3NaOH Fe(OH)3+3NaCl
4) 2Fe(OH)3 Fe2O3+3H2O
5) 2Fe2O3 4Fe+3O2
VIII. Шығармашылық жұмыс
Оқушылар «Пирамида» ішіндегі элемент таңбаларын пайдаланып, оксит-тердің формулаларын құрастыру керек.
Ca
O
S
Cu
Zn
O2
O
AI2
Na2
Na2
O
Fe2
Mq
O3
O3
Li2
P2
Aq2222
O
O
C
Ba
O
O
N2
K2
Дұрыс әрі ең көп оксидтердің формуласын құрастырған оқушылар бағаланады.
Оқушылар әр түрлі жұмыс формаларын орындау кезінде алған бағаларын өзін-өзі бағалау карточкаларын қояды.
Мысалы: Өзін-өзі бағалау карточкасы
Орындалатын жұмыс
|
Тест
|
Сөзжұмбақ
|
Жаңа сабақ
|
Өзіндік жұмыс
|
Екеу ара жұмыс
|
Деңгейлі тапсырма
|
Топ жұмысы
|
Шығармашы-лық жұмыс
|
Қорытынды
|
Баға
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІХ.Бекіту. Сабақ бойынша алған білімдерін түрлі сұрақтар арқылы бекіту.
Х. Үйге: Оксидттердің қолданылуын оқу, кесте сызу. 9, 10 есептерді шығару.
Достарыңызбен бөлісу: |