Оңтүстік Қазақстан облысы
Арыс қаласы
№ 1 жалпы орта мектебінің биология пәнінің мұғалімі:
Қарагойшиева Райхан Қадырғалиқызы
Сабақтың тақырыбы: Организмнің ішкі ортасы.
Мақсаты: 1. Организмнің ішкі ортасы ұлпа сұйықтығы, қан, лимфаның
құрылысын, маңызын, қызметін талдау, түсінік беру.
2. Оқушылардың талдау, оқулықпен жұмыс істеу біліктілігін
қалыптастыру,ой-өрісін дамыту.
3. Ұйымшылдық қабілетін ояту,ынтымақтастыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, тірек сызба, суреттер.
Сабақтың түрі: жаңа тақырыпты меңгерту.
Сабақтың әдісі: ұжымдық оқыту технологиясы, тірек-сызба,топтастыру.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушыларды түгелдеу
ә) көз алдарына көгілдір аспанды елестетіңдер. Мына сөздерді іштерінен
айтады: мен оқуға келдім, менің оқығым келеді, мен жақсы
оқимын,мен сабаққа дайынмын.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру:
а) « миға шабуыл»
ә) сурет арқылы.
ІІІ « Ырыс алды- ынтымақ» жаңа тақырып талдау.
а) түсінік беру
ә) топтық жұмыс ( жоспар құру)
ІV « Мағынаны тану» мәтінмен жұмыс.
І топ : ұлпа сұйықтығы
ІІ топ : қан
ІІІ топ : лимфа
V « Топтастыру» әдісі
VІ « Ой дамыту» Сан тылсымын шешу.
VІІ « Бес жолды өлең» стратегиясы.
VІІІ Сабақты қорытындылау. Рефлексия.
ІХ Бағалау.
Х Үйге тапсырма.
І Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушыларды түгелдеу
ә) көз алдарына көгілдір аспанды елестетіңдер. Мына сөздерді іштерінен
айтады: мен оқуға келдім, менің оқығым келеді, мен жақсы
оқимын,мен сабаққа дайынмын.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру: « Миға шабуыл»
-
Адамда шамамен қанша бұлшықет бар?
-
Бұлшықет түрлерін ата.
-
Бірыңғай салалы бұлшықетке не жатады?
-
Көлденең жолақты бұлшықетке не жатады?
-
Бұлшықеттің негізгі топтарын ата.
-
Диафрагма деген не?
-
Бас бұлшықеттеріне не жатады?
-
Бицепс деген не?
-
Трицепс деген не?
-
Бұлшықеттердің физиологиялық қасиеті.
ә) Сурет арқылы.
1) бұлшықеттің құрылысы.
2) бұлшықеттерді анықтау.
ІІІ « Ырыс алды- ынтымақ» жаңа тақырып талдау.
а) түсінік беру
Электрондық оқулықтан ағзаның ішкі ортасына түсінік беру.
ә) топтық жұмыс ( жоспар құру)
-
организмнің ішкі ортасының құрылысы.
-
Қызметі
-
Маңызы
б) топ ережесін таныстыру.
- тыңдау және басқаны түсіну
- сұрақтың мазмұнын түсіну
- оған дәлелді жауап беру
- өз көзқарастарын қорғай білу
- қателесу мүмкін, бірақ оны түзеу
ІV « Мағынаны тану» мәтінмен жұмыс.
І топ : ұлпа сұйықтығы
ІІ топ : қан
ІІІ топ : лимфа
Берілген тақырып бойынша 3 топ мәтінмен жұмыс істейді. Олардың қызметі,құрылысы, маңызы туралы жазады. Ойларын бір жерге жинап, бір оқушы қорғайды.
V « Топтастыру» әдісі
Ұлпа сұйықтығы
Қан
Лимфа
VІ « Ой дамыту» Сан тылсымын шешу
5 7 23 55-60 40-45 10 30 50 95
( қан, дене салмағы-7%, плазма, жасуша, қауіпті, өте қауіпті, өлімге әкеледі,
Лимфадағы су)
VІІ « Бес жолды өлең» стратегиясы
1 зат есім – 1сөз
2 сын есім – 2сөз
3 етістік – 3 сөз
4 тақырыпты ашатын сөз тіркестері- сөйлем -4 сөз
5 тақырыптың синонимі.
VІІІ Сабақты қорытындылау. Рефлексия.
Топ басшыларына сөз беру. Ой түйіндеу.
ІХ Бағалау.
Х Үйге тапсырма: 29 оқу, тірек- сызба сызу.
№
№
|
Оқушының аты-жөні
|
Тәртібі
|
Құрал-жабдықтар
|
Сабаққа қатысуы
|
Миға шабуыл
|
Суретпен жұмыс
|
Мағынаны тану
|
Топтастыру
|
Сан тылсымын шешу
|
Бес шумақты өлең
|
Қорытынды
|
1
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
7
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |