Солтүстік Қазақстан облысы
Айыртау ауданы
Лавровка орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні
мұғалімі Құсаинова Жанар
Қазезқызы.
Қазақ тілі 7 сыныпта. Электрондық оқулық бойынша.
Сабақтың тақырыбы: Сан есім. Қазақстан жері. 2-ші сағаты.
Сабақтың мақсаты: Грамматикалық тақырыпты лексикалық
Білімділік: тақырыппен байланыстыра отырып сан есімнің
құрамы, жасалу жолы, мағынасына қарай бөліне-
тіндігін практикалық түрде электрондық оқулық
бойынша тереңдете меңгерту. Түрлі тапсырмалар
арқылы білімдерін пысықтап, бекіту.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін кеңей-
ту, электрондық оқулық негізінде түсінгенін,
білгенін байланыстырып айтуға жағдай жасау,
сөйлеу қабілеттерін қалыптастыру.
Тәрбиелік: Қазақстан жерін, табиғатын, байлығын міндетті
түрде білу, қастерлеу, қамқорлық жасауға
дәріптеу. Қазіргі заманға сай сауатты, мәдени-
етті, білімді болуға ниеттеу.
Пәнаралық байланыс: география, биология, орыс тілі.
Көрнекіліктер: компьютер, интерактивті тақта, электрондық
оқулық, Қазақстан картасы.
Сабақтың барысы:
№
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Мұғалімнің
іс - әрекеті.
|
Оқушылард.
іс-әрекеті.
|
Электронд
оқулықп.
жүргізіл.
әдіс- тәсілдер.
|
1
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
|
Оқушылардың
зейндерін ұйымдастыру
|
Оқушылар
амандасып
отырады.
|
|
2
|
Үй тапсырмасын тексеру.
|
«Қазақстан жері» 39 бет.
/оқу,аудару/.
|
Оқушылар кезекпен оқып, аударып, мазмұндайды.
|
|
3
|
«Миға шабуыл»
|
Балалар, біз сан есім туралы нені білеміз?
|
Сан есім – это имя числительное. Қанша? Неше? Сколько? деп жауап береді.
|
|
4
|
Грамматикалық тақырып: Сан есім.
|
Сан есімнің құрамына қарай, жасалу жолына қарай және мағынасына қарай қалай бөлінетінін интерактивті тақтаға назар аударайық.
|
Оқушылар интерактивті тақтаға назар аударып, диктордың айтқандарын мұқият тыңдайды. Жазылған ережелерді көру, тыңдау арқылы меңгереді.
|
Электрондық оқулық
1-ші модуль.Қазақстан Республикасы.
Грамматика «Сан есім».
Құрамына қарай, жасалу жолына қ/й, мағынасы.
|
5
|
Жазылым.
|
|
Тақтадағы сызбаларды дәптер-не тиянақты түрде көшіреді, сызады. Диктордың соңынан қайталау арқылы тілдерін жаттықтырады.
|
|
6
а
|
Практикалық жұмыс.
№1. Тиісті дара,
күрделі, реттік сан есімдерді алма себептеріне салыңыз.
|
Мұғалім эл.оқулықтағы тапырмалардын үйшіктерін рет-ретімен ашып отырады.
|
Бір оқушы интерактивті тақта алдына шығып, жұмыс істейді.
|
Эл. оқулық.
Тапсырмалар №1.
|
ә
|
№2. Реттік сан есімнің тиісті жұрнақтарын жазыңыз.
|
|
Жеке-жеке жұмыс жасайды. Соңынан бір-бірін тексереді.
|
Тапсырма №2.
|
б
|
№3. Берілген сандарды сөзбен жазыңыз
|
|
Күрделі сандарды сауатты түрде жазады.
|
Тапсырма №3.
|
в
|
№5.Мәтінді мәнерлеп оқу, сан есімдерді табу.
|
|
Оқушылар кезекпен тақта алдына шығып оқиды, сан есімнің түрін анықтайды.
|
Тапсырма №5.
|
|
Сергіту сәті.
|
|
«Қара жорға» биі
|
|
г
|
№11. Сан есімдерді мағынасына қарай топтау жұмысы.
|
|
Компьютермен жеке жұмыс.
|
Тапсырма № 11.
|
ғ
|
№12. Суретке қарап отырып, уақытты сөзбен жазу.
|
|
Интерактивті тақта алдында жұмыс.
|
Тапсырма № 12.
|
7
|
Сабақты бекіту үшін сұрақтар.
|
Сан есімнің сұрақтары, құрамы, жасалу жолы және мағынасына қарай қалай бөлінеді?
Қазақстан батыстан шығысқа қарай неше км? Солтүстіктен оңтүстікке ше? Сүтқоректілердің, құстардың саны қанша? Неше мемлекеттік қорығымыз бар? Жинақтық сан есім неше сандардан тұрады?
|
Оқушылар жауап беріп отырады.
|
|
8
|
Оқушыларды бағалау.
|
|
|
|
9
|
Үй тапсырмасы:
|
40 бет, 6 тапсырма. Сан есімді жаттау.
|
Күнделіктеріне үй тапсырмасын жазады.
|
|
Достарыңызбен бөлісу: |