Бөлім
|
5.1А Натурал сандар және нөл саны
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Айтуғанова Ж.С
|
Пән/Сынып: 5 Г сынып
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
|
Күні:
|
12.09.2023
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Санды өрнектер және әріпті өрнектер, олардың мәндері. Өрнектерді ықшамдау
|
Оқу бағадарласамсына сай оқыту мақсаты:
|
5.2.1.1 Қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру
5.2.1.2 Әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу
|
Сабақтың мақсаты:
|
Санды өрнекті әріпті өрнектерді ажыратады.
Қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданады, әріпті өрнектерді түрлендіреді.
Әріптердін берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табуды біледі
|
Сабақ барысы:
|
Уақыты
|
Кезең дері
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
5 минут
|
Ұйым дастыру
|
Сәлеметсіздерме!
Бүгін, Санды өрнектер және әріпті өрнектер, олардың мәндері. Өрнектерді ықшамдау тақырыбын қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:
1.Қосу және көбейту амалдарының қасиеттерін қолданып, әріпті өрнектерді түрлендіру
2.Әріптердің берілген мәндері бойынша әріпті өрнектердің мәндерін табу
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды бір және екіге санау арқылы топқа
бөлемін.
«Ширату жаттығуы» әдісі арқылы сұрақтар қоямын.
|
Мұғаліммен сәлемдеседі
Үй тапсырмаларын тексертеді
Сұрақтарға жауап береді:
Қосылғыштардың орнын ауыстырғанда қосындының мәні қалай өзгереді?
Санды өрнек дегеніміз не?
Санды өрнекке мысал келтір, санды өрнектің мәнін қалай табуға болады?
Әріпті өрнек дегеніміз не?
Арифметикалық амалдардың қасиеттерін ата
|
Оқушының белсенділігіне қарай
Мақтау арқылы ауызша бағалау
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Бағалау парақтары
|
20 мин
|
Жаңа сабақты бекіту
|
Жаңа сабақты меңгеру.
(Ұ) 1-тапсырма:
«Балық қаңқасы» әдісі арқылы әріпті және санды өрнектерді ажыратыңдар.
10 000 – b; 25-13; 19-5;
a + 8729; а+с; 45+12, а+12, 4х,
Дескриптор:
санды өрнекті ажыратады;
әріпті өрнекті атайды:
ҚБ:бас бармақ әдісі арқылы өздерін бағалайды.
Оқушылар арасында достық көмек арқылы қолдау көрсету.
|
Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
(Ж) 2-тапсырма:
«Денотаттық граф» әдісі арқылы оқушылар өрнекті ықшамдайды
71. 8 · 91 + 34 · 8 – 301 · 3 өрнегiнiң мәнi Астана
қаласындағы елi мiз дiң егемен дiгiне арналып салын-
ған “Астана — Бәй терек” монументi нiң биiктiгiне,
4 · 31 · 25 – 3009 өрнегi нiң мәнi “Қазақ елi”
монумен тiнiң биiктiгiне тең. “Ас та на — Бәйтерек”
пен “Қазақ елi” монменттерiнiң биiктерiн та
быңдар.
Дескриптор:
арқылы бағалайды.
Топ құру арқылы оқушылар бір-біріне өзара көмек көрсетеді.
Кейбір оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі,көмек
қажет ететін оқушыларға уақыт беріледі.
(Ө)
3-тапсырма. «Зерттеу» әдісі арқылы
Берілген фигуралардың
аудандарын табу өрнегін құрастырып,әріпті өрнектерге амалдар орындау мүмкіндіктерін талқыла,қорытынды жаса.
Дескриптор:
|
ҚБ: Оқушылар жұп арасында «Қосу, алу,қызықты» әдісі
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі арқылы мұғалім оқушыларды бағалау.
Көмекке мұқтаж оқушыларға достық көмек ұйымдастыру.
|
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Интерактивті тақта
Бағалау парақтары
Слайд
Слайд
Тақта
Бор
Кітап
Дәптер
Бағалау парақтары
|
5 минут
|
Бекіту тапсырмасы
|
|