Оқу орны атауы
|
Жалпы білім беретін №17 мектеп
|
Бөлім
|
Сауда мен көмек.Екіжақты келісімді сауда.Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең,табылады?»
|
Педагогтың аты-жөні
|
Адилбаева У.А
|
Күні
|
10.01.2023 ж
|
Сыныбы
10
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Сауда тарихы
|
Оқу мақсаты:
|
10.1.1.1 - мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.3.1 - оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
|
Сабақтың мақсаты:
|
Мәтіндегі негізгі ойға көзқарасын білдіреді, абзацтардағы негізді ойды табады,
астарлы ойды анықтайды, үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолданады.
|
Сабақтың кезеңі/уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру кезеңі
|
ҚМЖ жоспарын тіркеу
|
Оқушы тапсырманы жүктейді
|
|
|
Жаңа материалды түсіндіру
|
Оқушылармен сәлемдеседі,ынтымақтастық атмосферасын орнату үшін бір-біріне сәттілік тілейді
Қызығушылығын ояту
« Ой»түрткі» сұрақтарын қояды
Суретте не бейнеленген?
Бұл заттардың сабақ тақырыбына қандай қатысы бар?
Болжамыңды айт
Сабақтың тақырыбын жазғызады..Тақырып бойынша презентациямен таныстырады.
|
Оқушылар бір-біріне тілек айтады.
Тақырыпқа байланысты презентациямен танысады.
Суреттерді қарайды,талқылайды Сабақтың тақырыбын жазады.
|
Қалыптастырушы бағалау
|
Kundelik «Сауда тарихы»
презентация
|
Мәтіналды жұмыс
Тілдік бағдар
|
Жаңа сөздермен таныстырады, сөздік дәптерге жазғызады.. ЕСТЕ САҚТА!
Делдал-посредник
Басымдық-приоритет
Екіжақты-двусторонний
Мәміле-согласование
Барлық-все,весь
Дескриптор:
-Сөз тіркесін және сөйлем құра
Жазылым. 5-бет,2-тапсырма. Бағандағы сөздердің мағынасын анықта.Олардан сөз тіркесін құрап,жаз
Дескриптор:
-сөздердің мағынасын анықта;
-сөз тіркесін дұрыс құрап жаз;
Үстеудің жасалу жолы мен қызметін түсіндіреді
Үстеу іс-қимылдың, амал- әрекеттің, белгісін жай- күйін мекенін, мөлшерін, мезгілін білдіретін сөз табы. Мыс: бүнін төмен, жоғары, әрмен , бірталай т.б. Үстеулер қалай? қанша? қашан? қайда? қайдан деген сұраққа жауап береді. Сөйлемде пысықтауыштың қызметшіңн атқарады.
Негізгі және туынды түбір үстеулер.
Негізгі түбір үстеулер деп. құрамы жағынан бөлінбейтін , негізгі түбір сөз арқылы іс- қимылдың, амал- әрекеттің түрлі белгісін білд-н сөздер аталады: кеше, ертең, кеш, бұрын, қазір,енді, әлі, жоғары , әрі-бері, тез, өте т.б.
Туынды түбір үстеулер деп. басқа сөз таптарынан сөзжасамдық жұрнақтар арқылы, сөздердің бірігуі, қосарлануы арқылы жасалған үстеу сөздер аталады: әзірше, адамша, биыл, анда –санда т.б.
Туынды түбір үстеулер бзірнеше жолмен жасалады:
Жұрнақ жалғану арқылы: -ша,-ше,-лай,- лей,- дайын,- дейін,-шалық,-шама,-шылап,-шілеп,-сыз,-сіз: адамша, ақшалай,- бойдай, қырандайын, түлкідейін, мұншама, соншалық, итшілеп
Көнеленген қосымшалар арқылы: А) барыс септігінің көнеленуі арқылы; Ә) Жатыс с.к.а: Б) шығыс с.к.а.;В) көмектес с.к.а.
Мыс: жатқа, кешке, алда, жүресінен, шалқасынан, жайымен, жөнімен.
Сөздердің бірігуі арқылы туынды т. үстеулер жасалады.
Мыс: әжептәуір, әлдәқашан, биыл, жаздыгүні,т…б.
Туынды түбір үстеулер сөздердің қосарлануы арқылы да жасалады. Мыс: бостан-босқа, оқта-текте,енді-енді, ауызба- ауыз т..б.
Дара және күрделі үстеулер
Дара үстеулер деп құрамы бір ғана сөзден тұратын, қимыл-әрекеттің түрлі белгілерін білдіретін сөздер аталады: тез , әрең, мұнша, зорға, кенеттен т.б.
Күрделі үстеулер деп екі сөзден тұрып, қимыл -әрекеттің бір белгісін білд-н сөздер аталады: қыстыгүні, бірталай, анда –санда т.б.
Күрделі үстеулер қимыл- әрекеттің түрлі белгісін я мезгіл, мөлшерін білд-н сөздердің бірігуі, қосарлануы, тіркесуі арқылы жасалады.
|
Жаңа сөздермен танысып, ауызша сөз тіркесін және сөйлем құрап,сөздікті дәптерге жазады
5-бет,2-тапсырма. Бағандағы сөздердің мағынасын анықтайды.Олардан сөз тіркесін құрап жазады
Үстеудің жасалу жолы мен қызметін түсінеді
|
Қалыптастырушы бағалау
Жаңа сөздерді түсініп,сөз тіркесі мен сөйлемді дұрыс құрастырады.
Бағандағы сөздердің мағынасын анықтап.олардан сөз тіркесін құрап жазады
Үстеудің жасалу жолы мен қызметін түсінеді
|
Оқулық: Қазақ тілі мен әдебиеті Тіл – байрақ , 10-сынып, 2-бөлім, «Көкжиек-горизонт», 2019ж. Авторлары: Ф.Ш.Оразбаева, Ж.Т. Дәулетбекова, Р.С.Рахметова, А.Қ.Рауандина, Б.Қ. Мукеева
5-бет,2-тапсырма
Презентация «Үстеудің жасалу жолы мен қызметі»
|
Берілген
білімді бекіту
|
Тыңдалым.жазылым. 6-бет,3,4-тапсырма. Мәтінді тыңда.
Аудиомәтінді кездескен төмендегі сөздердің мағынасын анықта.Оларды қатыстырып,мәтіннен түсінгендеріңді тезис түрінде жаз.
Қазба жұмыстары,қола дәуірі,тайпалар,малшаруашылық,тері өңдеу,өрнек салу,еңбек бөлінісі,мәмілеге келу,екіжақты зат алмасу.
Дескриптор:
-мәтінді тыңда;
-сөздердің мағынасын анықта |
Достарыңызбен бөлісу: |