Пәні: қаақ әдебиеті
|
Мектеп: Ғ.Мұратбаев атындағы гимназиясы
|
Күні: 24.12.2019 ж
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Момушева З.А
|
Сынып: 9 "Ә"
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Ш.Уәлиханов «Ыстықкөл сапарының күнделігі» шығармасының идеясы
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
|
9.1.3. 1 - көркем шығарманың идеясына сай кейіпкерлер жүйесін анықтау;
9.3.3.1 - шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу
|
Сабақтың мақсаты
|
Барлық оқушылар: Көркем шығарманың идеясынжәне ондағы кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
Оқушылардың көбісі: Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады.
Оқушылардың кейбірі: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығына баға береді
|
Бағалау критерийлері
|
Көркем шығарманың идеясынжәне ондағы кейіпкерлер жүйесін анықтайды.
Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады.
Шығарманың тарихи құндылығына баға береді
Шығарманың көркемдік құндылығына баға береді
|
Тілдік мақсаттар
|
Мәтін талдау барысында қолданылатын тіркестер: Менің ойымша...;Салыстыра қарғанда...; Өмірмен байланыстыратын болсам...; Бұл оймен келісемін/ келіспеймін, себебі..
|
Құндылықтар
|
Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық, құрмет, азаматтық жауапкершілік
|
АКТ дағдысынқолдану
|
Интербелсенді тақта аудиовизуалды материалды демонстрациялауға қолданылады.
|
Сабақтың түрі
|
Аралас сабақ
|
Жоспар
|
Жоспарланатын уақыт
|
|
Дереккөздер
|
Сабақтың басы
|
"Миға шабуыл" әдісі
1. "Ыстықкөл сапарының күнделігі" шығармасы қандай шығарма?
2. Шоқан бұл шығарманы жазғанда қанша жаста болған?
3. Күнделікті жазуға қанша уақыт кетті?
4. Күнделік дегенді қалай түсінесіңдер?
5. Күнделікті не мақсатпен жазды?
Дескриптор
- өз ойларын жүйелі түрде жеткізеді
- Шығарманың стилін ажыратады
Қ.Б "Бас бармақ" әдісі
Оқушылар пікірі тыңдалады және берген жауаптарын негізге ала отырып, сабақтың мақсатына болжам жасайды.
Оқушылардың жауабы тыңдалады және сабақтың мақсаты мен жетістік критерийі таныстырылады.
|
|
Сабақтың ортасы
|
"Мағынаны тану" әдісі
Шоқан Уәлиханов «Ыстықкөл күнделігі»
Оқушылар 4 топқа бөлініп, берілген тапсырманы орындайды.
1-топ.Қырғыздардың мазарлары.(оба,бейіт, қорған,мазар, күмбез сөздеріне Шоқан осы үзіндеде қандай талдау жасап өткен?)
2-топ. Алатау қырғыздарының үй іші
3-топ. Қырғыз қыздары мен әйелдерінің киімі
4-топ. Жоқтау дегенді қалай түсінесіңдер? Осы жазбада жоқтау туралы не айтылады?
Дескриптор
Қырғыздардың мазарлары туралы ақпарат береді
Алатау қырғыздарының үй іші сипаттайды
Қырғыз қыздары мен әйелдерінің киіміне талдау жүргізеді
Жоқтау сөзінің мағынасын және осы жазбадағы жоқтау туралы айтады
ҚБ: "От шашу" әдісі
19 мамыр. Бірінші Мерке өзені.
Біз Алатауды Қуулық жотасымен көтерілген кезде, алдымыздан биік жартасты сай шыға келді. СайдыңтүбіндеағыныедәуірқаттыМеркежылғасыжатырекен. Жоғарыданқарағанда, өзенніңағынытамаша. Көкмайса, оныңжағалауларынекіжақтанжиектепталөскен…
ТүпЫстықкөлгеқұяды. ТүптібойлайшыршаорманықаптағанТаспадепаталатыналасатауларкетеді.
ТаспаныңарғыжағындаЖырғалаңдейтінжылғаағады, олдаЫстықкөлгеқұяды.Санташ- «сансызтас» дегенсөз. Бұласудыңатыбірқорғанғаүйілгентолыпжатқантастаншыққан.
ТауқырғыздарыСанташтыжоңғар-қалмақтардыжеңуүшінқазақтыңханыЕсімханүйдіргендейді. Есімханныңбұлжердеболғаныдарас, қоңтайшыныжеңгенідерас.Орайыкелгендеайтакетелік, Қарқаражылғасыныңатыжайындамынандайбіраңызбар: « ҚалмақтарғашабуылжасағанкездерініңбіріндеқазақтаросыөзенніңбойындаЗайсанныңекіқызынтартыпалады. Қалмақтардыңауылыжаңағанакөшіпкеткенекен. Қыздаржұрттажуынып – таранып, көшқонатынжергесән – салтанатпенбармақшыболыпаялдапқалған. Олардыңсәукелесінеқадағанүкілері, қауырсындарыбарекен. Қазақтарсолқауырсындықарқарадеген» ЖылғаныңҚарқарааталуыжайындағыаңыздыңшығутарихыосындай..
Бағалау критерийі
|
Дескрипторлар
|
Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру
|
Шығармадан автор берген мінездемені анықтай алады
|
Автор берген мінездемені кейіпкерлер іс-әрекетімен салыстырады
|
Шығарманың құндылығына баға береді
|
Жеке,өзіндік пікір білдіреді
|
«Кім жылдам?»
Оқыған үзіндіде қандай жер-су, балық, өсімдік, құс атаулары кездеседі?
Әр топ тақтаға шығып, білетіндерін жазады.
І топ: жер-су аттары
ІІ топ: балық атаулары
ІІІ топ: өсімдік атаулары
ІV топ: құс атаулары
Дескриптор:
- жер-су, балық, өсімдік, құс атауларын теріп жазады;
- сауатты жазады;
|
http://old.el.kz/m/articles/view/content-1257
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс.
"Ұшталған қалам" әдісі
Үйге тапсырма: «Шоқаны бар елдің шоқтығы биік" деген тақырыпта деректі эссе жазу
|
Ауызша кері байланыс
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.
|
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?
Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме?
Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма?
Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар?
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|
Бағалау парағы
|
Топ мүшелері
|
Критерий
|
Дескриптор
|
|
|
|
|
1. Шығарма туралы өз пікірін білдіреді.
|
Өз ойын жүйелі түрде жеткізеді
|
|
|
|
|
Ойын ашық жеткізуде қиналады
|
|
|
|
|
|
2.Әдеби шығарманы салыстыра отырып, талдау жүргізеді.
|
Әдеби шығарманы дәлелдер келтіре отырып, талдайды, сипаттайды
|
|
|
|
|
Шығарманы талдайды, сипаттайды
|
|
|
|
|
Ерекшеліктерін анықтайды
|
|
|
|
|
3. Оқыған үзіндідегі жер-су атауларын жаады
|
Үзіндіден жер-су, құс, балық, өсімдік атауларын, тауып жазады
|
|
|
|
|
Үзіндіден жер-су, құс, балық, өсімдік атауларын, тауып жазуда қиналады
|
|
|
|
|
|
|