Сабақтың тақырыбы: Судың пайдасы Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты



Дата26.11.2023
өлшемі63.43 Kb.
#484493
түріСабақ
Судың пайдасы


Қысқа мерзімді жоспар

Мектеп:

№ 3 ЖОББМ

Бөлім:

Су – тіршілік көзі

Педагогтің аты-жөні:

Муратова Мейрамгул Абатовна

Күні:

27.11.2023

Сыныбы: 5 Б

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Судың пайдасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

5.2.5.1 берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу

Сабақтың мақсаты:

Білім алушылар берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беріп, шағын диалогке қатысады

Құндылықтарға баулу:

Оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарлан
ған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Сабақтың басы



  • Психологиялық ахуал қалыптастыру.




Хормен өлең оқиды.

«Дұрыс-бұрыс» кестесін толтырады.


Балалар жаңа сөздермен сөйлемдер құрастырады.


пайда — польза
Адам организміне судың көп пайдасы бар.− Вода полезна для человеческого организма.
ас қорыту — переварить пищу
Асқазанда ас қорытылады — в желудке перева- ривается пища
тасымалдау — переносить, перевозить, транспор- тирует
тасымалдау кезінде — во время перевозки, транспортировки
оттегін тасымалдайды — транспортирует кислород
Тасымалдау кезінде тасымалдау ережелерін сақтау керек. — Во время перевозки надо со- блюдать правила транспортировки.
жарақаттану — пораниться
Денені жарақаттанудан қорғайды. — Защи- щает от телесных повреждений.
сауықтыру — вылечить
Су тері клеткаларын ылғалдандырады және сауықтырады. — Вода питает и лечит клетки кожи.
тәбеті болмау — отсутствие аппетита
Дескриптор
 Мәтін мазмұнына байланысты 7 сұрақ дайындай алады.
 Мәтіннің екінші абзацындағы пікірге байланысты өз ойын жаза алады.

  • Антоним сөздерді қолдана алады.

 Мәтінде қою әріппен жазылған сөздермен сөз тіркесін жаза алады, синонимдерін таба алады.



Қазақ тілі мен әдебиеті.
Оқулық. 1 бөлім. Қазақ тілінен басқа тілде оқытатын 11 жылдық жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арналған оқулық

Сабақтың ортасы





  1. Ақпаратқа сүйеніп, дұрыс және бұрыстығын тексер. (тақтада)

Ақпарат Дұрыс Қате
1. Су – түссіз, иіссіз, дәмсіз.
2. Сусыз өмір бар.
3. Адам күніне 2 литр су ішіп отыруы қажет.
4. Ол жаңбыр, қар болып жерге жаумайды.
5. Су адамдарға, аң-құсқа , өсімдіктерге қажет.
6. Мұхит, көл, өзен су түрлеріне жатпайды.

Сабақтың тақырыбын ашу. Мұғалім оқушыларды оқу мақсатымен, сабақ мақсатымен таныстырады.


Ертегі арқылы сабақтың тақырыбына шығу.


  • Сендер ертегіні оқып шығып, сабақтың тақырыбын анықтайсыңдар.

  • Не үшін бүгінгі сабағымызды осы ертегімен бастадым, қалай ойлайсыңдар? Табиғатқа, құстарға, өсімдіктерге судың пайдасы бар. Тағы да кімге судың пайдасы бар? (Адамға да)

  • Бүгінгі сабақтың тақырыбы «Судың пайдасы».

Бүгін сабақта:
- Судың адамға қандай пайдасын бар екенін білеміз.
- Тақырып бойынша сұрақтарға жауап береміз, сөйлем құрастырамыз.
- Сан есім сөз тобын қайталаймыз, тапсырмаларды орындаймыз.

Негізгі бөлім.


Сөздікпен жұмыс. А) Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады.
Пайда – польза
Адам ағзасы – организм человека
Ми – мозги
Асқазан – желудок
Тұрақты – устойчивое
Оттегі тасымалдайды – транспортирует кислород
Жарақаттану – пораниться
жасушалар мен бұлшықеттерді біріктіреді – объеденяет клетки мышц
тері жасушаларын ылғалдандырып, сауықтырады – увлажняет клетки кожи
ас қорыту – переваривать пищу
ересек – взрослый
бұлшық еттер – мышцы
тұмау – грипп
А) Мәтінді тыңдау. Сұрақтарға жауап беру.
1. Адам ағзасына судың несі бар:?
2. Күнде таңертең не ішу керек?
3. Ересек адамның денесінде неше литр су болады?
4. Денеде неше пайыз су жетпесе, адам өміріне қауіп төнеді?
5. Адам қажет мөлшерде су ішпесе не болады?

  • Сергіту сәті.

Ал, балалар
Дұрыс болса, отырамыз,
Бұрыс болса, тұрамыз.
Суды жейміз. (тұр)
Суды ішеміз. (отыр)
Сумен жуынамыз . (отыр)
Су қатпайды. (тұр)
Су сұйық зат. (отыр)
Топтық жұмыс.
Мәтін бойынша.
1 топ. – мәтін бойынша жоспар 101 б, 3-т
2 топ – сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіру.
3топ – сөздерді мағынасына қарай сәйкестендіру. 101б, 4-т

  • Қорытынды жасау.

  • Грамматикалық жұмыс. Сан есім. Жұппен жұмыс.

  • Жазбаша жұмыс. 102бет, 7-тапсырма.




«Рефлексиялық шеңбер»

Не қиын
Не қызық


Не құнды





Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет