Сабақтың тақырыбы Тіл және сөйлеу. Сөйлеу дегеніміз не? Оқу



бет1/191
Дата08.05.2023
өлшемі2.15 Mb.
#473348
түріСабақ
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   191
Қазақ тілі ҚМЖ




Бөлім:

Өзім туралы

Педагогтің аты-жөні

Сейдалиева З

Күні:

01.09.22

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тіл және сөйлеу. Сөйлеу дегеніміз не?

Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары

2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу;


2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру

Сабақтың мақсаты

Тыңдалған мәтін бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріп, мәтінде жалпы не туралы айтылғанын түсінеді. Диалогке қатысады. Мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтайды. Берілген тақырып бойынша ой қорыта алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы
(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру.
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі
«Жақсы ойла және демала біл»
Мұғалім оқушыларға қолдарын тізелеріне қойып, терең дем алыңдар деп тапсырма береді.
Ойша: «Мен ақылдымын», – деп деміңді
ішіңе ал, сыртқа шығар.

Оқушылар өздерінің көңіл күйлерін білдіреді. Себебін айтады.










Дауыстап: «Мен мейірімдімін», – деп деміңді ішіңе ал, сыртқа шығар.
Дауыстап: «Мен сабырлымын», – деп деміңді шығар.
– Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді.
Осылайша бірнеше рет қайталанады.










Ортасы

Оқу мақсатын «Ым-ишара» ойыны арқылы көпір жасай отырып түсіндіру. Ойыншыларға қима қағазға жазылған (қуану, ренжу, қоян, жаңбыр, жел, қасқыр т.б.) сөздерді ым-ишарамен көрсету тапсырылады. Сөзді тапқан оқушы бастаушымен орын ауыстырады.



  1. жаттығу. Оқушылар мәтінді QR-код арқылы мұқият тыңдайды. Мәтін мазмұнымен жұмыс жүргізіледі.

Оқушылардың мәтіндегі түсінбеген сөздерін
«INSERT» әдісі бойынша белгілету, мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру жұмыстары ұйымдастырылады.
Оқушылардың «Сөйлеу не үшін қажет?» деген сұрақ бойынша жауаптары тұжырымдалып, оқулықтағы мәліметпен толықтырылады.

    • Сөйлеу не үшін қажет?

    • Тіл арқылы адамдар не істейді?

«Әңгімеге негізделген жазу» стратегиясы. Жұппен жұмыс
«Сөйлеу не үшін қажет?» сұрағын жұпта талқылай отырып жазу, өз ойларын ортаға
салу және пікір алмасу.

Оқушылар сөздерді

«Екі тілек,




(35 мин)

ым-ишара арқылы

бір ұсыныс»







көрсеткенде сөздерді

стратегиясы







қолданбауы керек.

арқылы










бір-бірінің










жұмысын










бағалайды.










Орындаған







Мәтінді тыңдап, түсінбеген

жұмыстары-

Оқулық,




сөздерін белгі қоя отырып

ның екі

QR-код




талдайды. Мәтін мазмұны

жақсы жағы







бойынша сұрақтар қойып,

мен бір







жауабын мәтіннен тауып

кемшілігіне







оқиды.

ұсыныс










білдіру







Сөйлеудің адам өмірінде

арқылы өз







алатын орнын талқылап,

іс-әрекеттеріне







ойларын жазады.

кері байланыс










жасайды.







Топта талқыланған ойды










қорытындылай отырып,

ҚБ.







ойынтұжырымдап жазады.

«Отшашу»

Оқушылар-







арқылы

дың




Топтар өз жұмыстарын

бағалау.

жұмысы




сыныпта оқып береді.








13

14






Оқушылар не жазатындарын талқылап, бір- бірімен пікір алмасады.
Берілген сұрақтың жауабын жазады. Жазу уақыты белгіленіп, оқушыларға ескертіледі. Алғашқы екі сөйлемді көшіріп жазу тапсырылады. Жұмыстарын «Автор орындығы» стратегиясы бойынша топта жариялайды.


2-жаттығу. Суреттердің көмегімен сұраққа жауап болатын сөйлемдерді болжайды.
Адамдардың ауызша сөйлеу мен жазбаша сөйлеудің қайсысын қолданғанын анықтайды. Қарым-қатынас жасағанда қимыл мен ымның қаншалықты маңызды екенін және сол туралы қорытынды пікірді соңғы екі сурет арқылы айтады.
Оқулықта берілген сөздер мен сөйлемдер оқытылады. Олар әр суреттің атауы бола ала ма екені талдатылады.


Дескриптор:

  • сурет бойынша сөйлем құрайды;

  • ауызша және жазбаша сөйлеу түрін ажыратады;

  • сұраққа жауап болатын суретті анықтайды;

  • өз пікірін суреттен мысал келтіре отырып айтады;

  • тыныс белгіге қарай мәнерлеп оқиды;

  • сөйлемнің сол суреттің атауы бола алатынын талдайды;

  • суретке тақырып қояды.

Алғашқы екі сөйлемді көшіріп жазады.


Суреттердің көмегімен сөйлеу түрлерін анықтайды. Сөйлемдерге талдау жасайды.

Оқушылардың жұмысы дескриптор бойынша бағаланады.





«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.



Оқулық, суреттер


Дескриптор






Сергіту сәті
Алға қарай бір адым, Артқа қарай бір адым. Бiр орнымда қозғалып, Кезек басып тұрамын. Жоғары, төмен қарайық, Орнымызды табайық.


Дәптермен жұмыс (МК; Ө; Қ)
Каллиграфиялық нормаларды сақтау білігін бағалау.
(МК; Ө; Қ)
Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі
«Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу»; екінші тұрған «Көркем жазу» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады.


Үйге тапсырма. 3-жаттығу. Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, көшіріп жазу.

Сергіту сәтін қимылмен жасайды.
Оқушылар жұмыс дәптерінде берілген тапсырманы орындап, дұрыс жауапты жасыл түсті
қарындашпен бояйды.

Қолдау көрсету.

Мақтау, мадақтау.



Сергіту жаттығуы
Жұмыс дәптері, түрлі түсті қарындаш- тар
Оқулық

Соңы
(5 мин)

(МК, Т) Сабақты бекіту және саралау
Саралау тапсырмаларын орындату.
Шығармашылық үзіліс 4-жаттығу
1-деңгей.
Өзіңді аспан әлемінде ұшып жүрмін деп елестетіп, әңгімеле.

Саралау тапсырмаларын орындайды.

Бірін-бірі бағалайды.

Саралау тапсырма- лары


15

16






2-деңгей.
Аспан денелері туралы ырым-тыйымдарды жаз.
3-деңгей.
«Ғарыш» сөзінің әрбір әрпінен басталатын сөздерді атап, мәтін құрастыр.
«Еркін микрофон» әдісі

  • Сөйлеу неден тұрады?

  • Сөйлеу кімге тән?

Сұрақтар бойынша ойларын еркін айтады.










Рефлексия
Сабақтың басындағы және соңындағы көңіл күйін салыстыра отырып, өзгеру себебін анықтау.

Сабақтан кейінгі әсерін білдіреді.

Өзін-өзі бағалайды.

Стикерлер



Бөлім:

Өзім туралы

Педагогтің аты- жөні

Сейдалиева З

Күні:

05.09.22

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ауызша және жазбаша сөйлеу

Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) назарын аударту;
2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру;
2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер, құттықтау, нұсқаулық (бұйым жасау нұсқаулығы, қауіпсіздік ережесі) құрастыру;
2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу
және таза жазу



Достарыңызбен бөлісу:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   191




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет