Съобщение за членовете на еп



Дата01.07.2016
өлшемі50.66 Kb.
#170159










ЕВРОПЕЙСКИ ПАРЛАМЕНТ

2009 - 2014


<Commission>{PETI}Комисия по петицииCommission>

{28/08/2013}28.8.2013

СЪОБЩЕНИЕ ЗА ЧЛЕНОВЕТЕ НА ЕП

Относно: Петиция 0637/2006, внесена от Паул-Хуберт Мьониг, с германско гражданство, относно замърсяването на околната среда в Сицилия



1. Резюме на петицията

Позовавайки се на телевизионно предаване по телевизия WDR5 за най-големия нефтохимически промишлен комплекс в Италия „Аугуста-Приоло“, разположен в Сицилия, вносителят на петицията се оплаква от силното замърсяване на околната среда в района. Според него, всички опасни вещества просто биват изсипвани в морето и в резултат на това броят на спонтанните аборти и раждания на деца с увреждания в района е над средния, както и смъртните случаи вследствие на туморни заболявания. Той призовава Европейския парламент да разследва въпроса.



2. Допустимост

Обявена за допустима на 19.1.2006 г. Комисията е приканена да предостави сведения (член 192, параграф 4 от правилника).



3. Отговор от Комисията, получен на 7.5.2007 г.

I. Петицията
Вносителят на петицията повдига въпроса за условията на функциониране на нефтохимическия промишлен комплекс, разположен в градовете Аугуста и Приоло в Сицилия. Според вносителя, емисиите на тези инсталации са довели до отрицателни последици за здравето на населението.
II. Коментар на Комисията относно петицията
Инсталациите, споменати от вносителя на петицията (рафинерия за минерални масла и химически инсталации за производство в промишлени мащаби) са предмет на Директива 96/61/ЕО за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването1 Съгласно тази директива, компетентните органи трябва да издадат комплексно разрешително за всяка инсталация въз основа на най-добрите налични техники, за да гарантират високо ниво на защита на околната среда като цяло. От компетентните органи се изисква също да гарантират, че операторът спазва условията на разрешението при експлоатация на съоръжението.
Много е вероятно конкретните инсталации, посочени от вносителя на петицията, да са били в експлоатация преди октомври 1999 г. и следователно да се считат за съществуващи съгласно условията на директивата. Държавите членки разполагат с преходен период до 30 октомври 2007 г., за да гарантират, че съществуващите инсталации са приведени в пълно съответствие с директивата, освен ако въпросните инсталации не са претърпели съществена промяна.
III. Заключения
Комисията ще се свърже с италианските органи, за да разследва допълнително прилагането на Директива 96/61/ЕО по отношение на въпросните инсталации.

4. Отговор от Комисията, получен на 30 януари 2009 г.

Съгласно посоченото в предишното съобщение, Комисията извърши проверка с италианските органи на броя и характера на инсталациите, които функционират в района, посочен в петицията, състоянието на техните разрешителни съгласно Директивата за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването (КПКЗ)2, както и потенциалното им отрицателно въздействие върху човешкото здраве и околната среда.


В отговор италианските органи установиха съществуването на следните инсталации, разположени в района: три рафинерии, три химически завода и пет топлоелектрически централи.
Италианските органи заявиха, че процедурите по издаване на разрешителни съгласно Директивата за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването все още не са завършили.
Съгласно Директивата за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването, съществуващите инсталации е трябвало да получат комплексни разрешителни до 30 октомври 2007 г. Комисията направи оценка на ситуацията и реши да предприеме действия срещу държавите членки, които не показват задоволителен напредък в издаването на разрешителни и Италия е една от държавите членки, които не са спазили изискванията. На 8 май 2008 г. беше изпратено официално уведомително писмо, което дава на Италия срок от два месеца, за да отговори. Отговорът пристигна на 22 юли 2008 г., но тъй като от него стана ясно, че значителен брой инсталации все още не са получили комплексни разрешителни, на 29 януари 2009 г. Комисията реши да издаде мотивирано становище срещу Италия.
5. Допълнителен отговор от Комисията (REV II), получен на 6 май 2011 г.

Както беше посочено в предишните съобщения, съществуващите инсталации е трябвало до 30 октомври 2007 г. да получат комплексни разрешителни съгласно Директивата за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването. Поради продължаващото неиздаване на разрешителни за всички инсталации за КПКЗ от страна на Италия (в т.ч. за инсталацията, посочена в настоящата петиция), Комисията заведе дело за нарушение срещу държавата членка. Тъй като Италия не може да гарантира пълното спазване на Директивата за КПКЗ, Комисията отнесе случая до Съда на ЕС на 29 януари 2010 г., като в своето решение от 31 март 2011 г. Съдът се произнесе, че Италия не е изпълнила своите задължения, произхождащи от Директивата за КПКЗ.


Комисията ще предприеме необходимите мерки, за да гарантира, че Италия спазва решението на Съда.

6. Допълнителен отговор от Комисията (REV III), получен на 27 юни 2012 г.

Както е посочено в предходното съобщение, Съдът определи, в своето решение от 31 март 2011 г., че Италия не е изпълнила задълженията си съгласно Директивата за КПКЗ. През април 2011 г. Комисията изиска от италианските органи да предоставят информация относно мерките, предприети, за да се осигури изпълнението на решението на Съда. Италианските органи отговориха през юни 2011 г. като информираха Комисията, че всички неиздадени разрешителни ще бъдат издадени до края на 2011 г. Италианските органи предоставиха нова информация по случая през април 2012 г. Въз основа на информацията от италианските органи, Комисията скоро ще вземе решение какви по-нататъшни мерки да предприеме, за да гарантира, че Италианската република изцяло изпълнява решението.



7. Допълнителен отговор от Комисията (REV IVІ), получен на 28 август 2013 г.

Както се посочва в предишното съобщение по въпроса, италианските органи предоставиха актуализация на информацията по случая през април 2012 г. На основата на тази информация на 21.6.2012 г. на Италия бе изпратено официално уведомително писмо по член 260, параграф 2 от ДФЕС. Италия отговори на 22.8.2012 г. и отново на 22.3.2013 г.


След като оцени тези отговори, Комисията счита, че остават 14 инсталации в обхвата на решението на Съда на ЕС от 31 март 2011 г., които все още не са в съответствие с член 5, параграф 1 от Директива 2008/1/EО за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването. Според наличната информация 8 от 14-те инсталации се намират в Сицилия.
Тъй като горепосоченото решение на Съда на ЕС изглежда все още не е спазено изцяло от Италия, Комисията разглежда възможността да сезира за случая Съда на ЕС по член 260, параграф 2 от ДФЕС.


1 OВ L 257, 10.10.1996 г., стр. 26.

2 Директива 96/61/ЕО за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването, ОВ L 24, 29.1.2008 г., стр. 8.

CM\1003757BG.doc


PE390.330v04-00

BG Единство в многообразието BG


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет