Сплатити борги доведеться!
7 липня 2014 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб-підприємців за заявницьким принципом» від 13.05.2014 р. № 1258-VIІ (далі - «Закон»), яким запроваджено процедуру припинення діяльності фізичної особи - підприємця протягом одного дня.
З набранням чинності змін повністю скасована попередня процедура реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця, в тому числі й проведення позапланових перевірок та отримання довідок від органів доходів та зборів та Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості, або очікування спливання строків надання таких довідок (або відмови у їх наданні) для проведення державної реєстрації за принципом мовчазної згоди.
Крім того, ті підприємці, які колись подавали заяву про припинення підприємницької діяльності і не завершили процедуру ліквідації та при набрання чинності Законом не виявили бажання особисто з'явитися до реєстратора і подати відповідну реєстраційну форму, все одно отримали повідомлення про припинення підприємницької діяльності та про них з'явився відповідний запис в Єдиному державному реєстрі. Цей запис був внесений державним реєстратором самостійно на виконання п. 2 Прикінцевих положень Закону.
Разом з тим, необхідно звернути увагу фізичних осіб-підприємців, які працюють та тих, які припинили свою діяльність у порядку відповідно до вищезазначених змін, що необхідність проведення остаточних розрахунків та перевірок органами доходів та зборів та Пенсійним фондом не скасовується та здійснюється й після проведення державної реєстрації припинення діяльності фізичної особи - підприємця.
Оскільки фізична особа користується правами,виконує обов'язки та несе відповідальність, що передбачені для платника податків, зборів та інших платежів в частині діяльності, яка здійснювалась нею в якості фізичної особи - підприємця, ці чинники продовжують впливати й після припинення діяльності.
Не даремно парламентарії в пояснювальній записці до даного Закону обґрунтували можливість припинення підприємницької діяльності фізичних осіб за один день тим, що фізична особа, на відміну від юридичної, нікуди не зникає, а продовжує існувати, і, в разі необхідності, всі претензії контролюючі органи зможуть пред'явити їй в майбутньому.
На даний момент усі підприємці повинні звернути увагу на той факт, що відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-УІ ( далі - «Закон про ЄСВ») термін давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки єдиного соціального внеску, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Аналогічна норма міститься в ч. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-І\/ (далі - «Закон № 1058- IV»), відповідно до якого термін давності щодо стягнення недоїмки по сплаті внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, пені та штрафів не застосовується.
Таким чином, перевірити правильність сплати єдиного соціального внеску, а також страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, контролюючі органи зможуть протягом необмеженого часу з моменту припинення діяльності фізичною особою-підприємцем. Відповідно може бути виявлена прострочена недоїмка по внесках та нараховані штрафні санкції та, надалі, пеня. У разі несплати цих сум у добровільному порядку вони будуть стягуватись примусово органами Державної виконавчої служби. І, можливо, одного разу колишній підприємець раптово дізнається, що його квартира перебуває під забороною відчуження, оскільки він має несплачені борги. Або через досить короткий проміжок часу людину можуть зупинити на дорозі співробітники ДАІ і відбуксирувати автомобіль на штрафмайданчик, оскільки авто було в розшуку через наявну заборгованість.
Окрім того, залишається діючою ч. 6 с. 15 Закону № 1058-№, де зазначено, що зняття з обліку страхувальників фізичних осіб- підприємців здійснюється територіальними органами Пенсійного фонду на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок страхувальника та проведення остаточного розрахунку.
Враховуючи викладене вище, можна зробити висновок, що спрощена процедура реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців не позбавляє їх обов'язку погашення заборгованості зі сплати внесків на пенсійне страхування та єдиного внеску, як це, мабуть, уявляли деякі підприємці.
Управління Пенсійного фондуУкраїни в Красноокнянському районі
Достарыңызбен бөлісу: |