Тема. Написання слів іншомовного походження



Дата25.06.2016
өлшемі58.46 Kb.
#157123
түріКартка

Українська мова 5 клас

Тема. Написання слів іншомовного походження.

Мета: виробити навички правильної вимови й написання слів іншомовного походження з подвоєнням букв; розвивати вміння знаходити вивчені орфограми, розвивати пам’ять, усне й писемне мовлення, логічне мислення, уміння узагальнюва­ти й систематизувати; виховувати бажання збагачувати свій словниковий запас.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: підручники, картки з індивідуальними завданнями, таблиця «Подвоєння в словах іншомовного походження», сигнальні картки.
ХІД УРОКУ

І. Актуалізація опорних знань

1. Робота з індивідуальними картками.

Картка 1


Вставте и чи і в словах іншомовного походження.

Ш...фер, к...парис, ...нст...тут, поз...ц...я, Алж...р, Корс...ка, Єг...пет, д...нам...т, станц...я, Шексп...р, Сімферополь, Д...сней.

Картка 2

Перекладіть українською мовою.

Ритуал, система, дискотека, клиент, дивизия, диадема, абориген, психология, антибиотик, ситуация, экономика, методика.

Картка З


Перекладіть українською мовою.

Изоляция, империя, Италия, магистраль, иероглиф, интонация, букинист, Калифорния, акустика, репети­тор, бенефис, официант.

Картка 4

Запишіть по 5 слів з и та і в словах іншомовного походження. Складіть два речення з цими словами.

Картка 5

В якому рядку на місці пропущеної літери слід пи­сати и?

Ц...стерна, к...парис, ш...фр, д...спут, с...мпатія.

Алж...р, Ч...лі, ш...фр, д...спут, с...мпатія.

С...гнал, реч...татив, р...тм, бенз...н, д...алог.
II. Оголошення теми та мети уроку, визначення мети учнями

Запишіть слова російською та українською мовою, порівняйте їх і зробіть висновок про подвоєння букв в українській мові у словах іншомовного походження.

город Оттава місто Оттава

Алла Петровна Алла Петрівна

страна Марокко країна Марокко

масса тела маса тіла

коллекция птиц колекція птахів

группа учеников група учнів


III. Осмислення нового матеріалу

1. Бесіда з учнями.

— Які подовження букв ви вже вивчали? Наведіть приклади.

— Розгляньте таблицю «Подвоєння букв у словах іншомовного походження». Користуючись нею, роз­кажіть про правила подвоєння букв у словах іншомов­ного походження.

Подвоєння букв у словах іншомовного походження


зберігається

не зберігається

у власних іншомовних назвах і похідних словах:

Голландія — голландець

Марокко — марокканський


в українізованих запозичених іменах:

Кирило, Сава, Інеса



у деяких недавно запозичених іменах:

Алла, Ганна, Геннадій, Віссаріон



у загальних назвах букви не подвоюються:

каса, група, сума, шосе



при збігу однакових приголосних префікса і кореня:

ірреальний, імміграція



винятки: тонна, ванна, манна, вілла, бонна, мадонна, булла, брутто, нетто, мотто, мірра, аннали, панна

Мадонна жінка з дитиною.

Бонна няня.

Вілла велика заміська дача, будинок.

Булла папська грамота.

Брутто вага товару с упаковкою.

Нетто вага товару без упаковки.

Мотто коротке слівце.

Мірра ароматична смола.

Аннали літописи.

2. Виконання вправ за підручником.

3. Запишіть слова, поясніть правопис слів в російській та українській мовах. Утворіть слово­сполучення зі словами правої колонки.

конгресе конгрес

миссия місія

аппетит апетит

коллектив колектив

Лиссабон Ліссабон

Шиллер Шіллер

4. Наведені слова запишіть українською мовою. Згрупуйте їх у дві колонки: у першу з подвоєнням, у другу без подвоєння.

Аббревиатура, аккорд, аккуратный, анналы, аннотация, баллон, Апеннины, вилла, галерея, Брюссель, гроссмейстер, ипподром, Кассандра, капелла, тонна, Одиссей, холл, корректор, мадонна, манна.



5. Згрупуйте слова за їхнім вживанням,:

а) наука; б) мистецтво; в) спорт; г) побут.



Поясніть правопис, з’ясуйте значення.

Бар’єр, прем’єра, портьєра, семінар, фойє, рюкзак, вимпел, режим, дистанція, шосе, апетит, діагональ, геологія, екзамен, молекула, адажіо, лібрето, бароко, крос, готика, готель, аналіз.



6. Запишіть власні назви в такій послідовності:

а) назви країн; б) назви міст; в) назви річок.

Міссісіпі, Міссурі, Ліссабон, Калькутта, Голландія, Йоганнесбург, Філіппіни, Марокко, Ніцца, Андорра.

7. Навчальний диктант. Підкресліть слова іншо­мовного походження.

Якось у Флоренції виступав відомий комік. Він зви­чайно виходив на сцену з якимось предметом, що слу­жив йому об’єктом для дотепів. Цього разу він вийшов із пляшкою. Але дотепи й репліки не вдалися, публіка освистала актора.

Пляшка італійською мовою «фіаско». Актор жбурнув пляшку об землю й вигукнув: «Це ти, фіаско, винна в усьому!» Цей епізод став сенсацією. У Флоренції, а потім у Тоскані, Болоньї, Венеції, де виступав знаменитий арлекін, слово фіаско почали вживати на позначення провалу, поразки.

Минають роки. Забуваються фіаско, надходить юві­лей артиста. Все більше стає аплодисментів, вигуків «браво» та «бравісимо».



(А. Коваль)

8. Завдання з розвитку зв’язного мовлення.

Подорож до майстерні художника.

Про що можна дізнатися, вивчаючи слова іншомов­ного походження? Дайте відповідь на питання, правиль­но запишіть слова іншомовного походження.

Чи знаєш ти, що ...

1) Картина, де природа є її основним змістом, нази­вається ... (пейзаж).

2) Картина, героями якої є різні предмети побуту, фрукти, овочі, квіти, гриби, називається... (натюрморт).

3) Якщо бачиш, що з картини

Дивиться хто-небудь з нас,

Чи то тато, чи то мама,

Або в робі верхолаз,

Льотчик або балерина,

Або принц в плащі стариннім,

А не сцена й не балет, —

То подібна цій картина

Називається ... (портрет).



(За О. Кушнером)

4) Твори мистецтва, що написані будь-якими фарба­ми, називаються ... (живописом).

5) Фарби, що розводяться водою, і роботи, написані ними, називаються ... (аквареллю).

6) Малюнки, написані олівцем або тушшю, назива­ються ... (графікою).

7) Малюнки в книжці — це ... (ілюстрації).

ІV. Підсумки уроку

1. Виправте у наведених словах, де потрібно, по­милки.

Вол’єр, М’юнхен, павільон, амидопирін, кольє, сімфонія, премьєр, барельєф, тона, нето, бруто, ассистент, Великобрітанія, терраса.



2. Усний тест із сигнальними картками.

1) Знайдіть слово, в якому не подвоюються приго­лосні:

а) ві(л)а; б) не(т)о; в) а(л)ея; г) ва(н)а.

2) Знайдіть слово, в якому ставиться апостроф:

а) Кордил...єри; б) Пхен...ян; в) П...ємонт; г) Севіл...я.

3) Знайдіть слово, в якому пишеться й:

а) дев...з; б) операц...я; в) фабр...ка; г) арх...тектор.

4) Знайдіть слово, в якому пишеться і:

а) рад...ус; б) моза...ка; в) доз...метр; г) рад...ст.

5) До основних орфограм у словах іншомовного по­ходження належать:

а) буквосполучення йо, ьо, букви а, о в коренях;

б) букви а в коренях слів, е, о після ж, ч, ш;

в) букви й, і, подвоєні букви, апостроф, м’який знак.

6) І в словах іншомовного походження пишеться:

а) після букв р, ж, с, д, ш, ч, з, ц, т;

б) на початку слів, у кінці незмінних слів, у влас­них назвах;

в) після подвоєних букв, що позначають подовже­ний м’який приголосний.

V. Домашнє завдання

Уявіть ситуацію: вам пощастило — ви виграли ту­ристичну путівку. До якої країни ви поїхали б і чому! У своєму роздумі використовуйте слова іншомовного походження.



Кривоносівський нвк Лосіцька Л.М.


Достарыңызбен бөлісу:




©dereksiz.org 2024
әкімшілігінің қараңыз

    Басты бет